Kia Picanto 1.25 2 Euro 6 5dr
£ 156.92
Monthly Payment (HP)
£ 7,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2018
Fuel Type: Petrol
Mileage: 29713
Transmission: Manual
Engine Size: 1248
Colour: Blue
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This 2018 Kia Picanto 2 is a truly exceptional find, boasting remarkably low mileage for its age at just 29,713 miles. This compact and stylish hatchback is powered by an efficient 1.25L petrol engine, meeting Euro 6 emission standards. Inside, you’ll appreciate the convenience of air conditioning and the ease of Bluetooth connectivity for music streaming. The automatic headlight control ensures your lights are always on when needed, adding to the overall practicality and safety of this well equipped vehicle.
The Kia Picanto 2 stands out with its low insurance group rating, making it an economical choice for many drivers. Furthermore, its low CO2 emissions indicate a more environmentally friendly performance compared to similar vehicles. These highlights, combined with its low mileage and desirable features, present a compelling package for anyone seeking a reliable and cost effective small car.
| Trim | 2 |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 8 |
| Co2 Emission GPKM | 106 gpkm |
| Badge Engine Size Litres | 1.25 litres |
| Engine Capacity CC | 1248 cc |
| Fuel Capacity Litres | 35 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 939 |
| Boot Space Seats | 255 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1010 litres |
| Insurance Group | 08 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Blue |
| Plate | 68 |
| Make | Kia |
| Model | Picanto |
| Derivative | 1.25 2 Euro 6 5dr |
| Year Of Manufacture | 2018 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2017 - 2020) |
| Engine Number | G4LAJP041933 |
| Wheelbase M M | 2400 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 5 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 7 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 100000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 107 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 11.6 mph |
| Engine Power BHP | 83 bhp |
| Engine Torque NM | 122 |
| Length MM | 3595 mm |
|---|---|
| Height MM | 1485 mm |
| Width MM | 1595 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
1 x Coat Hooks - Rear |
12V Power Socket - Front |
14in Alloy Wheels |
2.6in Monochrome Cluster Display |
3 x Passenger Assist Grips |
3.8in Monochrome Audio Display with RDS |
4-Speaker System |
60-40 Split Folding 2nd Row Seats |
ABS with Electronic Brakeforce Distribution - EBD and Brake Assist System - BAS |
Air Conditioning |
All-Round 3-Point Seatbelts |
All-Round Height Adjustable Headrests |
Anti-Theft Alarm System |
Automatic Headlight Control |
Black Radiator Grille with Chrome Surround |
Bluetooth with Music Streaming |
Body Coloured Bumpers |
Body Coloured Exterior Mirrors and Exterior Handles |
Centre Console Cupholders |
Child Safety Rear Door Locks |
Daytime Running Lights |
Driver and Front Passenger Sunvisors with Vanity Mirror |
ESC - Electronic Stability Control |
Electrically Adjustable and Heated Door Mirrors |
Emergency Stop Signalling - ESS |
Engine Immobiliser |
External Temperature Display |
Front Cabin Light |
Front Passenger Airbag Cut Off Switch |
Front Seatback Pockets - Front Passenger |
Front Seatbelt Height Adjusters |
Front Seatbelt Pre-Tensioners and Load Limiters |
Front and Rear Electric Windows with Drivers Auto Up-Down Function |
Glovebox |
Headlight Levelling System |
Heated Rear Window |
High Gloss Centre Fascia Trim |
High Mounted Brake Light |
Hill-Start Assist Control - HAC |
ISOFIX Child Seat Top Tethers and Anchor Fixings |
Impact Sensing Auto Door Unlocking |
Leather Trimmed Steering Wheel with Leather Trimmed Gearshift |
Locking Wheel Nuts |
Luggage Area Light |
Luggage Area Parcel Shelf |
Motor Driven Power Steering - MDPS |
Multi Focus Reflector Headlights with Black Bezel |
Rear Fog Light |
Rear Wiper-Washer |
Remote Central Locking with Folding Key |
Seatbelt Reminder Warning |
Side Impact Protection System |
Silver Paint Finished Interior Door Handles |
Sliding and Reclining Front Seats |
Speed Variable Front Wipers |
Steering Wheel Mounted Audio Controls |
Tachometer |
Tilt Steering Wheel Adjustment |
Tinted Glass |
Trip Computer |
Twin Curtain Airbags |
Twin Front Airbags |
Twin Side Airbags - Front |
Tyre Pressure Monitoring System - TPMS |
Tyre Repair Kit |
USB and AUX Ports for Connection of a Media Device |
Visible Vehicle Identification Number - VIN |
Welcome and Follow-Me-Home Light Functionality |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED