Mercedes-Benz C Class 3.0 C43 V6 AMG (Premium Plus) G-Tronic+ 4MATIC Euro 6 (s/s) 4dr
£ 493.38
Monthly Payment (HP)
£ 23,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2017
Fuel Type: Petrol
Mileage: 39800
Transmission: Automatic
Engine Size: 2996
Colour: Black
This 2017 Mercedes Benz C43 V6 AMG (Premium Plus) is a remarkable find, boasting exceptionally low mileage of just 39,800 miles from its single owner. This Euro 6 compliant, four wheel drive model is powered by a potent 3.0L petrol engine, delivering exhilarating performance. It comes equipped with LED High Performance headlamps featuring integrated LED daytime running lights, and THERMATIC automatic climate control for your comfort. The Premium Plus package adds a branded sound system, keyless entry, an opening panoramic sunroof, and memory seats, while Active Parking Assist with PARKTRONIC and front and rear sensors make manoeuvring effortless. A Bluetooth interface ensures seamless hands free connectivity.
The C43 V6 AMG stands out with its impressive acceleration, achieving 0-62mph in a mere 4.7 seconds, a testament to its dynamic capabilities. These highlights, combined with its low insurance group, indicate that this vehicle offers a superior driving experience compared to many others in its class. This Mercedes Benz C Class represents a compelling blend of luxury, performance, and advanced technology.
| Trim | AMG |
|---|---|
| Body Type | Saloon |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Four Wheel Drive |
| Valves | 24 |
| Co2 Emission GPKM | 183 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 4.7 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 3 litres |
| Engine Capacity CC | 2996 cc |
| Fuel Capacity Litres | 66 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1690 |
| Boot Space Seats | 435 litres |
| Insurance Group | 43 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 67 |
| Make | Mercedes-Benz |
| Model | C Class |
| Derivative | 3.0 C43 V6 AMG (Premium Plus) G-Tronic+ 4MATIC Euro 6 (s/s) 4dr |
| Year Of Manufacture | 2017 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 1 |
| Generation | Saloon (2014 - 2018) |
| Engine Number | 27682330657465 |
| Wheelbase M M | 2840 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 30 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Cylinders | 6 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 155 mph |
| Engine Power BHP | 362 bhp |
| Engine Torque NM | 705 |
| Length MM | 4702 mm |
|---|---|
| Height MM | 1429 mm |
| Width MM | 2020 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 4 |
18in Alloy Wheels - AMG 5-Spoke Design - Bi-Colour |
8.4in Colour Display - High-Resolution |
ABS - Anti-Lock Braking System |
AMG Bodystyling |
AMG Boot Lid Spoiler in Body Colour |
AMG Ride Control Sports Suspension |
AMG Sports Exhaust System |
ATTENTION Assist |
Active Bonnet - Pedestrian Safety which Detects an Impact and Raises Bonnet |
Active Parking Assist including PARKTRONIC |
Adaptive Brake Lamps |
Adaptive Brake with Hold Function - Hill Start Assist - Brake Drying |
Airbags - Dual Stage - Driver and Front Passenger |
Airbags - Front Sidebags |
Airbags - Pelvisbag |
Alarm System with Immobiliser and Interior Protection |
Automatic Child Seat Recognition Sensor |
Automatically Dimming Rear View Mirror and Drivers Door Mirror |
BITURBO 4MATIC Lettering on Front Wings |
Bluetooth Interface for Hands-Free Telephone |
Brushed Stainless Steel Sports Pedals with Rubber Studs |
Central Locking with Interior Switch - Automatic Locking and Crash Sensor with Emergency Opening Function |
Childproof Locks - Manually Operated for Rear Doors and Electrically Operated for Rear Power Windows |
Collision Prevention Assist Plus |
DAB Digital Radio Tuner |
Drivers Kneebag |
Dynamic Select with a Choice of Driving Modes - Comfort - ECO - Sport - Sport Plus - Individual |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Parking Brake |
Electric Windows - 4 - With One-Touch Opening and Closing - including Obstruction Sensors |
Electronic Key - Chrome Surround |
First Aid Kit and Warning Triangle |
Floor Mats - Black with AMG Lettering and Red Edging |
Front Centre Armrest with Stowage Compartment |
Front Door Sill Panels with AMG Lettering |
Front Seats - Electrical Height and Backrest Adjustment and Four-Way Lumbar Adjustment |
Fuel Computer |
Full LED Tail Lights |
Gearshift Paddle on Steering Wheel |
Headlamps - LED High Performance with Integrated LED Daytime Running Lights |
Heated Front Seats |
Heated Windscreen Washer System |
ISOFIX Child Seat Attachment Points with Top Tether in Rear |
Illuminated Glove Compartment |
Instrument Cluster with Two Tube-Design Round Dials and 5.5in TFT Multi-Function Display |
Interior Lighting Package |
Mercedes Connect Me - Standard Services |
Mirror Package |
Outside Temperature Display |
Perforated Front Brake Discs and Brake Calipers with AMG Lettering |
Pre-Wiring for Garmin Map Pilot Navigation System |
Premium Plus Package |
Radiator Grille - Diamond Grille with Integrated Star - Chrome Pins |
Radio Aerial Integrated into Rear Window |
Rain Sensing Windscreen Wipers |
Remote Boot Release |
Reversing Camera |
SPEEDTRONIC Cruise Control and Variable Speed Limiter |
Seat Belts - Red |
Seat Comfort Package |
Seats - Rear Split Folding 40-20-40 |
Seats - Sports with Optimised Lateral Support |
Service Indicator ASSYST |
Speakers with FrontBass |
Status Display for Rear Seat Belts in Instrument Cluster |
Steering - AMG 2 Stage Speed-Sensitive Sports Steering |
Steering Column - Manually Adjustable for Height and Reach |
Steering Wheel - Multi-Function with Audio and Onboard Settings Control |
Steering Wheel - Multifunction Sports in Black Nappa Leather with Flattened Bottom Section |
Stowage - Double Cup Holder in Centre Console |
Stowage Package |
Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors |
THERMATIC - Automatic Climate Control - Two-Zone |
TIREFIT with Tyre Inflation Compressor |
Tinted Glass All Round - Green |
Top Surround of Side Windows in Matt Black |
Trim - High-Gloss Black with Aluminium Door Trims |
Two Tailpipe Trim Elements in Twin-Tailpipe Design Integrated into Rear Bumper |
Two USB Ports and an SD Card Slot in Centre Console |
Tyre Pressure Monitoring System |
Windowbags for Driver-Front Passenger and Rear Passengers |
Panoramic Roof |
Burmeister Sound |
Electric Memory Seats |
Heated Seats |
Switachable Exhaust Sound |
360 Camera |
Parking Sensors Front & Rear |
360 Degree Camera |
DAB Radio |
HalfLeather Seats |
Red Seat Belts |
Artico Leather-Dinamica Microfibre - Black with Red Contrast Stitching |
AMG Performance Exhaust |
Privacy Glass |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED