Audi A5 2.0 TDI Black Edition Plus Sportback 5dr Diesel S Tronic quattro Euro 6 (s/s) (190 ps)
£ 165.31
Monthly Payment (HP)
£ 8,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2015
Fuel Type: Diesel
Mileage: 125725
Transmission: Automatic
Engine Size: 1968
Colour: Black
This 2015 Audi A5 TDI Black Edition Plus offers a compelling blend of performance and refinement. Powered by a 2.0 litre diesel engine and featuring Audi’s renowned four wheel drive system, this Euro 6 compliant model delivers an impressive 0-62mph acceleration in just 7.4 seconds. The Black Edition Plus trim enhances its appeal with Bi-Xenon Plus headlights, a light sensor for automatic activation, and the Audi Parking System Plus with front sensors for added convenience. Inside, you’ll find heated front seats for comfort and a Bluetooth interface for seamless mobile phone connectivity.
Beyond its dynamic capabilities, this Audi A5 boasts a generous boot space, making it a practical choice for everyday use and longer journeys alike. The combination of its powerful yet efficient diesel engine, sophisticated four wheel drive, and advanced features like the Xenon headlights and parking assistance, clearly sets this A5 apart from other vehicles in its class, offering a superior driving experience.
| Trim | Black Edition Plus |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Four Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 147 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 7.4 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1968 cc |
| Fuel Capacity Litres | 61 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1685 |
| Boot Space Seats | 480 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 980 litres |
| Insurance Group | 31 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 65 |
| Make | Audi |
| Model | A5 |
| Derivative | 2.0 TDI Black Edition Plus Sportback 5dr Diesel S Tronic quattro Euro 6 (s/s) (190 ps) |
| Year Of Manufacture | 2015 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 4 |
| Generation | Hatchback (2011 - 2016) |
| Engine Number | CNHA138837 |
| Wheelbase M M | 2810 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 144 mph |
| Engine Power BHP | 187 bhp |
| Engine Torque NM | 400 |
| Length MM | 4712 mm |
|---|---|
| Height MM | 1391 mm |
| Width MM | 2020 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket - Centre Console |
19in Alloy Wheels - 10-Y Spoke Design Gloss Black Finish |
ABS - Anti-Lock Braking System |
AMI - Audi Music Interface |
AUX-IN Socket |
Airbags - Driver |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front Side |
Airbags - Head Level Side For Front and Rear |
Alarm - Thatcham Category 1 |
Amplifier - 10-Channel |
Anti Theft Locking Wheel Bolts |
Audi Parking System Plus - Front |
Audi Parking System Plus - Rear |
Auto Opening Boot Lid |
Auto-Dimming Rear-View Mirror |
Automatic Wipers with Rain Sensor |
Bang and Olufsen Sound System |
Black Styling Package |
Car Jack |
Climate Control - Electronic 3-Zone |
Cloth Headlining in Black |
Colour Drivers Information System - DIS |
Concert Radio |
Cruise Control |
Cup Holders - Centre Console |
DAB Digital Radio |
Display Screen Colour 7in High Resolution |
Door Mirrors - Electrically Adjustable and Heated |
Door Sill Trims - S Line |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Windows - Front and Rear |
Electromechanical Parking Brake |
Electromechanical Power Steering |
First Aid Kit |
Front Centre Armrest |
Front Fog Lights |
Front Passenger Airbag Deactivation Switch |
Front and Rear Floor Mats |
Gear Knob - Perforated Leather |
Gloss Black Door Mirrors |
Headlight Washers |
Headlights - Bi-Xenon Plus |
Headlights - Light Sensor |
Headlights - Range Adjustment |
Heated Front Seats |
ISOFIX Child Seat Mounting for Front Passenger |
ISOFIX Child Seat Preparation for Rear Seats with Top Tether |
Immobiliser |
Inlays - Piano Finish - Black |
Intelligent Key |
Interior Chrome Package |
LED Daytime Running Lights |
LED Rear Lights |
Leather Armrests |
MMI Navigation Plus |
Manual Front Seat Adjustment |
Mobile Telephone Preparation - Bluetooth Interface |
Pedals in Stainless Steel |
Pollen Filter |
Privacy Glass |
Radiator Grille - High Gloss Black |
Radiator Grille and Frame - Highly Polished Black |
Rear Diffuser - High Gloss Black |
Rest Recommendation System |
Seats - Front Electric Lumbar Support |
Seats - Front Sports with Electric Lumbar Support |
Side-Sills in High-Gloss Black |
Space Saver Spare Wheel |
Speakers x14 |
Split Folding Rear Seat |
Spoiler - Body Coloured |
Sport Suspension |
Steering Column - Rake and Reach Adjustment |
Steering Wheel - 3-Spoke Leather-Multifunction-Flat Bottomed-Shift Paddles |
Steering Wheel - 3-Spoke Multifunction Flat Bottomed |
Steering Wheel - Gear-Shift Paddles |
Steering Wheel - Multi-function |
Styling Package - S line Exterior |
Tool Kit |
Tyre Pressure Monitoring System |
Warning Triangle |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED