Audi RS4 Avant 4.2 FSI V8 S Tronic quattro Euro 5 5dr
£ 493.38
Monthly Payment (HP)
£ 23,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2014
Fuel Type: Petrol
Mileage: 68484
Transmission: Automatic
Engine Size: 4163
Colour: Red
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005
This 2014 Audi RS4 Avant FSI V8 boasts remarkably low mileage for its age, having covered just 68,484 miles. This performance estate is equipped with a potent 4.2 litre petrol engine and Audi’s renowned four wheel drive system, ensuring excellent traction and dynamic handling. Notable features include stylish 20 inch alloy wheels in a 5 arm rotor design, a premium Bang and Olufsen sound system for an immersive audio experience, and automatic headlights activated by a light sensor. For added convenience, front parking sensors are included, and the cabin benefits from electronic 3 zone climate control, allowing personalised comfort for all occupants.
The RS4 Avant FSI V8 offers an exhilarating driving experience, highlighted by its impressive acceleration of 0-62mph in just 4.7 seconds. This performance metric demonstrates its capability and places it ahead of many other vehicles in its class. The combination of its powerful V8 engine, sophisticated drivetrain, and the array of premium features makes this Audi RS4 Avant a compelling choice for those seeking both practicality and exhilarating performance.
| Body Type | Estate |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Four Wheel Drive |
| Valves | 32 |
| Co2 Emission GPKM | 249 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 4.7 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 4.2 litres |
| Engine Capacity CC | 4163 cc |
| Fuel Capacity Litres | 61 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1795 |
| Boot Space Seats | 490 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1430 litres |
| Insurance Group | 45 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Red |
| Plate | 14 |
| Make | Audi |
| Model | RS4 Avant |
| Derivative | 4.2 FSI V8 S Tronic quattro Euro 5 5dr |
| Year Of Manufacture | 2014 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 5 |
| Generation | Estate (2011 - 2015) |
| Engine Number | CFSA017889 |
| Wheelbase M M | 2813 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 8 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 155 mph |
| Engine Power BHP | 444 bhp |
| Engine Torque NM | 430 |
| Length MM | 4719 mm |
|---|---|
| Height MM | 1416 mm |
| Width MM | 2040 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket |
12V Power Socket - Luggage Compartment |
19in Alloy Wheels - 10-Spoke Aero Design |
6.5in Display Screen |
ABS - Anti-Lock Braking System |
AMI - Audi Music Interface |
AUX-IN Socket |
Airbags - Driver |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front Side |
Airbags - Head System |
Alarm - Thatcham Category 1 |
Aluminium Look Pedals |
Aluminium-Effect Door Mirror Housings |
Anti Theft Locking Wheel Bolts |
Audi Drive Select |
Audi Parking System Plus |
Audi Sound System |
Auto-Dimming Rear-View Mirror |
Automatic Wipers with Rain Sensor |
CD/Radio |
Climate Control - Electronic 3-Zone |
Colour Drivers Information System - DIS |
Concert Radio - MP3/CD Player |
Cruise Control |
DAB Digital Radio |
DVD Player |
Door Mirrors - Electrically Adjustable and Heated |
Door Mirrors - Matt Aluminium Look Housings |
Door Sill Trims with Aluminium Inlay |
Dynamic Route Guidance - TMC |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Windows - Front and Rear |
Electrically Adjustable 4-Way Lumbar Support |
Electromechanical Parking Brake |
Electromechanical Power Steering |
Europe DVD |
Exhaust Tailpipe - Two Oval |
Exterior Aluminium Package |
First Aid Kit |
Front Centre Armrest |
Front Passenger Airbag Deactivation Switch |
Headlights - Adaptive |
Headlights - Bi-Xenon Plus |
Headlights - Coming-Leaving Home Function |
Headlights - Light Sensor |
Headlights Washers |
High Performance Braking System - RS Models |
ISOFIX Child Seat Preparation Front and Rear |
Inlays - Carbon |
Interior Chrome Package |
Interior Light Package |
LED Daytime Running Lights |
LED Tail Lights |
Leather Front Centre Armrest |
MMI Navigation Plus |
MMI Screen Display |
Mobile Telephone Preparation - Bluetooth Interface |
Parking Sensors - Front |
Power Operated Tailgate |
Quattro Sports Differential |
RS Body Styling |
RS Instrument Panel |
RS Sports Suspension |
Radiator Grille Frame - Matt Aluminium look |
Rear Armrest |
Rear Parking Sensors |
Remote Central Locking |
Rest Recommendation System |
Roof Rails in Matt Aluminium |
SDHC Card Reader x2 |
Seats - Front Electric Adjustment |
Seats - Front Sports with Height Adjustment |
Seats - RS Super Sports |
Space Saver Spare Wheel |
Speakers x10 Including Subwoofer |
Split-Folding Rear Seats |
Spoiler - Roof |
Steering Column - Rake and Reach Adjustment |
Steering Wheel - 3-Spoke Perforated Leather/Flat Bottomed |
Steering Wheel - Height and Reach Adjustable |
Steering Wheel - Multi-function |
Through-Load Facility with Ski-Snowboard Bag |
Tool Kit |
Turning Instructions in the DIS |
Tyre Mobility System |
Tyre Pressure Monitoring System |
Voice Control - Navigation |
Warning Triangle |
Window Surrounds - Aluminium |
Bang and Olufsen Sound System |
20in Alloy Wheels - 5-Arm Rotor Design Aluminium Look |
Privacy Glass |
B&O SOUND SYSTEM |
ELECTRIC MIRRORS - HEATED |
ELECTRIC FRONT AND REAR WINDOWS |
AUTOMATIC LIGHTS |
CRUISE CONTROL |
2 X KEYS |
REMOTE LOCKING |
FLAPPY PADDLE STEERING WHEEL |
DAB RADIO |
2 X SD CARD READERS |
CD PLAYER |
FRONT AND REAR PARKING SENSORS WITH VISUAL DISPLAY |
DUAL ZONE CLIMATE CONTROL |
DRIVE SELECT |
TCS |
SAT NAV |
BLUETOOTH CONNECTIVITY |
RS4 EMBOSSED LEATHER SPORTS SEATS |
CARBON FIBRE DASH INLAYS |
ISOFIX |
PRIVACY GLASS |
ROOF RAILS |
20" ALLOY WHEELS |
DRL'S |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED