Mercedes-Benz B Class 1.6 B200 AMG Line (Premium) 7G-DCT Euro 6 (s/s) 5dr
£ 278.31
Monthly Payment (HP)
£ 13,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2017
Fuel Type: Petrol
Mileage: 26167
Transmission: Automatic
Engine Size: 1595
Colour: Silver
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
Boasting exceptionally low mileage for its age, this 2017 Mercedes-Benz B Class B200 AMG Line (Premium) presents a superb opportunity. This Euro 6 compliant model features a responsive 1.6L petrol engine and is finished in the sporty AMG Line trim. Inside, you’ll find comfort and convenience with THERMOTRONIC luxury automatic climate control, a two zone system, and heated seats. Entertainment is handled by the Audio 20 Radio CD with Bluetooth connectivity, while the Premium Package enhances the driving experience with LED headlights and automatic activation in dark conditions.
This B Class offers impressive performance, accelerating from 0 to 62mph in just 7.9 seconds, a notable advantage over many similar vehicles. Its fuel economy is also a strong point, achieving up to 50 mpg, which is excellent for its class. You’ll appreciate the practicality of its large boot space, perfect for luggage or shopping. Furthermore, its low CO2 emissions are a benefit, indicating a more environmentally conscious choice. Parking is made easier with front and rear parking sensors, a reversing camera with dynamic guidelines, and automatic headlamp activation.
| Trim | AMG Line |
|---|---|
| Body Type | MPV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 129 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 7.9 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.6 litres |
| Engine Capacity CC | 1595 cc |
| Fuel Capacity Litres | 50 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1425 |
| Boot Space Seats | 488 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1547 litres |
| Insurance Group | 20 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Silver |
| Plate | 67 |
| Make | Mercedes-Benz |
| Model | B Class |
| Derivative | 1.6 B200 AMG Line (Premium) 7G-DCT Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2017 |
| Exterior Finish | Metallic |
| Interior Colour | Black |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 4 |
| Generation | MPV (2014 - 2018) |
| Upholstery | Part leather |
| Engine Number | 27091031487433 |
| Wheelbase M M | 2699 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 30 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 137 mph |
| Engine Power BHP | 154 bhp |
| Engine Torque NM | 249 |
| Length MM | 4393 mm |
|---|---|
| Height MM | 1557 mm |
| Width MM | 2010 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Socket in Luggage Compartment and Rear Centre Console |
18in Alloy Wheels - AMG 5-Twin-Spoke Design - Painted Titanium Grey with a High-Sheen Finish |
AMG Bodystyling - Front and Rear Apron and Side Skirts |
AMG Floor Mats - Edging in Black and Red Contrast Stitching |
ASR - Acceleration Skid Control |
ATTENTION Assist - Alerts the Driver to Increasing Fatigue and Inattention |
Active Brake Assist with Hold Function - Hill Start Assist - Priming and Dry Braking in the Wet |
Active Braking Assist |
Air Conditioning - THERMOTRONIC Luxury Automatic Climate Control - Two-Zone |
Air Vents with Surround and Cruciform Nozzle in Silver Chrome |
Airbags - Driver and Front Passenger |
Airbags - Kneebag |
Airbags - Sidebag for Driver and Front Passenger - Combined Thorax-Pelvis Bag |
Airbags - Windowbags |
Alarm System with Immobiliser and Interior Protection - Thatcham Category 1 |
Anti-Theft Protection Package |
Armrest - Rear - Folding - Including Through-Loading Function and Cup Holder |
Audio 20 Radio-CD |
Automatic Child Seat Recognition Sensor |
Automatic Front Passenger Airbag Deactivation |
BAS - Brake Assist with Brake Servo Assistance when Emergency Braking is Detected |
Beltline Strips - Chrome |
Brake Calipers - Mercedes-Benz Lettering on Front |
Braking - ABS-Anti-Lock Braking System |
Braking - Adaptive Brake Lights - Flash Under Emergency Braking |
Brushed Stainless Steel Sports Pedals with Rubber Studs |
Bumpers - Body-Coloured |
Centre Armrest - Front with Stowage |
Childproof Locks - Manually Operated for Rear Doors and Electrically Operated for Rear Power Windows |
Collapsible Storage Box Stored Under Luggage Compartment Floor |
Crash-Responsive Emergency Lighting |
Cruise Control with Limiter |
Dashboard Trim - Carbon Fibre Look |
Direct Select Shift Lever with Steering Wheel Shift Paddles and Cruise Control with Limiter |
Door Handles - Body-Coloured |
Door Mirrors - Body-Coloured with Integrated LED Indicators and Aspherically Curved Mirror Glass |
Door Mirrors - Electrically Adjustable and Heated |
Door Sills - Front Door Sills in Aluminium |
Door Sills - Front Door Sills with Mercedes-Benz Lettering |
ESP Curve Dynamic Assist |
Electric Parking Brake |
Exhaust System - Twin Trapezoidal Tailpipes in Polished Stainless Steel |
First Aid Kit and Warning Triangle |
Footwell Lighting - Footwell Lighting in Front and Rear |
Glass - Rear Windscreen - Heated with Timer Control |
Headlamp Assist - Automatic Headlamp Activation in Dark Conditions |
Heated Windscreen Washer System |
ISOFIX and Top-Tether Child Seat Fixing Points in Rear - Two Outer Seats |
Instrument Cluster - Electronic Service Interval Indicator ASSYST |
Instrument Cluster - Outside Temperature Display |
Instrument Cluster - Upper Control Panel with Galvanised Switches in Silver Chrome |
Instrument Cluster - Warning Buzzer and Warning Display if a Seat Belt is not Fastened - Lights Are Left On or Parking Brake is Engaged |
Instrument Cluster - Warning Indicators For Fuel-Oil-Coolant-Washer Fluid Levels-Brake Wear |
Instrument Cluster with 4.5in TFT Colour Multifunction Display with Silver-Coloured Dials and Red Needles |
Interior Lighting - Ambient Lighting Single-Colour with Indirect Illumination of the Interior Door Handles at Front and Rear and Door Trim Elements |
Interior Lighting - Courtesy White and Warning Red Lights in the Front Doors and Boot Lid |
Interior Lighting - Rear Interior Lighting with Integral Reading Lamps and Locator Lighting |
Interior Lighting - Sun Visor with Illuminated Vanity Mirror for Driver and Front Passenger |
Light Switch in High-Gloss Black with Ring in Silver Chrome |
Lights - Halogen Headlamps Including Integral LED Daytime Running Lights |
Lights - High-Level Third Brake Light - LED Technology |
Lights - LED Fibre-Optic Tail Lamps and LED Brake Lights |
Media Display - 8in |
Media Interface |
Mercedes Me Connect |
Mirrors - Rear-View Mirror with Additional Lighting |
Non-Smoker Package Including 12V Socket and Stowage Compartment in the Front |
Parking - Reversing Camera with Dynamic Guidelines On The Central Display |
Power Steering - Sports Direct-Steer with Speed-Sensitive Servo Assistance and Variable Steering Ratio |
Premium Package |
Radiator Grille - Two Louvres in Iridium Silver with Chrome Inserts |
Rear Seats - Split Folding 1-3 - 2-3 with Cargo Position For Increased Luggage Space |
Rear Windscreen Wiper with Intermittent Wipe and Automatic Activation When Reversing |
Remote Central Locking |
Roof Lining - Black |
Seat Belts - Rear Three-Point - 3 |
Seat Belts Reminder - Front and Rear |
Seat Comfort Package |
Seat Occupancy Sensor - Front Passenger Seat |
Seats - Front Cushion Length Adjustment |
Seats - Rear with Fore-Aft Adjustment |
Seats with Adjustable Head Restraints |
Smartphone Integration |
Steering Column - Height and Reach Adjustable |
Steering Wheel - 3-Spoke Leather - 12-Button Multi-Function with Flattened Lower Section and Perforated Grip Area and Red Contrast Stitching |
Storage Compartment in Centre Console with Retractable Cover |
Stowage - Boxes Under Drivers and Front Passengers Seats |
Stowage - Compartments in Front Doors |
Stowage - Double Cup Holder in Centre Console |
Stowage - Folding Tables on Rear of Driver and Front Passenger Seat Backrests |
Stowage - Load-Securing Rings in Luggage Compartment |
Stowage - Nets in Front Passenger Footwell |
Stowage - Nets on Rear of Driver and Front Passenger Seat Backrests |
Stowage - Retractable Load Compartment Cover |
Stowage - Sunglasses Compartment in Overhead Control Panel |
Suspension - Comfort - Lowered by 20mm Front and 14mm Rear |
TIREFIT with Tyre Inflation Compressor |
Trip Computer Showing Current Fuel Consumption |
Two-Position Luggage Compartment Floor |
Tyre Pressure Monitoring System |
Windows - Electric x4 |
Wiper System - Windscreen Wipers Including Rain Sensor with Two Sensitivity Stages |
eCall - Emergency Call System |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED