Audi A1 1.0 TFSI Sport Sportback S Tronic Euro 6 (s/s) 5dr
£ 271.46
Monthly Payment (HP)
£ 12,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2017
Fuel Type: Petrol
Mileage: 28890
Transmission: Automatic
Engine Size: 999
Colour: White
This 2017 Audi A1 TFSI Sport is a standout choice with exceptionally low mileage for its age, having covered just 28,890 miles. This Euro 6 compliant 1.0 litre petrol model has had only two previous owners and boasts a clear vehicle history check. Inside, you’ll find a Sport trim that includes convenient features such as steering wheel gear shift paddles, Audi Hill Hold Assist, and comprehensive Bluetooth connectivity for both audio streaming and mobile telephone use. The cabin is kept comfortable with air conditioning.
This Audi A1 TFSI Sport offers impressive efficiency, achieving an excellent fuel economy of 64 miles per gallon, which is significantly better than many other vehicles in its class. Its low CO2 emissions also contribute to its economical running costs. While it offers a relaxed driving experience, it can accelerate from 0 to 60 miles per hour in 10.7 seconds, demonstrating a capable performance for everyday journeys.
| Trim | Sport |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 102 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 11.1 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1 litres |
| Engine Capacity CC | 999 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1090 |
| Boot Space Seats | 270 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 920 litres |
| Insurance Group | 15 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 17 |
| Make | Audi |
| Model | A1 |
| Derivative | 1.0 TFSI Sport Sportback S Tronic Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2017 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2014 - 2018) |
| Engine Number | CHZB330940 |
| Wheelbase M M | 2469 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 116 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 10.7 mph |
| Engine Power BHP | 94 bhp |
| Engine Torque NM | 160 |
| Length MM | 3973 mm |
|---|---|
| Height MM | 1422 mm |
| Width MM | 1906 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket - Centre Console |
16in Alloy Wheels - 5-Spoke Sport Design |
ABS - Anti-Lock Braking System |
AMI - Audi Music Interface |
ASR - Anti Slip Regulation |
AUX-IN Socket |
Adaptive Brake Lights |
Air Conditioning |
Air Vent Sleeves - High Gloss Black |
Airbags - Driver |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front Side System |
Airbags - Head System |
Alarm - Thatcham Category 1 |
Aluminium Trim for Control Switches |
Anti Theft Locking Wheel Bolts |
Audi Hill Hold Assist |
Bluetooth Audio Streaming |
Body Coloured Door Mirrors |
Concert Radio - MP3-CD Player |
Connectivity Package |
Cup Holders - x2 in Centre Console |
DAB Digital Radio |
Dashboard - Black |
Daytime Running Lights |
Display Screen - 6.5in High Gloss Black |
Display Screen Monochrome - 3.5in Dashboard Binnacle |
Door Handles - Aluminium Look Trim |
Door Mirrors - Electrically Adjustable and Heated |
Door Sill Trims with Aluminium Inlay |
Door or Boot Open Warning |
Drivers Information System - DIS |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
EDL - Electronic Differential Lock |
ESP - Electronic Stability Programme |
Efficiency Program in the Drivers Information System - DIS |
Electric Windows - Front and Rear |
Electromechanical Power Steering |
Energy Saving - Gearshift Indicator |
First Aid Kit |
Front Floor Mats |
Front Fog Lights |
Front Passenger Airbag Deactivation Switch |
Front Sports Seats |
Gear Knob - Leather Sports with Aluminium Trim |
Glovebox - Illuminated |
Halogen Headlights |
Handbrake Grip - Leather |
Head Restraints - Rear |
Headlining - Titanium Grey Cloth |
Heat Insulating Glass - Windscreen and Side Windows |
Heated Rear Windscreen |
ISOFIX Child Seat Preparation for Rear Seats with Top Tether |
Immobiliser |
Interior Elements - Glove Compartment - Aluminium |
Manually Adjustable Lumbar Support in Front Seats |
Mobile Telephone Preparation - Bluetooth Interface |
Non-Smoking Package |
Outside Temperature Display |
Polished Tailpipes |
Pollen Filter |
Radio Remote Control with Safelock and Anti Theft System |
Remote Central Locking with 2 Fold Away Keys |
SD Card Reader x2 |
Satellite Navigation System - Preparation |
Seat Belt Reminder for All Seats |
Seats - Drivers Manual Height Adjustment |
Seats - Front Passenger Manual Height Adjustment |
Seats - Rear x 3 |
Secondary Collision Brake Assist |
Speakers x6 - Front and Rear |
Split-Folding Rear Seats |
Sport Suspension |
Steering Wheel - 3-Spoke Sports |
Steering Wheel - Gear Shift Paddles |
Steering Wheel - Height and Reach Adjustable |
Steering Wheel - Leather |
Steering Wheel - Multi-function |
TP Memo - Automatically Saves Traffic News |
Tool Kit and Jack |
Two Fold Away Keys |
Tyre Pressure Monitoring System |
Tyre Repair Kit |
USB Connection |
Voice Control - Telephone |
Warning Triangle |
Washer Fluid Level Indicator |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED