Ford Focus 2.0T EcoBoost ST-3 Euro 5 (s/s) 5dr
£ 7,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2013
Fuel Type: Petrol
Mileage: 78491
Transmission: Manual
Engine Size: 1999
Colour: Blue
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005
This 2013 Ford Focus ST-3 presents a remarkable opportunity with its impressively low mileage of just 78,491 miles for its age. Under the bonnet, you’ll find a powerful 2.0L petrol engine, paired with the ST-3 trim, offering a dynamic driving experience. This Focus is equipped with desirable features including rear parking sensors to aid manoeuvring, and dual zone electronic automatic temperature control for personalised comfort. Enjoy the convenience of keyless entry, allowing you to unlock and start the car without reaching for your keys, and experience superior visibility with Bi-Xenon headlights.
The performance of this Ford Focus ST-3 is truly noteworthy, boasting an acceleration of 0-62mph in a swift 6.5 seconds, demonstrating its sporty capabilities. This acceleration figure is a clear indicator of how this vehicle outperforms many others in its class. Furthermore, the heated driver and passenger seats ensure a comfortable journey, even on colder days, and the generous boot space provides ample room for luggage or shopping.
| Trim | ST-3 |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 169 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 6.5 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1999 cc |
| Fuel Capacity Litres | 62 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1437 |
| Boot Space Seats | 385 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1247 litres |
| Insurance Group | 36 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Blue |
| Plate | 13 |
| Make | Ford |
| Model | Focus |
| Derivative | 2.0T EcoBoost ST-3 Euro 5 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2013 |
| Wheelbase Type | STD |
| Generation | Hatchback (2011 - 2014) |
| Engine Number | DU78644 |
| Wheelbase M M | 2648 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 154 mph |
| Engine Power BHP | 247 bhp |
| Engine Torque NM | 360 |
| Length MM | 4362 mm |
|---|---|
| Height MM | 1497 mm |
| Width MM | 2010 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket - Additional Front |
12V Power Socket - Additional Rear |
12V Power Socket - Front |
18in Alloy Wheels |
4.2in TFT Display |
ABS - Anti-lock Braking System |
AUX Connection |
Airbags - Curtain |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Side Impact |
Armrest - Centre Console |
Automatic Dimming Rear View Mirror |
Automatic Rain Sensing Wipers |
Bi-Xenon Headlights |
Body Colour Side Skirts |
CD storage |
Central Locking - Keyless Entry |
Centre Console with open Stowage Bins |
City Pack |
DAB Digital Radio |
DDS - Deflation Detection System |
DEATC - Dual-Zone Electronic Automatic Temperature Control |
Drivers Airbag |
EBA - Emergency Brake Assist |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
EPAS - Electric Power Assisted Steering |
ESP - Electronic Stability Programme |
Emergency Brake Lights |
Ford Easy-Fuel Capless Refuelling System |
Ford Power Engine Start-Stop Button |
Ford SYNC |
Front Fog Lights |
Front Grille - Chrome |
Headlights - Jet Wash |
Headlights - Static Cornering Lights |
Heated Driver and Passenger Seats |
Heated Front Windscreen |
Heated Washer Jets |
IPS - Intelligent Protection System |
LED Daytime Running Lights |
Locking Wheel Nuts |
Mini Steel Spare Wheel |
Open Stowage Bins |
Parking Sensor - Rear |
Rear Lights - Dark Smoke Tinted LED |
Rear Seat - Two height adjustable head restraints |
Rear Spoiler - Body Colour |
Recaro Sculpted 3-Seater Rear Bench Seat |
Remote Central Locking |
ST Front Door Scuff Plates |
ST Full Body Styling Kit |
Seats - Drivers Electric Adjustment |
Seats - Front 8-Way Power Adjustment |
Seats - Front Recaro Sports |
Seats - ISOFIX Mounting Brackets for Child Seats |
Sony Radio-CD |
Sports tuned suspension |
Steering Wheel - 4 Spoke Leather Trimmed |
TVC - Torque Vectoring Control |
Thatcham Category 1 Alarm |
Traction Control - TC |
Trip Computer |
USB Connection |
Unique ST Floor Mats - Front and Rear |
Unique ST Instrument Cluster Binnacle |
Unique ST Leather Gearshift Knob |
Unique ST Rear Spoiler |
Unique ST pedals |
Voice Control - Audio |
Z-Shape Handbrake |
Heated Windscreen |
Thatcham Catergory 1 Alarm System |
Auto Headlamps |
Sony DAB Navigation System with Rear View Camera |
Door Edge Guards |
Body Coloured Exterior Door Handle |
Body Coloured Exterior Mirror |
Driver 8 Way Pwr.Seat Adjuster |
Dual Power Heated Fold Puddle Lamp Signal Mirror |
Heated Washer Jet |
Recaro Front Seat |
Automatic Headlamp Control |
Automatic Headlamp Levelling |
High Intensity Discharge Headlamp |
Deluxe Headliner |
Heated Windscreen |
Hill Launch Assist |
ICE-Mid Audio Branded + DAB |
Branded ICP With Navigation |
Int Environment Clr-Charcoal Black |
Int Feat Colour - Charcoal Black |
Interior Lighting-Ambient LED |
Isofix Hard Point Attachment |
Keyless Entry/Start - Passive |
Rear Parking Aid |
Performance Suspension |
Drivers Heated Seat & Heated Passenger Seat |
Automatic Windscreen Wiper |
Door Edge Protectors |
Windsor Leather - Charcoal Black/Charcoal Black |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED