Ford Kuga 2.0 TDCi Titanium 2WD Euro 5 5dr
£ 3,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2012
Fuel Type: Diesel
Mileage: 97801
Transmission: Manual
Engine Size: 1997
Colour: Blue
This 2012 Ford Kuga TDCi Titanium presents a compelling proposition with its remarkably low mileage of just 97,801 miles for a vehicle of its age. This well appointed SUV features a robust 2.0L diesel engine, offering an impressive fuel economy of 48 miles per gallon. The Titanium trim level ensures a comfortable and convenient driving experience, enhanced by notable features such as Dual Zone Electronic Automatic Temperature Control for personalised cabin comfort and automatic headlights that illuminate the road ahead without driver intervention.
Beyond its appealing specifications, this Ford Kuga stands out with its low CO2 emissions and placement within a low insurance group, indicating that running costs are likely to be more economical compared to many similar vehicles. These factors, combined with its efficient diesel engine and the highlighted fuel economy, make this Kuga a sensible choice for those seeking a practical and cost effective SUV.
| Trim | Titanium |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 154 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 10.2 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1997 cc |
| Fuel Capacity Litres | 66 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1584 |
| Boot Space Seats | 360 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1355 litres |
| Insurance Group | 21 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Blue |
| Plate | 12 |
| Make | Ford |
| Model | Kuga |
| Derivative | 2.0 TDCi Titanium 2WD Euro 5 5dr |
| Year Of Manufacture | 2012 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 4 |
| Generation | SUV (2008 - 2012) |
| Engine Number | CR02915 |
| Wheelbase M M | 2690 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 1 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 116 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 9.6 mph |
| Engine Power BHP | 138 bhp |
| Engine Torque NM | 320 |
| Length MM | 4443 mm |
|---|---|
| Height MM | 1710 mm |
| Width MM | 2128 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket - Front |
12V Power Socket - Rear |
17in 5x2 Spoke Alloy Wheels |
17in Alloy Wheels - 5x2 Spoke - Premium |
ABS - Anti-lock Braking System |
Air Conditioning - Dual Zone Electronic Automatic Temperature Control |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front and 2nd Row Curtain |
Airbags - Passenger Deactivation |
Airbags - Side Impact |
Alarm - Thatcham Category 1 with Volume Sensing and Perimeter |
Automatic Dimming Rear View Mirror |
Automatic Rain Sensing Wipers |
Blue tinted Glass |
Body Colour Exterior Mirrors |
Cruise Control |
Door Mirrors - Electrically Operated and Heated |
Door Mirrors - Puddle Lights |
Door Mirrors with Integrated Indicators |
Drivers Airbag |
Drivers Seat Lumbar Support |
EBA - Emergency Brake Assist |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
EPAS - Electric Power Assisted Steering |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Windows - Front and Rear with One Touch Drivers |
Emergency Brake Warning |
Ford Easy-Fuel Capless Refuelling System |
Front Fog Lights |
Front Seat - Passenger Manual Height Fore-Aft Adjustment |
Front floor mats |
Gear Knob - Leather |
Headlights - Automatic |
Heated Front Windscreen |
IPS - Intelligent Protection System |
ISOFIX - Child Seat Attachments |
Load Compartment - Tie Down Hooks |
Mini Steel Spare Wheel |
Rear Seat - Folding Centre Armrest with 2 Integrated Cup Holders and Flip up Storage |
Remote Central Locking |
Seats - 60-40 Rear Split Back |
Seats - Drivers Manual Height and Fore-Aft Adjustment |
Silver Front scuff plates |
Sony CD DAB Audio System |
Sony DAB Radio & CD player with MP3 capability |
Sony Radio CD with 8 Speakers - MP3 Compatible |
Steering Column - Rake and Reach Adjustment |
Steering Wheel - 4 Spoke Leather Trimmed |
Steering Wheel - Multifunction |
TA - Traction Assist |
TSC - Trailer Stability Programme |
Tonneau Cover |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED