Volkswagen Transporter 2.0 TDI T28 Startline FWD SWB Euro 6 (s/s) 5dr
£ 337.92
Monthly Payment (PCP)
£ 359.82
Monthly Payment (HP)
£ 16,950 Ex VAT
cash Price
Key Facts
Model Year: 2022
Fuel Type: Diesel
Mileage: 52892
Transmission: Manual
Engine Size: 1968
Colour: White
This 2022 Volkswagen Transporter offers a superb blend of practicality and modern technology. As a T28 Startline FWD SWB model, it is powered by an efficient 2.0 litre TDI diesel engine that meets Euro 6 emission standards. This particular Transporter comes equipped with the Composition Colour DAB Plus Radio System, featuring a 6.5 inch touch screen and Bluetooth connectivity, ensuring you stay connected and entertained on every journey.
The low CO2 emissions of this vehicle indicate its environmental consideration, making it a more economical choice. Furthermore, its placement in a low insurance group suggests that running costs will be kept to a minimum, offering you peace of mind. These factors combined highlight how this Volkswagen Transporter stands out as a sensible and well equipped option for your needs.
| Trim | Startline |
|---|---|
| Body Type | Panel Van |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 184 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 15.3 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1968 cc |
| Fuel Capacity Litres | 70 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1912 |
| Insurance Group | 29 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 72 |
| Make | Volkswagen |
| Model | Transporter |
| Derivative | 2.0 TDI T28 Startline FWD SWB Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2022 |
| Wheelbase Type | SWB |
| Owners | 2 |
| Generation | Panel Van (2019 - 2024) |
| Engine Number | DNAB194194 |
| Wheelbase M M | 3000 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 100000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 102 mph |
| Engine Power BHP | 108 bhp |
| Engine Torque NM | 249 |
| Length MM | 4904 mm |
|---|---|
| Height MM | 1990 mm |
| Width MM | 2297 mm |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Doors | 5 |
16in Steel Wheels - 20-Hole Style |
ABS - Anti-Lock Braking System |
ASR - Anti Slip Regulation |
Allergen Filter |
Armrest - Drivers |
BAS - Brake Assist System |
Black Door Mirrors and Door Handles |
Bumpers - Grey |
Composition Colour DAB Plus Radio System with 6.5in Touch-Screen |
Crosswind Assist |
Cruise Control with Speed Limiter |
Dash Panel with Open Stowage Compartments - Drink Holders and Lockable Glovebox |
Door Mirrors - Electrically Adjustable and Heated |
Driver Alert System |
Drivers and Front Passengers Airbags with Front Passenger Airbag Deactivation Switch |
EDL - Electronic Differential Lock |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Windows - Front |
Electromechanical Speed Sensitive Power Steering - Height and Longitudinally Adjustable Steering Column |
Electronic Engine Immobiliser |
Electronically Controlled Heating System |
Folding Grab Handles on Roof Frame |
Forward Collision Warning - Front Assist with Autonomous Emergency Braking |
Half-Height Side Trim Panels and Roof Trim Panels made of Hardboard |
Halogen Twin Headlights |
Heat Insulating Glass in Cab |
Heavy-Duty Tool Kit and Jack |
Height Adjustment for Driver Seat in - Manual |
Hill Start Assist |
Illuminated Instruments - Dimmable |
Interior Lighting with LED Technology in Load and Passenger Compartment |
LED Interior Lighting - 2 Reading Lights in the Roof Console |
Leather-Wrapped Multi-Function Steering Wheel |
Manual Sliding Door Passenger Side |
Multi-Function Display Plus |
Radiator Grille with Double Chrome Trim Strip |
Rear Wing Doors Without Windows |
Reinforced Lashing Rings - 6 |
Remote Central Locking with 2 Remote Folding Keys |
Rubber Floor Covering in Cab |
Seats - Dual Passenger in Cab |
Separate Daytime Running Lights |
Single 12V Outlets - Dashboard |
Single Tone Horn |
Smartphone Interface |
Steel Spare Wheel with Original Equipment Tyre |
Sun Visor with Ticket Holder on Drivers Side and Airbag Label on Passengers Side |
USB Interfaces - Type C |
Volkswagen App Connect |
Warning Light and Buzzer for Front Seat Belt if Unfastened |
eCall Emergency System |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED