Volkswagen Tiguan 1.5 TSI R-Line DSG Euro 6 (s/s) 5dr
£ 372.02
Monthly Payment (PCP)
£ 421.63
Monthly Payment (HP)
£ 19,750
cash Price
Key Facts
Model Year: 2021
Fuel Type: Petrol
Mileage: 53599
Transmission: Automatic
Engine Size: 1498
Colour: White
This 2021 Volkswagen Tiguan TSI R-Line boasts a clear vehicle history, offering you peace of mind. This Euro 6 compliant model is powered by an efficient 1.5 litre petrol engine and features the sporty R-Line trim. Included is the practical Winter Pack, which adds heated seats and a heated steering wheel for comfort in colder weather. The Assistance Pack Plus and Side Assist with Rear Traffic Alert provide enhanced safety with blind spot assistance and parking sensors, while Adaptive Cruise Control with Predictive Cruise Control helps manage your speed on longer journeys. Stay connected and navigate with ease thanks to the Discover Media Navigation Infotainment System, complete with streaming and internet capabilities and Bluetooth connectivity.
The Tiguan offers a generous boot space, making it ideal for families and those who need ample room for luggage or shopping. Its performance is also noteworthy, achieving 0-62mph in just 9.2 seconds, demonstrating a responsive driving experience. These features, combined with its advanced technology and comfort options, position this Volkswagen Tiguan as a superior choice compared to other vehicles in its class.
| Trim | R-Line |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 165 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 9.2 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.5 litres |
| Engine Capacity CC | 1498 cc |
| Fuel Capacity Litres | 58 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1466 |
| Boot Space Seats | 615 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1655 litres |
| Insurance Group | 20 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 21 |
| Make | Volkswagen |
| Model | Tiguan |
| Derivative | 1.5 TSI R-Line DSG Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2021 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2020 - 2024) |
| Engine Number | DPCA615900 |
| Wheelbase M M | 2678 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 126 mph |
| Engine Power BHP | 148 bhp |
| Engine Torque NM | 249 |
| Length MM | 4511 mm |
|---|---|
| Height MM | 1684 mm |
| Width MM | 1859 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
1 x USB-C Connection |
12V Socket - Luggage Compartment |
12V Socket in Centre Console in Storage Area |
12V Socket on Rear of Front Centre Armrest |
20in Alloy Wheels - Misano - Black - Diamond-Turned Surface |
Adaptive Cruise Control - ACC with Predictive Cruise Control |
Airbags |
Alarm with Interior Protection with Deactivation via Infotainment System |
Ambient Lighting Pack |
App-Connect |
Assistance Pack Plus |
Automatic Coming-Leaving Home Lighting Function |
Automatic Dimming Rear View Mirror |
Automatic Hazard Lights Activation Under Emergency Braking |
Black Grained Lower Door Protectors with Chrome Insert |
Black Rooflining |
Body Coloured Bumpers and Door Handles |
Body-Coloured Door Mirrors with Integrated Indicators |
Body-Coloured Roof Spoiler - Rear |
Chrome Plated Electric Mirror Adjustment Switch Surround |
Chrome Plated Electric Window Button Surrounds |
Chrome Side Window Surrounds |
Chrome Trim - Twin Trapezoid Styling Elements on Lower Bumper - Left and Right |
Climate Control - 3Zone Electronic Air Conditioning with Automatic Air Recirculation |
Cup Holders - Front x2 |
Decorative Inserts Carbon Grey in Dash and Front Door Trim Panels |
Digital Cockpit Pro |
Discover Media Navigation Infotainment System including Streaming and Internet |
Driver Alert System - Fatigue Detection |
Driver Profile Selection - Choice of Three Settings - Eco - Normal and Sport Modes |
Drivers and Passengers Safety Optimised Head Restraints |
Dusk Sensor - Automatic Driving Lights |
Electric Windows - Front and Rear |
Electrically Heated - Adjustable and Foldable Door Mirrors with Memory |
Electronic Engine Immobiliser |
Electronic Parking Brake with Auto Hold Function |
Electronic Stability Control - ABS - ASR - EDL - EDTC and Trailer Stabilization |
Emergency Assist |
Front Air Intake with Chrome Strip |
Front Assist with City Emergency Braking System and Pedestrian Monitoring |
Front Footwell Illumination |
Front Passengers Seat Folding Backrest |
Front Sports Seats with Height and Lumbar Adjustment |
Glovebox |
Heated Front Seats |
Heated Leather Trimmed Three Spoke Multifunction Capacitive Touch-Sensitive Steering Wheels and Gear Knob |
Heated Rear Window |
Heated Windscreen Washer Jets |
Height and Reach Adjustable Steering Wheel |
Height-Adjustable Front Three-Point Seat Belts with Tensioners |
High Level 3rd Brake Light |
Instrument Lighting - White Adjustable Panel Illumination |
Interior Light Delay |
Isofix Child Seat Preparation - Easy-Fit - For 2 Outer Rear Seats |
Keyless Entry |
LED Plus Self-Levelling Dipped and Main Beam Headlights |
LED Rear Lights |
LED Rear Number Plate Lights |
Lane Assist with Road Edge Recognition |
Load Lashing Points x4 in Luggage Compartment |
Load Through Provision with Two Cup Holders when Folded Down |
Luggage Compartment Cover - Removable |
Luggage Compartment Light |
Luggage Net |
Multifunction Computer |
Park Assist |
Parking Sensors - Front and Rear |
Pedals - Stainless Steel |
Power Assisted Steering - Speed Sensitive |
Premium USB Cable |
Proactive Occupant Protection |
Progressive Steering |
R-Line Styling Pack |
Radiator Grille - Chrome Trim |
Rain Sensor |
Reading Lights - Front and Rear x2 Incorporating LED Technology |
Rear Tinted Glass - B Pillar Backwards - Approx 65 Percent Tinted |
Rear Wash Wipe with Intermittent Wipe |
Remote Central Locking with 2 Remote Folding Keys |
Remote Tailgate Unlocking via Key Fob |
Remote Unlocking for Rear Seat Backrest |
Rigid Safety Cell with Front and Rear Crumple Zones |
Roof Rails - Black |
Side Assist with Rear Traffic Alert |
Sliding Rear Bench Seat |
Split Folding Rear Seat Backrests 40-20-40 |
Storage Compartment in Drivers and Front Passenger Door for 1.5 Litre Bottle |
Storage Compartment in Rear Doors |
Storage Compartment with Soft Touch Opening Cover - Dashboard |
Storage Compartments in Luggage Area - Left and Right |
Suspension - Sports - Lowered by Approx 10mm |
Three Rear 3-Point Seat Belts |
Three Rear Head Restraints |
Two-Tone Horn |
Tyre Mobility Kit in Lieu of Spare Wheel |
Tyre Pressure Loss Indicator |
Unique R-Line Badging |
Unique R-Line Carpet Mats - Front and Rear |
Unique R-Line Door Sill Protectors |
Vanity Mirrors - Illuminated |
Warning Lights On Sound |
Warning Sound and Light for Doors and Tailgate if Open |
Warning Sound and Light for Unfastened Seat Belts - Front |
Warning Triangle |
We Connect Plus Preparation |
Winter Pack |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED