Renault Clio 0.9 TCe Dynamique Nav Euro 6 (s/s) 5dr
£ 165.31
Monthly Payment (HP)
£ 8,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2018
Fuel Type: Petrol
Mileage: 20589
Transmission: Manual
Engine Size: 898
Colour: Red
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This 2018 Renault Clio TCe Dynamique Nav presents an exceptional opportunity with its remarkably low mileage of just 20,589 miles, a significant advantage for its age, and having been owned by only two previous keepers. This Euro 6 compliant 0.9L petrol model offers a refined driving experience, enhanced by the convenience of rear parking sensors with parking assistance, and the Renault MediaNav system featuring Bluetooth connectivity for seamless audio streaming and calls. The Handsfree Keycard allows for effortless keyless entry and push button start stop functionality, while manual air conditioning ensures a comfortable cabin environment.
This Clio stands out with its impressive fuel economy, achieving an excellent 60 miles per gallon, which is a key indicator of its efficiency compared to many other vehicles in its class. Furthermore, its low insurance group rating and low CO2 emissions highlight its cost effectiveness and environmental consideration, making it a sensible choice for a wide range of drivers.
| Trim | Dynamique Nav |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 105 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 12.2 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 0.9 litres |
| Engine Capacity CC | 898 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1082 |
| Boot Space Seats | 300 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1146 litres |
| Insurance Group | 07 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Red |
| Plate | 18 |
| Make | Renault |
| Model | Clio |
| Derivative | 0.9 TCe Dynamique Nav Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2018 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2016 - 2019) |
| Engine Number | U288473 |
| Wheelbase M M | 2589 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 112 mph |
| Engine Power BHP | 89 bhp |
| Engine Torque NM | 136 |
| Length MM | 4062 mm |
|---|---|
| Height MM | 1448 mm |
| Width MM | 1945 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
1.2L Storage Shelf Above Glovebox |
12V Power Socket |
16in Alloy Wheels - Chrome |
2 Storage Spaces for 1 Cup and Miscellaneous Items near Handbrake |
4L Front Glovebox |
ABS with EBA - Emergency Brake Assist |
Air Conditioning - Manual |
Airbags - Deactivation - Front and Side - Driver and Passenger |
Anti Drill Door Locks and Locking Fuel Cap |
Anti-Pinch Function on Front Electric Driver Window |
Automatic Headlights and Front Wipers |
Bumpers - Body Coloured |
Clio Inscribed Under Renault Diamond Badge |
Cruise Control with Speed Limiter |
Dashboard - Soft Touch Dark Carbon |
Daytime Running Lights - LED |
Deadlocking |
Double Optic Halogen Headlights |
Driver Seat Belt Height Adjustable |
Driver and Passenger Front - Side - Head and Thorax Airbags |
EBD - Electronic Brake Distribution |
ESC - Electronic Stability Control |
ETC - Electronic Traction Control |
Eco Mode |
Electric Windows - Front |
Exterior Chrome Touches - Front Grille Strips - Boot Lid Strip and Side Door |
Exterior Door Handles - Body Coloured |
Exterior Door Mirrors - Body Coloured - Heated and Electrically Adjustable |
Exterior Rear Hidden Door Handles |
Front Dash Warning Indicator in Case of Heavy Braking |
Front Fog Lights |
Front and Rear No Seatbelt Warning Sound |
Gear Change Indicator |
HSA - Hill Start Assist |
Handsfree Keycard with Push Button Start-Stop Function |
Headrests - Rear x3 |
Heating System with Pollen Filter |
ISOFIX Child Seat Fixing Points on Rear Outermost Seats |
Lower Door Protector - Black Gloss with Chrome Insert |
Power Assisted Steering - Electric Variable |
RAID - Renault Anti Intruder Device - Automatic Door Locking |
Rear Door and Window Child Locking Function for Rear Doors |
Rear Seats - 60-40 Split and Fixed Base |
Rear Spoiler - Body Coloured |
Rear Wiper |
Remote Central Locking with Thatcham Approved Immobiliser - Thatcham Cat 2 |
Renault MediaNav |
Seats - Drivers Height Adjustment |
Single Rear Fog Light |
Steering Wheel - Height and Reach Adjustable |
Steering Wheel - Synthetic Leather |
Trip Computer |
Tyre Inflation Kit |
Tyre Pressure Warning Light |
USB Socket and Jack |
Windscreen Wipers - Variable Speed |
Rear Parking Sensors |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED