Renault Captur 1.5 dCi Dynamique Nav Euro 6 5dr
£ 5,250
cash Price
Key Facts
Model Year: 2016
Fuel Type: Diesel
Mileage: 72273
Transmission: Manual
Engine Size: 1461
Colour: Black
Discover this 2016 Renault Captur dCi Dynamique Nav, a stylish and economical choice for your next vehicle. This particular model boasts a 1.5L Diesel Engine and meets Euro 6 emission standards, ensuring efficient performance. It comes equipped with desirable features such as Bluetooth connectivity for seamless calls and music streaming, automatic headlights for convenience and safety, and a distinctive Ivory painted roof complemented by chrome tailgate detailing. For peace of mind, it also includes ABS anti lock brakes.
This Renault Captur stands out with its impressive fuel economy, achieving a remarkable 76 mpg, which indicates it is more economical than many similar vehicles. Furthermore, its low insurance group rating suggests that running costs will be more affordable compared to other cars in its class. The low CO2 emissions also highlight its environmental consideration, making it a sensible and cost effective option.
| Trim | Dynamique Nav |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 8 |
| Co2 Emission GPKM | 98 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 11 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.5 litres |
| Engine Capacity CC | 1461 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1190 |
| Boot Space Seats | 377 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1235 litres |
| Insurance Group | 15 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 16 |
| Make | Renault |
| Model | Captur |
| Derivative | 1.5 dCi Dynamique Nav Euro 6 5dr |
| Year Of Manufacture | 2016 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 4 |
| Generation | SUV (2013 - 2017) |
| Engine Number | D296065 |
| Wheelbase M M | 2606 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 4 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 100000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 109 mph |
| Engine Power BHP | 108 bhp |
| Engine Torque NM | 260 |
| Length MM | 4122 mm |
|---|---|
| Height MM | 1566 mm |
| Width MM | 1778 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket |
17in Alloy Wheels - Explore in Silver |
2x Storage Spaces for 2 Cups and Miscellaneous Items near Handbrake |
4x20w Radio with Handsfree Technology and Renault Bass Reflex System |
7in Touch Screen |
ABS - Anti Lock Brakes |
AUX Input |
Air Vent Surrounds - Chrome Gloss |
Airbags - Driver |
Airbags - Front Lateral |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front Passenger Deactivation |
Airbags - Side |
Airbags - Thorax |
Automatic Windscreen Wipers with Rain Sensors |
Bluetooth Connectivity |
Bumpers - Body Coloured |
Centre Console Surrounds - Chrome Gloss |
Climate Control with Air Quality Regulator and One Touch Demist Function |
Closeable Storage - Dashboard - 1.6L |
Cornering Lights |
Cruise Control with Speed Limiter |
Daytime Running Lights - LED |
Deadlocking |
Door Handles - Body Coloured - Front |
Door Mirrors - Electrically Adjustable - Manual Folding and Heated |
Door Mirrors - Gloss Black Housing |
Driver Door Armrest - Black Gloss |
EBA - Emergency Brake Assist |
EBD - Electronic Brake Distribution |
ESC - Electronic Stability Control |
ETC - Electronic Traction Control |
Eco Mode |
Electric Windows - Front and Rear |
Fingertip Remote Control |
Fog Lights - Chrome Surrounds |
Front Door Bottle Storage - 1.5 ltr |
Front Fog Lights |
Front Grille - Chrome Detail |
Front Passenger Door Armrest - Black Gloss |
Gear Knob - Leather |
Glovebox |
HSA - Hill Start Assist |
Handsfree Keycard with Push Button Start-Stop Function |
Headlights - Automatic On |
Headrests - Front Height Adjustable |
Headrests - Rear x3 |
Heating System with Pollen Filter |
ISOFIX - Child Seat Fixing Points - Rear |
Insurance Approved Engine Immobiliser - Thatcham Category 2 |
Interior Touch Pack - Chrome Gloss |
Lightly Tinted Windows |
Lower Door Protector - Black Grain |
Navteq Nav n Go Satellite Navigation |
Painted Roof - Body Colour |
Power Assisted Steering |
RAID - Renault Anti Intruder Device |
Rear Door Storage Compartment - 0.5L |
Renault MediaNav Intergrated on Board Multimedia System inc 7in Touch Screen |
Safety Lock - Rear Doors |
Seatbelt Warning Sound |
Seats - 60-40 Split Folding Rear |
Seats - Drivers Height Adjustment |
Small Storage Area by Gear Stick for Phone-Keys |
Speakers Surround - Chrome Gloss |
Split-Level Boot Floor |
Steering Column - Reach and Rake Adjustable |
Steering Wheel - Gloss Panel Inserts |
Steering Wheel - Leather |
Storage Between Front Seats |
Storage Nets on Rear of Front Seats |
Tailgate - Chrome Detail |
Trip Computer |
Tyre Inflation Kit |
Tyre Pressure Monitoring System |
USB Connection |
Washable and Removable Seats |
Wheel Arch Covers - Black |
Painted Roof - Ivory |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED