Ford Ka 1.2 Zetec Euro 4 3dr
£ 52.86
Monthly Payment (HP)
£ 3,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2010
Fuel Type: Petrol
Mileage: 66535
Transmission: Manual
Engine Size: 1242
Colour: Blue
Discover this 2010 Ford Ka Zetec, a smart choice for those seeking an economical and stylish city car. This particular model boasts a 1.2 litre petrol engine, paired with a smooth manual transmission. Inside, you’ll find the comfort of air conditioning and the added touch of 15 inch alloy wheels, enhancing both its appearance and driving experience.
This Ford Ka Zetec offers significant advantages for everyday driving. Its low insurance group rating makes it an affordable option for many drivers. Furthermore, with an impressive fuel economy of 55 miles per gallon and low CO2 emissions, this Ka is designed to be kind to your wallet and the environment, setting it apart from many other vehicles in its class.
| Trim | Zetec |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 8 |
| Co2 Emission GPKM | 119 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 13.1 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.2 litres |
| Engine Capacity CC | 1242 cc |
| Fuel Capacity Litres | 35 litres |
| Boot Space Seats | 224 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 747 litres |
| Insurance Group | 03 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Blue |
| Plate | 60 |
| Make | Ford |
| Model | Ka |
| Derivative | 1.2 Zetec Euro 4 3dr |
| Year Of Manufacture | 2010 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 5 |
| Generation | Hatchback (2008 - 2016) |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 99 mph |
| Engine Power BHP | 68 bhp |
| Engine Torque NM | 102 |
| Length MM | 3620 mm |
|---|---|
| Height MM | 1505 mm |
| Width MM | 1894 mm |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Doors | 3 |
15in 13Spoke Alloy Wheels |
Air Conditioning |
Body colour door handles |
Body colour tailgate handle |
Front Passenger underseat storage tray |
Steel spare Wheel |
Tyre Repair kit |
15in Alloy Wheels |
Electric windows |
Remote central locking |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED