Volkswagen up! 1.0 Move up! Tech Edition Euro 6 (s/s) 5dr
£ 197.01
Monthly Payment (HP)
£ 9,250
cash Price
Key Facts
Model Year: 2019
Fuel Type: Petrol
Mileage: 26211
Transmission: Manual
Engine Size: 999
Colour: White
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This 2019 Volkswagen up! Move up! Tech Edition presents an exceptional opportunity with remarkably low mileage for its age, having covered just 26,211 miles. This Euro 6 compliant, 1.0 litre petrol model is presented in the Move up! Tech Edition trim, offering a blend of practicality and technology. Inside, you’ll find the Composition Colour System, complete with Bluetooth connectivity for seamless calls and music streaming. The Cruise and Park Pack enhances convenience with rear parking assistance, while the City Emergency Braking Pack includes automatic headlights for added safety and ease of use. Manual air conditioning ensures a comfortable cabin environment.
This Volkswagen up! is designed to be economical and user friendly. Its impressive fuel economy of 67 mpg means fewer trips to the petrol station, and its low CO2 emissions contribute to a lower environmental impact. Furthermore, its placement in a low insurance group makes it an affordable choice for many drivers. These highlights collectively demonstrate how this particular Volkswagen up! offers excellent value and efficiency compared to other vehicles in its class.
| Trim | Move up! Tech Edition |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 95 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 14.4 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1 litres |
| Engine Capacity CC | 999 cc |
| Fuel Capacity Litres | 35 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 934 |
| Boot Space Seats | 251 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 959 litres |
| Insurance Group | 03 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 19 |
| Make | Volkswagen |
| Model | up! |
| Derivative | 1.0 Move up! Tech Edition Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2019 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 4 |
| Generation | Hatchback (2016 - 2023) |
| Engine Number | CHYAL20307 |
| Wheelbase M M | 2417 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 101 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 13.9 mph |
| Engine Power BHP | 59 bhp |
| Engine Torque NM | 95 |
| Length MM | 3600 mm |
|---|---|
| Height MM | 1504 mm |
| Width MM | 1910 mm |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Socket - Centre Console |
15in Alloy Wheels - Fortaleza |
ABS - Anti-Lock Braking System with HBA - Hydraulic Brake Assist |
Air Conditioning - Manual |
Airbags - Side Head and Thorax for Front Passenger |
Black Cube Upper Dashpad |
Body Coloured Bumpers |
Body Coloured Door Handles |
Centre Console Including Cup Holders - Front x1 - Rear x1 |
Chrome Trimmed Interior Door Handles |
City Emergency Braking Pack |
Composition Colour System |
Cruise and Park Pack |
Digital Clock |
Door Mirrors - Body Coloured |
Drivers Seat Height Adjustment |
Drivers Sun Visor with Ticket Holder |
Drivers and Front Passengers Airbags |
ESC - Electronic Stability Control including Hill Hold - EDL - Electronic Differential Lock and ASR -Traction Control |
Electric Windows - Front |
Electronic Engine Immobiliser |
Front Integrated Head Restraints |
Front Passengers Sun Visor with Vanity Mirror |
Front Three-Point Seat Belts with Tensioners |
Full Size Steel Spare Wheel |
Galvanised Body |
Glovebox |
Halogen Clear Headlights with Integrated Indicators - Range Adjustable with LED Daytime Running Lights |
Heated Rear Window |
Heating and Ventilation System with 4 Speed Fan |
Height Adjustable Three-spoke Steering Wheel |
High Level 3rd Brake Light |
Hill Hold Function |
ISOFIX Child Seat Preparation for 2 Rear Seats |
Interior Light Delay |
Internally Adjustable Door Mirrors |
Lights on Warning Buzzer |
Lockable Fuel Filler Cap |
Luggage Compartment Cover |
Luggage Compartment Light |
Manually Dimmable Interior Rear-View Mirror |
Multifunction Computer |
One-touch Indicators |
Power Assisted Steering - Speed Sensitive |
Radiator Grille - Black |
Rear Fog Light |
Rear Head Restraints x 2 - Height-Adjustable |
Rear Screen Wash-Wipe |
Remote Central Locking with 2 Folding Keys |
Rev Counter |
Smartphone Navigation Interface |
Speedo - Electronic Odometer - Trip Counter and Fuel Gauge |
Split Folding Rear Backrests 60-40 |
Storage Compartment in Front Doors |
Tinted Glass - Heat Insulating |
Tool Kit |
Two Rear Seats with One-Piece Folding Backrest |
Two Rear Three-point Seatbelts |
Tyre Pressure Loss Indicator |
USB Connection |
Variable Boot Floor |
Volkswagen Connect |
Warning Buzzer and Light for Front and Rear Seat Belts if Unfastened |
Windscreen Wiper with Intermittent Wipe |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED