Fiat Panda 1.2 Lounge Euro 5 5dr
£ 64.1
Monthly Payment (HP)
£ 3,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2012
Fuel Type: Petrol
Mileage: 60478
Transmission: Manual
Engine Size: 1242
Colour: Black
This 2012 Fiat Panda Lounge is a fantastic example, having been owned by only two careful keepers. This popular city car boasts a reliable 1.2 litre petrol engine and comes in the well equipped Lounge trim. For your comfort, it features manual air conditioning, ensuring a pleasant drive whatever the weather.
The Fiat Panda Lounge is an excellent choice for those seeking an economical and affordable car to run. Its impressive fuel economy of 54 miles per gallon means fewer trips to the petrol station, and its low CO2 emissions are beneficial for the environment. Furthermore, its placement in a low insurance group makes it a particularly cost effective option for many drivers.
| Trim | Lounge |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 8 |
| Co2 Emission GPKM | 120 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 14.2 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.2 litres |
| Engine Capacity CC | 1242 cc |
| Fuel Capacity Litres | 37 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1015 |
| Boot Space Seats | 225 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 870 litres |
| Insurance Group | 03 |
| Insurance Security Code | U |
| Colour | Black |
| Plate | 62 |
| Make | Fiat |
| Model | Panda |
| Derivative | 1.2 Lounge Euro 5 5dr |
| Year Of Manufacture | 2012 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2012 - 2024) |
| Upholstery | Cloth |
| Engine Number | 0117426 |
| Wheelbase M M | 2300 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 8 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 100000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 102 mph |
| Engine Power BHP | 69 bhp |
| Engine Torque NM | 102 |
| Length MM | 3653 mm |
|---|---|
| Height MM | 1551 mm |
| Width MM | 1882 mm |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Socket |
15in Alloy Wheels |
ABS - Anti-Lock Braking System |
Airbags - Driver |
Airbags - Passenger |
Body Coloured Bumpers |
Body Coloured Door Handles |
Body Coloured Door Mirrors |
Daytime Running Lights |
Dualdrive Power Steering |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
Electric Front Windows |
Electrically Adjustable Heated Door Mirrors |
Fix and Go Puncture Repair Kit |
Fog Lights |
Head Restraints - Front Anti-Whiplash |
Head Restraints - Rear |
ISOFIX Child Seat Attachments |
Luggage Compartment - Courtesy Light |
Manual Air Conditioning |
Pollen Filter |
Radio-CD and MP3 Player |
Remote Central Locking |
Roof Rails |
Seats - Folding Rear Back |
Side Mouldings - Black |
Speakers x6 |
Steering Wheel - Height and Reach Adjustment |
Sunvisor - Drivers with Mirror |
Window Airbags |
Rubik Fabric - Red/Dark Grey (Red Dash) |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED