SKODA Yeti 1.2 TSI Elegance DSG Euro 5 5dr
£ 7,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2012
Fuel Type: Petrol
Mileage: 73621
Transmission: Automatic
Engine Size: 1197
Colour: Bronze
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005
This 2012 Skoda Yeti TSI Elegance presents a remarkable opportunity with its exceptionally low mileage of just 73,621 miles for a vehicle of its age. This well appointed Yeti, featuring a 1.2 litre petrol engine, comes in the desirable Elegance trim. It boasts a suite of advanced features designed for comfort and convenience, including rear parking sensors with parking assistance, and Bi Xenon headlights that offer cornering function and dynamic angle control. Inside, you’ll appreciate the comfort of heated front seats, and staying connected is effortless thanks to the GSM II telephone preparation with Bluetooth. The vehicle also benefits from automatic headlights, including a useful tunnel light function.
The Skoda Yeti TSI Elegance stands out with its low insurance group rating, making it an economical choice for many drivers. The combination of its low mileage, comprehensive features like the advanced lighting system and heated seats, and its efficient 1.2 litre engine, positions this Yeti as a superior option compared to other vehicles in its class. This particular example offers a compelling blend of practicality, comfort, and value.
| Trim | Elegance |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 149 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 12 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.2 litres |
| Engine Capacity CC | 1197 cc |
| Fuel Capacity Litres | 55 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1295 |
| Boot Space Seats | 416 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1760 litres |
| Insurance Group | 10 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Bronze |
| Plate | 62 |
| Make | Skoda |
| Model | Yeti |
| Derivative | 1.2 TSI Elegance DSG Euro 5 5dr |
| Year Of Manufacture | 2012 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 4 |
| Generation | SUV (2009 - 2013) |
| Engine Number | CBZBC24785 |
| Wheelbase M M | 2578 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 108 mph |
| Engine Power BHP | 104 bhp |
| Engine Torque NM | 175 |
| Length MM | 4223 mm |
|---|---|
| Height MM | 1691 mm |
| Width MM | 1956 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Socket |
12V Socket in Luggage Compartment |
17in Alloy Wheels - Spitzberg |
ABS - Anti-Lock Braking System |
ASR - Anti Slip Regulation |
Adjustable Instrument Illumination |
Air Conditioning - Climate Control Dual Zone |
Airbags - Driver |
Airbags - Driver Knee |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front Side |
Airbags - Passenger Deactivation Switch |
Alarm with Interior Monitoring-Back Up Horn and Remote Central Locking |
Armrest - Front with Storage |
Armrest - Rear |
Automatic Fuel Supply Cut-Off in Case of Accident |
Aux-In Socket - 3.5mm |
Bag for Boot |
Black Roof Rails |
Body Mouldings - Black |
Bolero Radio - with 6CD Changer |
Central Locking - Remote |
Centre Console with Cupholder and Storage Box |
Cornering Front Fog Lights |
Cup Holders - Rear |
Curtain Airbags |
Daytime Running Lights |
Decorative Insert - Dashboard - Cosmic |
Decorative Insert - Dashboard - Quartz |
Door Handles - Body Coloured |
Door Mirrors - Body Coloured |
Door Mirrors - Electrically Folding |
Door Mirrors - Integrated Boarding Spots |
EBC - Electronic Brake Control |
EBD - Electronic Brakeforce Distrubution |
EDL - Electronic Differential Lock |
ESBS - Electronic Stability Braking System |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Windows - Front |
Electric Windows - Rear |
Electro-Mechanical Power Steering |
Glasses Storage Compartment |
Glovebox - Air Conditioned |
HBA - Hydraulic Brake Assist |
HHC - Hill Hold Control |
HHC - Hill Hold Control Pack |
Headlights - Bi-Xenon with Cornering Function and Dynamic Angle Control |
Headlights - Coming-Leaving Home |
Headlights - Washers |
Heated Front Seats |
Height and Reach Adjustable Steering Wheel |
Hydraulic Brake Assist |
ISOFIX Child Seat Preparation - Outer Rear |
Illumination of Boot |
Lashing System with Adjustable Hooks in Boot |
Leather Gearshift Lever and Handbrake Grip |
Light Assistant |
Luggage Compartment - Lashing Eyelets |
Luggage Compartment - Net |
Manually Height Adjustable Headlights |
Net Below Parcel Shelf |
Parking Sensors - Rear |
Pollen Filter |
Rain Sensor |
Remote Audio Control |
Seats - Drivers Height Adjustment |
Seats - Front Lumbar Support |
Seats - Front Passenger Height Adjustment |
Seats - Varioflex |
Speakers x4 - Additional Rear |
Steering Wheel - 4 Spoke Multifunction with Bluetooth Preparation |
Storage - Adjustable Box on the Right Side of Boot |
Storage - Under Drivers Seat |
Storage - Under Passenger Seat |
Storage Pockets behind the Rear Wheel Arches |
Storage on the Top of Central Dashboard with Lid |
Sunset Glass |
Telephone Preparation - GSM II with Bluetooth |
Third Rear Headrest |
Tinted Windows |
Traction Control |
Trip Computer - Maxi-Dot |
Tunnel Light |
Tyre Repair Kit |
Auto Dimming Rear View Mirror |
Cruise Control |
TPMS - Tyre Pressure Monitoring System |
Silver Roof Rails |
Floor Mats |
Leather - Black |
Steering Wheel - 3 Spoke Multifunction |
Heated Seats |
Full Leather Seats |
Rear Parking Sensors |
Heated - Electric Adjustable Wing Mirrors |
Auto Dimming Rear View Mirror |
Front And Rear Electric Windows - With Child Lock |
Cruise Control |
Aux Input |
Air Con |
Autolights |
Front And Rear Foglights |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED