Ford Fiesta 1.1 Ti-VCT Zetec Euro 6 (s/s) 5dr
£ 145.47
Monthly Payment (HP)
£ 7,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2017
Fuel Type: Petrol
Mileage: 43000
Transmission: Manual
Engine Size: 1084
Colour: Grey
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005
This 2017 Ford Fiesta TiVCT Zetec presents an exceptional opportunity with remarkably low mileage for its age, having covered just 43,000 miles. This Euro 6 compliant, 1.1L petrol model offers a refined driving experience, enhanced by desirable features such as manual air conditioning for your comfort. Stay connected and entertained with the Ford DAB Radio, complete with Ford SYNC3, offering seamless integration for both Apple CarPlay and Android Auto. The NCAP Pack, including automatic headlights, adds an extra layer of safety and convenience to your journeys.
This particular Ford Fiesta stands out with its impressive fuel economy, achieving a remarkable 64 miles per gallon, which is significantly better than many other vehicles in its class. Furthermore, its low CO2 emissions and low insurance group rating contribute to lower running costs, making it an economical choice for everyday driving. These highlights collectively demonstrate the excellent value and efficiency this well maintained Fiesta provides.
| Trim | Zetec |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 101 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 13.8 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.1 litres |
| Engine Capacity CC | 1084 cc |
| Fuel Capacity Litres | 42 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1135 |
| Boot Space Seats | 311 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1093 litres |
| Insurance Group | 05 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Grey |
| Plate | 67 |
| Make | Ford |
| Model | Fiesta |
| Derivative | 1.1 Ti-VCT Zetec Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2017 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 3 |
| Generation | Hatchback (2017 - 2021) |
| Engine Number | HR66343 |
| Wheelbase M M | 2493 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 105 mph |
| Engine Power BHP | 84 bhp |
| Engine Torque NM | 108 |
| Length MM | 4040 mm |
|---|---|
| Height MM | 1476 mm |
| Width MM | 1941 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
15in Alloy Wheels - 8 Spoke |
3-Spoke Leather Trimmed Steering Wheel with Audio Controls |
ABS - Anti-lock Braking System |
Air Conditioning - Manual |
Airbags - Driver |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front and Rear Side Curtain |
Airbags - Side Curtain |
Airbags - Side Impact |
Body Coloured Electrically Operated Door Mirrors with Integrated Side Indicators |
Centre Console with Two Cupholders and 12V Power Point |
Chrome Belt Line Finisher |
Chrome Upper Grille |
Courtesy Light - Front Map Light and Rear - Overhead LED |
Door Handles - Body Colour |
Door Lever - Chrome Finish |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
Electrically-Operated Front Windows with One Touch Drivers |
Electronic Stability Control - ESC with Traction Control and Emergency Brake Assist - EBA |
Electronic Stability Programme - ESP with Hill Start Assist |
Ford DAB Radio with Ford SYNC3 - Apple Car Play and Android Auto |
Ford Easy Fuel System |
Front Bumper - Body Colour |
Front Fog Lamps with Cornering Lights |
Gearshift Knob - Leather-Trimmed |
Glovebox - Illuminated |
Headlights - Automatic On-Off |
Headlights - Halogen Projector with Black Bezel and Dedicated LED Daytime Running Lights |
Headliner - Woven |
IPS - Intelligent Protection System |
Leather-Trimmed Handbrake |
Manual Drivers Seat Height Adjustment |
MyKey |
NCAP Pack |
Overhead Console - Sunglasses Holder |
Power Steering |
Quickclear Heated Windscreen |
Rear Bumper - Body Coloured Upper and Self Colour Lower |
Rear Fog Lamps |
Rear Seat - 60-40 Split Back and Cushion |
Rear Spoiler - Body Colour |
Remote Central Locking and Engine Immobiliser |
Seats - Front Comfort Style |
Steering Column - Rake and Reach Adjustment |
Tailgate Wash-Wipe |
Thatcham Alarm |
Trip Computer |
Tyre Pressure Monitoring System - TPMS |
Tyre Repair Kit |
Warning Triangle Storage |
Wipers - Standard with 6 Speed Interval Settings |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED