Peugeot 208 1.2 PureTech Allure Euro 6 (s/s) 5dr
£ 215.1
Monthly Payment (PCP)
£ 227.17
Monthly Payment (HP)
£ 10,750
cash Price
Key Facts
Model Year: 2020
Fuel Type: Petrol
Mileage: 31691
Transmission: Manual
Engine Size: 1199
Colour: Grey
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005
This 2020 Peugeot 208 Allure boasts exceptionally low mileage for its age, having covered just 31,691 miles. This stylish hatchback is equipped with a responsive 1.2 litre petrol engine and meets Euro 6 emission standards. Inside, you’ll find a Smartphone Charging Plate for convenient wireless charging, alongside Mirror Screen technology that seamlessly integrates your Apple CarPlay or Android Auto. The Visibility Pack ensures excellent illumination with automatic headlights, while rear parking sensors and Bluetooth telephone facility add to the ease of your driving experience.
The Peugeot 208 Allure offers impressive efficiency, achieving a notable fuel economy of 53 miles per gallon, and benefits from low CO2 emissions. Its acceleration from 0 to 62 miles per hour in just 9.9 seconds indicates a lively performance that surpasses many vehicles in its class. These highlights demonstrate how this particular 208 provides a compelling combination of economy, technology, and driving enjoyment.
| Trim | Allure |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 97 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 9.9 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.2 litres |
| Engine Capacity CC | 1199 cc |
| Fuel Capacity Litres | 44 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1090 |
| Boot Space Seats | 311 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1106 litres |
| Insurance Group | 19 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Grey |
| Plate | 20 |
| Make | Peugeot |
| Model | 208 |
| Derivative | 1.2 PureTech Allure Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2020 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2019 - 2023) |
| Engine Number | TMA60026552 |
| Wheelbase M M | 2540 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 117 mph |
| Engine Power BHP | 99 bhp |
| Engine Torque NM | 205 |
| Length MM | 4055 mm |
|---|---|
| Height MM | 1430 mm |
| Width MM | 1960 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket |
17in Alloy Wheels - Jordaan |
6-Speaker Radio - MP3 Compatible |
ABS with Electronic Brake Force Distributor EBD and Emergency Brake Assist EBA |
Active Lane Keeping Assistance - LKA and Road Edge Detection |
Active Safety Brake - Pedestrians |
Airbags - Adaptive Driver and Front Passenger |
Airbags - Curtain Front and Rear |
Airbags - Front Side |
Alarm - Thatcham Category 1 |
Automatic Door Locking When Moving Off |
Automatic Dual Zone Air Conditioning |
Automatic Hazard Light Activation Upon Heavy Brake Application |
Bluetooth Telephone Facility |
Child Locking Functionality on Rear Doors |
DAB Digital Radio |
Dark Tinted Rear Windows |
Dashboard - Front and Rear Door Panel Finish - Carbon Effect |
Deadlocks |
Distance Alert System |
Door Mirror Shells - Body-Colour |
Driver Attention Alert |
Driver Seat Mechanical Height Adjustment |
ESP - Electronic Stability Program - with Hill Assist |
Electric Parking Brake |
Electric Power Steering with Reach and Rake Adjustable Steering Column |
Electrically Operated and Heated Door Mirrors with Electric Folding Operation |
Electrochrome Rear View Mirror |
Electronic Code Immobiliser |
Exterior Door Handles - Body-Colour |
Exterior Temperature Indicator with Ice Warning |
Front Central Armrest with Storage Compartment |
Front Interior Light with Reading Spotlights x2 |
Front Optimised Safety Headrests and Rear Retractable Headrests - x3 - Height-Adjustable |
Front Three-Point Retractable Seatbelts with Force Limiters |
Front USB Socket x2 including x1 USB-C |
Front Windscreen Wipers with Magic Wash Cleaning System |
Gear Lever - Manual in Satin Chrome |
Gear Shift Indicator |
Gloss Black B Pillar |
Gloss Black Rear Cluster Connecting Strip |
Halogen Headlamps |
Headlights Left On Audible Warning |
High Centre Console with 2 Cup Holders |
ISOFIX Child Seat Fittings - x2 in the Outer Rear Seat |
LED Daytime Running Lights with Distinctive Tooth Design |
Lane Keeping Assist |
Leather Steering Wheel with Stitch Detail |
Map Pockets on Front Seat Backs |
Mirror Screen - Apple CarPlay - Android Auto and MirrorLink |
Model Designation Badges - Front and Rear |
Multifunction Trip Computer |
One-Touch Electric Front Windows with Pinch Protection |
One-Touch Electric Rear Windows with Pinch Protection |
PEUGEOT 3D i-Cockpit - Configurable 3D Head-Up Instrument Panel |
PEUGEOT i-Cockpit 7in Capacitive Colour Touchscreen |
PEUGEOT i-Cockpit Compact Steering Wheel |
Peugeot Connect SOS and Assistance |
Piano Keys - Gloss Black Plated Toggle Switches to Access Main Functions of Vehicle |
Programmable Cruise Control and Speed Limiter |
Push Button Start |
Radiator Grille - Chrome Chequered |
Rear Full LED 3D Peugeot Signature Claw Effect Lights with Daylight Function |
Rear Number Plate Lights x2 |
Rear Parking Sensors |
Rear Reversing Lights |
Rear Spoiler - Diamond Black |
Rear USB Socket x2 |
Rear Windscreen Wiper Triggered Automatically in Reverse Gear |
Road Sign Recognition and Recommendation |
Roof Lining - Light Grey |
Seatbelt Unfastened on the Move Audible and Visual Alert for Front and Rear Seats |
Seating - Comfort Front Seats |
Seating - Driver and Front Passenger Seat Manual Adjustment - Longitudinal and Back Rest Angle |
Seats - 2-3 - 1-3 Rear Bench |
Smartphone Charging Plate |
Smartphone Docking Station |
Space Saver Spare Wheel |
Speed Limit Recognition and Recommendation |
Tailgate with Heated Rear Windscreen and Wiper Blade |
Tyre Pressure Sensors |
Visibility Pack |
Voice Recognition - Radio-Navigation-Telephony Features |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED