Volkswagen Polo 1.0 BlueMotion Tech beats Euro 6 (s/s) 5dr
£ 176.56
Monthly Payment (HP)
£ 8,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2017
Fuel Type: Petrol
Mileage: 47826
Transmission: Manual
Engine Size: 999
Colour: Black
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This 2017 Volkswagen Polo Beats is a standout choice with its exceptionally low mileage of just 47826 miles, a rare find for a vehicle of its age. This particular Polo, a 1.0L petrol model, is presented in the desirable ‘beats’ trim and variant, offering a refined driving experience. It benefits from being owned by only two previous keepers, ensuring a well cared for history. Inside, you’ll find comfort and convenience with manual air conditioning and a premium Beats sound system that truly enhances your journeys. Connectivity is made simple with Bluetooth phone integration, and parking is made easier thanks to front and rear parking sensors, further enhanced by the Cruise and Park Pack.
This Volkswagen Polo is also a smart choice for your wallet and the environment. Its fuel economy is a highlight, achieving an impressive 59 miles per gallon, which indicates it is more economical than many similar vehicles. Furthermore, it sits in a low insurance group, meaning your running costs will be kept down. The low CO2 emissions also highlight its efficiency and environmental consideration compared to other cars in its class. This Euro 6 compliant Polo offers a compelling package of style, technology, and cost effectiveness.
| Trim | beats |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 108 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 15.5 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1 litres |
| Engine Capacity CC | 999 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 980 |
| Boot Space Seats | 280 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 952 litres |
| Insurance Group | 08 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 17 |
| Make | Volkswagen |
| Model | Polo |
| Derivative | 1.0 BlueMotion Tech beats Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2017 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2013 - 2017) |
| Engine Number | CHYAC91640 |
| Wheelbase M M | 2470 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 100 mph |
| Engine Power BHP | 59 bhp |
| Engine Torque NM | 95 |
| Length MM | 3972 mm |
|---|---|
| Height MM | 1453 mm |
| Width MM | 1901 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
16in Alloy Wheels - Knight |
ABS - Anti-lock Braking System with HBA - Hydraulic Brake Assist |
Air Conditioning - Manual |
Airbags - Side Head and Thorax for Front Passenger |
Alarm with Interior Protection |
Alternatively Coloured Mirror Housings with Integrated Indicators |
App-Connect |
Bag Hooks in the Luggage Compartment |
Beats Badge on Base of B-Pillar |
Beats Foil on Lower Edge of Doors |
Beats Sound System |
Bluetooth Phone Connectivity |
Body Coloured Bumpers and Side Sills |
Carpet Mats - Front and Rear |
Centre Console with Open Storage and 12V Socket with Cover |
Chrome Trimmed Front Air Intake Surround |
Composition Media System |
Cortina Silver Air Vent Surround Radio and Instrument Surround |
Cruise Control |
Cruise and Park Pack |
Cup Holders - Front x2 |
Door Mirrors - Electrically Adjustable and Heated |
Door Sill Trims with Beats Design |
Door Trims with Chrome Strip and Leatherette Highlights |
Driver Alert System |
Drivers and Front Passengers Airbags |
Drivers and Front Passengers Safety Optimised Head Restraints |
Drivers and Front Passengers Seat Height Adjustment |
Drivers and Front Passengers Sun Visors with Vanity Mirrors |
Dust and Pollen Filter |
EDL Electronic Differential Lock and ASR Traction Control |
ESC Electronic Stability Control with Automatic Post Collision Braking and Hill Hold Control |
Electric Windows - Front |
Electric Windows - Rear |
Electronic Engine Immobiliser |
Floor Mats with Red Trim |
Front Fog Lights with Static Cornering Function |
Front Seat Back Storage Pockets |
Front Sports Seats in Alcantara with Unique BEATS Design |
Front Windscreen Washers and Wipers with 4 Speeds including Interval Delay |
Gear Lever Gaiter Surround - Matt Chrome |
Glovebox |
Grab Handles Front x2 Rear x2 with Integrated Coat Hooks |
Halogen Clear Headlights Range Adjustable with Seperate Daytime Running Lights |
Heated Rear Windscreen - Automatically Switches Off |
Heating and Ventilation with 4 Speed Fan and Air Recirculation |
Height and Reach Adjustable Steering Wheel |
Height-Adjustable Front Three-Point Seat Belts with Tensioners |
High Gloss Black Decorative Inserts |
High Level 3rd Brake Light |
ISOFIX Child Seat Preparation for 2 Rear Seats |
Instrument Lighting - White Adjustable Panel Illumination |
Interior Lighting Delay |
LED Light in Front Footwell |
Lights on Warning Buzzer |
Load Sill Protector |
Luggage Compartment Cover - Removable |
Luggage Compartment Light |
Manually Dimmable Interior Rear-View Mirror |
Matt Chrome - Handbrake Grip Button |
Matt Chrome - Internal Door Handles |
Multi-function Display |
Multifunction Computer |
Multifunction Leather Steering Wheel Including Leather Trimmed Gear Knob and Handbrake Grip |
Note Pad Holder - Pen Holder - Coin Holder in Glovebox |
Parking Sensors - Front and Rear |
Power Assisted Steering - Speed Sensitive |
Radiator Grille in High Gloss Black |
Raised Rear Cargo Floor |
Reading Lights - Front x2 & Rear x1 |
Rear Windscreen Washer and Wiper with Interval Delay |
Remote Central Locking with 2 Remote Folding Keys |
Seats Belts with Red Stripe |
Speedo and Rev Counter - Electronic Odometer - Trip - Service Interval Display - Digital Clock and Fuel Gauge |
Split Folding Rear Backrests 60-40 |
Storage Compartment in Front Doors |
Storage Compartment in Rear Doors |
Three Rear 3-Point Seat Belts |
Three Rear Head Restraints |
Tinted Glass - Heat Insulating Rear 65 Percent Light Absorbing from B Pillar Backwards |
Tinted Tail Light Clusters |
Two-Tone Horn |
Tyre Mobility Kit |
Tyre Pressure Loss Indicator |
Vanity Mirrors - Illuminated |
Warning Buzzer and Light for Front Seat Belts if Unfastened |
White Turn Signal Lights At Rear |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED