Ford Fiesta 1.4 Titanium 3dr
£ 99.65
Monthly Payment (HP)
£ 5,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2010
Fuel Type: Petrol
Mileage: 58507
Transmission: Automatic
Engine Size: 1388
Colour: Silver
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This 2010 Ford Fiesta Titanium is a great choice for those seeking a reliable and economical car. Powered by a 1.4 litre petrol engine, this model offers a smooth driving experience. As a Titanium trim, it comes with a range of desirable features designed to enhance your comfort and convenience on every journey.
The Ford Fiesta Titanium is known for its excellent value, and this particular example stands out with its low insurance group rating. This means that running costs are kept to a minimum, making it an attractive option for a wide range of drivers. Its combination of practicality, efficiency, and affordability makes it a sensible and appealing vehicle.
| Trim | Titanium |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 154 gpkm |
| Badge Engine Size Litres | 1.4 litres |
| Engine Capacity CC | 1388 cc |
| Fuel Capacity Litres | 42 litres |
| Boot Space Seats | 295 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 979 litres |
| Insurance Group | 09 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Silver |
| Plate | 60 |
| Make | Ford |
| Model | Fiesta |
| Derivative | 1.4 Titanium 3dr |
| Year Of Manufacture | 2010 |
| Owners | 5 |
| Generation | Hatchback (2008 - 2014) |
| Engine Number | AP36783 |
| Wheelbase M M | 0 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 103 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 13.9 mph |
| Engine Power BHP | 94 bhp |
| Engine Torque NM | 128 |
| Length MM | 3950 mm |
|---|---|
| Height MM | 1433 mm |
| Width MM | 1722 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 3 |
16in 15 - Spoke Alloy Wheels (195/45 Tyres) with Locking Wheel Nuts |
4 Front and 2 Rear Speakers |
60/40 Split Folding Back and Fixed Cushion |
ATC Air Conditioning |
Accessory Power Socket (12V) |
Anti-Lock Brakes, Emergency Brake Assist (EBA) |
Auto Wipers inc. Auto Headlamps |
Blu. Hands-Free Tech./Vo. Con./USB Port |
Body Coloured Bumpers |
Body Coloured Rear Spoiler |
Centre Console |
Centre High - Mounted Rear Brake Light |
Centre Rear Seat Belt |
Cruise Control |
Drivers Airbag |
Drivers Knee Airbag |
Electric Power Assisted Steering (EPAS) |
Electrically - Operated Front Windows with One - Touch Lowering/Closing on Drivers Side |
Electrically - Operated/Heated/Foldable Door Mirrors with Integrated Side Indicators |
Electronic Brake - Force Distribution (EBD) |
Electronic Stability Programme (ESP) |
Floor Mats - Front and Rear, Velour |
Front Fog Lights with Chrome Bezel Rings |
Front Side Airbag (Head and Thorax) |
Front and Rear Head Restraints |
ISOFIX Mounting Brackets for Child Seat (Rear Outer Seats Only) |
Immobiliser |
Leather Gear Knob |
Leather Trimmed 3 - Spoke Steering Wheel |
Manual 4 - Way Driver Seat Adjust |
Passengers Airbag |
Perimeter Alarm |
Privacy Glass |
QuickClear Heated Windscreen |
Radio/CD, MP3 Compatible, Multi - Functional Matrix Display, AUX / USB Connection |
Rake and Reach Adjustable Steering Column |
Remote Audio Controls |
Remote Central Locking with Two Keys |
Seat Buckle Pre-Tensioners on Front Seat Belts |
Traction Assist |
Trip Computer |
Two Cup Holders |
Tyre Mobility Kit |
Upholstery Cloth |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED