Mercedes-Benz E Class 2.1 E220 CDI AMG Sport Cabriolet G-Tronic+ Euro 5 (s/s) 2dr
£ 145.47
Monthly Payment (HP)
£ 7,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2014
Fuel Type: Diesel
Mileage: 129605
Transmission: Automatic
Engine Size: 2143
Colour: Black
This 2014 Mercedes Benz E Class E220 CDI AMG Sport offers an exceptional blend of luxury and efficiency, boasting a remarkable 59 mpg fuel economy. This automatic transmission vehicle is equipped with a powerful yet economical 2.1L diesel engine and features the desirable AMG Sport trim. Inside, you’ll find comfort and convenience with heated front seats and dual zone automatic climate control, complete with a dust filter and air recirculation. For effortless manoeuvring, front and rear parking sensors are included, alongside a Bluetooth interface for hands free telephone calls.
The E220 CDI AMG Sport stands out with its impressive fuel economy of 59 mpg, indicating it is more economical than many similar vehicles. Furthermore, its low CO2 emissions highlight its environmental consideration. This model also offers generous boot space, making it a practical choice for everyday use and longer journeys.
| Trim | AMG Sport |
|---|---|
| Body Type | Convertible |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Rear Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 128 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 8.7 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2.1 litres |
| Engine Capacity CC | 2143 cc |
| Fuel Capacity Litres | 66 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1835 |
| Boot Space Seats | 300 litres |
| Insurance Group | 41 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 63 |
| Make | Mercedes-Benz |
| Model | E Class |
| Derivative | 2.1 E220 CDI AMG Sport Cabriolet G-Tronic+ Euro 5 (s/s) 2dr |
| Year Of Manufacture | 2014 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 3 |
| Generation | Convertible (2013 - 2017) |
| Engine Number | 65191132024334 |
| Wheelbase M M | 2760 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 30 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 143 mph |
| Engine Power BHP | 168 bhp |
| Engine Torque NM | 400 |
| Length MM | 4703 mm |
|---|---|
| Height MM | 1398 mm |
| Width MM | 2016 mm |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Doors | 2 |
10GB Music Register and MP3 Compatibility |
18in Alloy Wheels - AMG 5-Twin-Spoke Design - Code 660 |
3 Years Free European Map Updates |
ABS - Anti-Lock Braking System |
AIRCAP - Wind Deflector and Draught-Stop |
AMG Bodystyling - Front and Rear Apron - Side Skirts |
AMG Brushed Stainless Steel Sports Pedals with Rubber Studs |
ASR - Acceleration Skid Control |
ATTENTION Assist |
Active Bonnet - Pedestrian Safety which Detects an Impact and Raises Bonnet |
Active Park Assist with Parktronic |
Adaptive Brake System with Full Hold Function |
Agility Control - Sports Suspension with Adaptive Damping System |
Airbags - Drivers Kneebag |
Airbags - Front Sidebags |
Airbags - Multi Stage for Driver |
Airbags - Multi Stage for Front Passenger |
Airbags - Pelvisbag |
Alarm System with Immobiliser and Interior Protection |
Ambient Lighting for Centre Armrest - Front Footwells and Door Handles |
Analogue Clock |
Auto Dimming Rear View Mirror |
Automatic Belt Hand-Over |
Automatic Child Seat Recognition Sensor |
Automatic Climate Control - Two-Zone with Dust Filter and Air Recirculation |
BAS - Brake Assist |
Bluetooth Interface for Hands-Free Telephone |
COMAND Online System with Media Interface |
Central Controller Dial to Operate Audio and Telephone Functions |
Centre Armrest - Front with Storage |
Chrome Trim Window Highlights |
Collision Prevention Assist |
Colour Instrument Cluster |
Cruise Control with SPEEDTRONIC Variable Speed Limiter |
Cup Holder - Double - Front |
Cup Holder - Rear x2 |
DAB Digital Radio Tuner |
Direct Select Gear Shift with Steering Wheel Gear Shift paddles and Gear Selector on Steering Column |
Door Handles - Body Coloured |
Door Mirrors - Drivers Automatically Dimming |
Door Mirrors - Electrically Adjustable-Folding-Heated |
Door Mirrors - Integrated LED Indicators |
Door Pockets - Front |
Door Sill Panels - Stainless Steel Inlays with Mercedes-Benz Lettering |
ESP - Electronic Stability Programme |
Easy-Entry for Rear Passengers |
Electric Windows - 4 - With One-Touch Opening and Closing - including Obstruction Sensors |
Exhaust System - Twin Pipes with Trapezoidal Chrome Tailpipe Trim |
First Aid Kit |
Floor Mats - AMG |
Heated Windscreen Washer System |
ISOFIX Child Seat Fixing Points in Rear - Two Outer Seats |
Integrated Rear Head Restraints |
Integrated Side Impact Protection |
Interior Storage - Front Compartment with 12v Socket |
Linguatronic Voice Control |
Locking Wheel Bolts |
Media Interface |
Mirror Package |
Multi-Contour Seats for Driver and Front Passenger |
Multi-Contour Seats with Leather |
Neck-Pro Adjustable Front Head Restraints |
Outside Air Temperature Gauge |
Parking Sensor - Front |
Parking Sensor - Rear |
Partial LED Headlights - Side Lights and Dippped Beam |
Power Steering - Direct Steer System with Speed Sensitive |
Pre-Safe Anticipatory Safety System |
Rain Sensing Windscreen Wipers |
Rear Centre Storage Compartment |
Rear Seats - Individual Look |
Rear Tail Lights-Indicators and Third Brake Light - LED |
Remote Central Locking with Acoustic Closing Settings |
Roof Lining - Black |
SD Memory Card Slot |
Seat - Drivers Height-Adjustable |
Seat - Passenger Height-Adjustable |
Seats - Front with Backrest Adjustment |
Seats - Heated Front |
Service Indicator ASSYST PLUS |
Soft Top Colour - Black |
Space-Saver Spare Wheel |
Sports Braking System - Front with Perforated Brake Discs and Calipers with Mercedes-Benz Lettering |
Steering Column with Adjustable Height and Reach |
Steering Wheel - 3-Spoke-AMG-Sports-Nappa Leather |
Steering Wheel - Multi-Function |
Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors |
Through-Loading Feature under Centre Armrest |
Tinted Glass All Round - Green |
Trim - Dark Aluminium |
Trip Computer |
Tyre Change Tool Kit |
Tyre Pressure Loss Warning System |
USB Port and Socket Located in Centre Console |
Warning Triangle |
Windowbags for Driver-Front Passenger and Rear Passengers |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED