SEAT Arona 1.0 TSI XCELLENCE Lux DSG Euro 6 (s/s) 5dr
£ 11,750
cash Price
Key Facts
Model Year: 2019
Fuel Type: Petrol
Mileage: 39323
Transmission: Automatic
Engine Size: 999
Colour: Blue
This 2019 SEAT Arona TSI XCELLENCE Lux boasts exceptionally low mileage for its age, having covered just 39,323 miles. This Euro 6 compliant 1.0 litre petrol model comes in the desirable XCELLENCE Lux trim, offering a refined driving experience. Key features include a rear view camera with parking assistance, KESSY keyless entry and go for effortless access, and blind spot detection to enhance safety. For added convenience on longer journeys, it is equipped with adaptive cruise control and automatic headlights.
The SEAT Arona TSI XCELLENCE Lux stands out with its impressive fuel economy, achieving a highlight of 46 miles per gallon, and also benefits from low CO2 emissions, indicating its efficiency compared to similar vehicles. These highlights, combined with its comprehensive suite of advanced features and its remarkably low mileage, make this Arona a compelling choice for those seeking a well equipped and economical compact SUV.
| Trim | XCELLENCE Lux |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 114 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 10 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1 litres |
| Engine Capacity CC | 999 cc |
| Fuel Capacity Litres | 40 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1212 |
| Boot Space Seats | 400 litres |
| Insurance Group | 12 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Blue |
| Plate | 69 |
| Make | SEAT |
| Model | Arona |
| Derivative | 1.0 TSI XCELLENCE Lux DSG Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2019 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2017 - 2021) |
| Engine Number | DKRF624913 |
| Wheelbase M M | 2566 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 118 mph |
| Engine Power BHP | 113 bhp |
| Engine Torque NM | 201 |
| Length MM | 4138 mm |
|---|---|
| Height MM | 1552 mm |
| Width MM | 1780 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
18in Alloy Wheels - Performance |
Active Front Head Restraints |
Adaptive Cruise Control |
Alarm with Back-Up Horn |
Anti-Lock Braking System - ABS |
Anti-Theft Roof Antenna |
Auto Dimming Rear View Mirror |
Auto-Headlights |
Automatic Warning Lights |
Bi-Colour Roof |
Blind Spot Detection |
Bluetooth Audio Streaming with Handsfree System |
Body-Coloured Door Handles |
Child Locks on Rear Doors |
Chrome Window Trim |
Comfort Suspension |
Coming Home - Leaving Home Headlight Function |
Connectivity Pack Plus |
DAB - Digital Radio |
Digital Clock |
Digital Cockpit |
Double Boot Floor |
Driver Sunvisor with Mirror and Card Holder |
Driver and Front Passenger Airbags |
Dual Zone Climate Control |
Dust and Pollen Filter |
ESC - Electronic Stability Control with EBA - Emergency Brake Assist |
Electric Windows - Front and Rear with One-Touch and Anti-Squeeze |
Electrically Adjustable Folding and Heated Door Mirrors |
Electro-Mechanical Power Steering - Speed-Sensitive |
Electronic Engine Immobiliser |
Emergency Tyre Repair Kit |
FM-AM Radio |
Front Assist |
Front Courtesy Light with Front and Rear Reading Lights |
Front Fog Lights |
Front Grille Frame in Chrome |
Front Grille with Chrome |
Front Parking Sensors |
Front Passenger Airbag De-Activation |
Front Seatback Storage Pockets |
Front Side and Curtain Airbags |
Front and Rear Seatbelt Reminder |
Full LED Headlights |
Gearshift Indicator |
Height Adjustable Drivers Seat |
Height Adjustable Front Passenger Seat |
Height and Reach Adjustable Steering Wheel |
Hidden Exhaust Pipe |
Hill Hold Control |
ISOFIX Points in Outer Rear Seats with Top Tether Anchorage Points |
Illuminated Boot |
Instrument Lighting with Brightness Control |
Interior Ambient Light |
Interior Chrome Pack |
Interior Footwell Light |
KESSY - Keyless Entry and Go |
LED Daytime Running Lights |
LED Licence Plate Lighting |
LED Taillights |
Leather Handbrake |
Leather Steering Wheel and Gear Knob |
Lights Left On Warning Buzzer |
Locking Wheel Bolts |
Low Fuel Warning Light |
Multi-Collision Braking System |
Multicoloured Ambient Lighting |
Outside Temperature Gauge |
Park Assist |
Passenger Sunvisor with Mirror and Card Holder |
RPM Counter |
Rain Sensing Wipers |
Rear Cross Traffic Alert |
Rear Fog Light |
Rear Parking Sensors |
Rear View Camera |
Rear Window Wiper with Washer |
Remote Central Locking with Deadlocks |
Roof Coloured Door Mirrors |
Roof Rails - Chrome |
SEAT Drive Profile |
Six Speakers |
Split Folding Rear Seats - 60-40 |
Storage Pack |
Three-Point Seatbelts on All Rear Seats |
Tiredness Recognition System |
Trip Computer |
Two Cup Holders in Cabin |
Two Folding Remote Keys with Remote Window Opening-Closing Function |
Two Front and Three Rear Height-Adjustable Headrests |
Tyre Pressure Monitoring System |
USB Media Cable |
Visible VIN in Windscreen |
Windshield Wiper with Intermittent Control and Potentiometer - Four Speeds |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED