Hyundai Getz 1.4 CDX 5dr
£ 76.74
Monthly Payment (HP)
£ 4,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2008
Fuel Type: Petrol
Mileage: 39226
Transmission: Automatic
Engine Size: 1399
Colour: Silver
This 2008 Hyundai Getz CDX offers excellent value, boasting a low insurance group that makes it an economical choice for many drivers. Powered by a reliable 1.4 litre petrol engine, this CDX variant is a practical and sensible option for everyday use.
The Hyundai Getz CDX is a well equipped model, designed for comfort and convenience. Its compact size makes it easy to manoeuvre and park, while the 1.4 litre engine provides a good balance of performance and fuel efficiency. The low insurance group is a significant advantage, indicating lower running costs compared to many other vehicles in its class.
| Trim | CDX |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 159 gpkm |
| Badge Engine Size Litres | 1.4 litres |
| Engine Capacity CC | 1399 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1055 |
| Boot Space Seats | 288 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 987 litres |
| Insurance Group | 11 |
| Insurance Security Code | A |
| Colour | Silver |
| Plate | 58 |
| Make | Hyundai |
| Model | Getz |
| Derivative | 1.4 CDX 5dr |
| Year Of Manufacture | 2008 |
| Owners | 5 |
| Generation | Hatchback (2005 - 2009) |
| Engine Number | G4EE8174899 |
| Wheelbase M M | 2455 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 5 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 104 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 13.9 mph |
| Engine Power BHP | 95 bhp |
| Engine Torque NM | 125 |
| Length MM | 3825 mm |
|---|---|
| Height MM | 1490 mm |
| Width MM | 1665 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
Adjustable Steering Column/Wheel |
Air Bag Driver |
Air Bag Passenger |
Air Bag Side |
Air-Conditioning |
Alarm |
Alloy Wheels (14in) |
Anti-Lock Brakes |
Armrest |
Ashtray/Lighter |
Body Coloured Bumpers |
Central Door Locking |
Centre Rear Seat Belt |
Child Locks |
Computer |
Cup Holder |
Electric Windows (Front/Rear) |
Electronic Brake Force Distribution |
Front Fog Lights |
Head Restraints |
Immobiliser |
In Car Entertainment (Radio/CD) |
Mirrors External |
Power Socket |
Power-Assisted Steering |
Rear Wash/Wipe |
Seat - ISOFIX Anchorage Point (Rear) |
Seat Belt Pre-Tensioners |
Seat Height Adjustment |
Side Protection Mouldings |
Spare Wheel (Steel) |
Speakers |
Sunroof Electric (Glass Tilt/Slide) |
Sunroof Manual |
Third Brake Light |
Tinted Glass |
Upholstery Cloth |
Windscreen Wiper |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED