Ford Ka 1.2 Edge Euro 5 (s/s) 3dr
£ 3,250
cash Price
Key Facts
Model Year: 2014
Fuel Type: Petrol
Mileage: 65614
Transmission: Manual
Engine Size: 1242
Colour: Black
This 2014 Ford Ka Edge is a smart choice for those seeking an economical and practical city car. Powered by a 1.2 litre petrol engine, this model offers a manual air conditioning system to keep you comfortable on every journey. The driver’s seat features a tipping function with easy entry and a memory function, adding a touch of convenience to your daily drive.
The Ford Ka Edge stands out with its impressive fuel economy, achieving up to 58 miles per gallon, which is significantly better than many other vehicles in its class. Furthermore, its low CO2 emissions and low insurance group rating make it an exceptionally cost effective option to own and run.
| Trim | Edge |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 8 |
| Co2 Emission GPKM | 115 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 13.4 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.2 litres |
| Engine Capacity CC | 1242 cc |
| Fuel Capacity Litres | 35 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 940 |
| Boot Space Seats | 224 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 747 litres |
| Insurance Group | 03 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 14 |
| Make | Ford |
| Model | Ka |
| Derivative | 1.2 Edge Euro 5 (s/s) 3dr |
| Year Of Manufacture | 2014 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 3 |
| Generation | Hatchback (2008 - 2016) |
| Engine Number | 0709292 |
| Wheelbase M M | 2300 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 6 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 1 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 99 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 13.4 mph |
| Engine Power BHP | 68 bhp |
| Engine Torque NM | 102 |
| Length MM | 3620 mm |
|---|---|
| Height MM | 1505 mm |
| Width MM | 1894 mm |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Doors | 3 |
12V Power Socket - Front |
14in Steel Wheels - 6 Spoke Wheel Covers |
ABS - Anti-lock Braking System |
AUX Connection |
Air Conditioning - Manual |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Passenger Deactivation |
Body Colour Bumpers |
Body Colour Exterior Mirrors |
CD Radio with MP3 and Aux in Connector - Six Radio Speakers |
Door Handles - Body Colour |
Driver Seat Belt Minder |
Drivers Airbag |
EBA - Emergency Brake Assist |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
EPAS - Electric Power Assisted Steering |
Electrically-Operated Front Windows with One Touch Drivers |
Emergency Brake Warning |
Engine Immobiliser |
Floor Mounted Centre Console - With Single Cup Holder |
Front Ashtray and Cigar Lighter |
Front Dome Light |
Front Seat Belts with Pre-Tensioners |
Front Seatback Map Pockets - Driver and Passenger |
Front seats - Driver tipping seat with easy entry - driver memory function |
Front suspension - Independent with MacPherson Struts |
Front towing hook |
Gearshift |
Gearshift Indicator Light |
Headlights - Courtesy Delay |
Headlights - Halogen |
Headlights - Levelling System - Automatic |
Headlights - Manual control |
High Mounted Brake Light |
Immobiliser - Safeguard Passive Anti-Theft System - PATS - Insurance-Approved Category 2 Immobiliser |
Loadspace Compartment Light |
Low series analogue cluster |
MBA - Mechanical Brake Assist |
Manual Locking Doors |
Passengers seat manual 2-way adjustment |
Rear Seat - One Piece Foldable Bench Seat |
Rear Seats - ISOFIX Fittings |
Rear seat - Head restraints |
Remote Central Locking |
Removable Rear Parcel Shelf |
Seats - Drivers 4-Way Adjustment |
Steering Wheel - 3 Spoke |
Steering column - Rake Adjustable |
Stowage Box - Front Passenger Underseat Area |
Sunvisor - Drivers with Vanity Mirror |
Sunvisor - Passenger with Vanity Mirror |
Tailgate Handle - Body Colour |
Tinted Glass |
Tyre Mobility Kit |
Windscreen - Heated with Heated Washer Jets |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED