Volkswagen Tiguan 2.0 TDI Match DSG Euro 6 (s/s) 5dr
£ 328.46
Monthly Payment (PCP)
£ 305.74
Monthly Payment (HP)
£ 14,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2019
Fuel Type: Diesel
Mileage: 64524
Transmission: Automatic
Engine Size: 1968
Colour: Black
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005
This 2019 Volkswagen Tiguan TDI Match offers an exceptional blend of practicality and advanced technology, making it a standout choice. Powered by an efficient 2.0 litre Euro 6 diesel engine, this model boasts a generous boot space perfect for all your needs. Inside, you’ll find the convenient Match trim, featuring keyless entry for effortless access and a 3Zone Electronic Climate Control system to ensure comfort for all occupants. The Composition Media System, complete with Bluetooth connectivity, keeps you entertained and connected, while Car Net App Connect, supporting Android Auto and Apple CarPlay, seamlessly integrates your smartphone for navigation and media. Parking is made simple with the Park Assist system, which includes front and rear sensors, and a helpful rear view camera.
This Volkswagen Tiguan TDI Match is designed to offer excellent value and a superior ownership experience. Its impressive fuel economy of 46 mpg means fewer trips to the petrol station, and its low CO2 emissions contribute to a more environmentally friendly drive. Furthermore, this vehicle falls into a low insurance group, which can help to reduce your annual running costs. These highlights demonstrate how this Tiguan is a smart and economical option compared to many other vehicles in its class.
| Trim | Match |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 131 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 9.3 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1968 cc |
| Fuel Capacity Litres | 58 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1570 |
| Boot Space Seats | 615 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1655 litres |
| Insurance Group | 16 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 19 |
| Make | Volkswagen |
| Model | Tiguan |
| Derivative | 2.0 TDI Match DSG Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2019 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2016 - 2020) |
| Engine Number | DFGAB21118 |
| Wheelbase M M | 2677 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 126 mph |
| Engine Power BHP | 148 bhp |
| Engine Torque NM | 340 |
| Length MM | 4486 mm |
|---|---|
| Height MM | 1654 mm |
| Width MM | 1839 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Socket - Luggage Compartment |
12V Socket in Centre Console in Storage Area |
12V Socket on Rear of Front Centre Armrest |
18 Degree Angle of Approach |
19in Alloy Wheels - Victoria |
ABS - Anti-Lock Braking System |
Active Bonnet |
Adaptive Cruise Control |
Airbags |
Alarm with Interior Protection with Deactivation via Infotainment System |
Automatic Coming-Leaving Home Lighting Function |
Automatic Dimming Rear View Mirror |
Automatic Hazard Lights Activation Under Emergency Braking |
Black Grained Lower Door Protectors with Chrome Insert |
Body Coloured Bumpers and Door Handles |
Body-Coloured Door Mirrors with Integrated Indicators |
Car-Net App Connect |
Car-Net Guide and Inform (3 Year Subscription From New) |
Carpet Mats - Front and Rear |
Chrome Side Window Surrounds |
Chrome Trim on Radiator Grille - Upper and Lower |
Climate Control - 3Zone Electronic Air Conditioning with Automatic Air Recirculation |
Composition Media System |
Cruise Control with Driver Alert System |
Cup Holders - Front x2 |
Discover Navigation Touch-Screen Navigation-Infotainment System with Car-Net Guide and Inform |
Driver Alert System - Fatigue Detection |
Drivers and Front Passengers Under Seat Drawer |
Drivers and Passengers Safety Optimised Head Restraints |
Dusk Sensor - Automatic Driving Lights |
ESC - Electronic Stability Control |
Electric Windows - Front and Rear |
Electrically Foldable Door Mirrors |
Electronic Engine Immobiliser |
Electronic Parking Brake with Auto Hold Function |
Folding Table on Back of Front Seats |
Front Air Intake with Chrome Strip |
Front Assist - Radar Sensor Controlled Distance Monitoring System - City Emergency Braking System and Predictive Pedestrian Protection |
Front Centre Armrest with Storage Compartment - Longitudinal and Height Adjustable and Two Rear Air Vents |
Front Comfort Seats with Height and Lumbar Adjustment |
Front Fog Lights with Static Cornering Function |
Front Footwell Illumination |
Front Passengers Seat Folding Backrest |
Front Seat Back Storage Pockets |
Glovebox - Cooled |
Halogen Clear Headlights - Range Adjustable via Infotainment System |
Heated Rear Window |
Height and Reach Adjustable Steering Wheel |
Height-Adjustable Front Three-Point Seat Belts with Tensioners |
High Beam Assist |
High Level 3rd Brake Light |
Instrument Lighting - White Adjustable Panel Illumination |
Interior Light Delay |
Isofix Child Seat Preparation - Easy-Fit - For 2 Outer Rear Seats |
Keyless Entry |
LED Rear Number Plate Lights |
Lane Assist |
Load Lashing Points x4 in Luggage Compartment |
Load Through Provision with Two Cup Holders when Folded Down |
Luggage Compartment Cover - Removable |
Luggage Compartment Light |
Misfuel Prevention Device |
Multifunction Colour Display |
Multifunction Computer |
Park Assist with Rear View Camera |
Parking Sensors - Front and Rear |
Power Assisted Steering - Speed Sensitive |
Pre-Crash Preventive Occupant Protection |
Premium USB Cable |
Rain Sensor |
Reading Lights - Front x2 |
Rear Tinted Glass - B Pillar Backwards - Approx 65 Percent Tinted |
Rear Wash Wipe with Intermittent Wipe |
Remote Central Locking with 2 Remote Folding Keys |
Remote Tailgate Unlocking via Key Fob |
Rigid Safety Cell with Front and Rear Crumple Zones |
Roof Rails - Silver Anodised |
Sliding Rear Bench Seat |
Spare Wheel - Space Saver Steel |
Split Folding Rear Seat Backrests 40-20-40 |
Steering Wheel - Multifunction - Leather Trimmed with Paddle Shift |
Storage Compartment in Drivers and Front Passenger Door for 1.5 Litre Bottle |
Storage Compartment in Rear Doors |
Storage Compartment in Roof Console for Sunglasses |
Storage Compartment with Soft Touch Opening Cover - Dashboard |
Storage Compartments in Luggage Area - Left and Right |
Three Rear 3-Point Seat Belts |
Three Rear Head Restraints |
Titan Silver Decorative Inserts in Dash and Door Panels |
Two-Tone Horn |
Tyre Pressure Loss Indicator |
Vanity Mirrors - Illuminated |
Variable Boot Floor |
Warning Lights On Sound |
Warning Sound and Light for Doors and Tailgate if Open |
Warning Sound and Light for Unfastened Seat Belts - Front |
Warning Triangle |
Windscreen Wipers with Intermittent Wipe and 4 Position Delay |
XDS Electronic Differential Lock for Improved Traction and Handling |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED