Mercedes-Benz GLA 1.6 GLA180 Urban Edition 7G-DCT Euro 6 (s/s) 5dr
£ 15,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2020
Fuel Type: Petrol
Mileage: 37327
Transmission: Automatic
Engine Size: 1595
Colour: Grey
This 2020 Mercedes Benz GLA180 Urban Edition boasts exceptionally low mileage for its age, having covered just 37,327 miles, and comes with a clear vehicle history check. This Euro 6 compliant 1.6 litre petrol model, presented in the Urban Edition trim, offers a comfortable driving experience with its THERMATIC air conditioning and the convenience of a reversing camera with a 180 degree view. Navigating in the dark is made easier with automatic headlamp activation, while the Audio 20 radio CD system, complete with Bluetooth, allows for seamless smartphone integration, supporting both Android Auto and Apple CarPlay.
The GLA180 Urban Edition stands out with its impressive acceleration, reaching 0-62mph in just 8.7 seconds, demonstrating its responsive performance. Furthermore, its large boot space provides excellent practicality for everyday needs and longer journeys, making it a versatile choice. This vehicle also benefits from a low insurance group, indicating that running costs are likely to be more affordable compared to similar vehicles, offering a compelling package of style, technology, and economy.
| Trim | Urban Edition |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 144 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 8.7 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.6 litres |
| Engine Capacity CC | 1595 cc |
| Fuel Capacity Litres | 50 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1435 |
| Boot Space Seats | 481 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1235 litres |
| Insurance Group | 21 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Grey |
| Plate | 69 |
| Make | Mercedes-Benz |
| Model | GLA |
| Derivative | 1.6 GLA180 Urban Edition 7G-DCT Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2020 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2017 - 2020) |
| Engine Number | 27091031953762 |
| Wheelbase M M | 2699 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 30 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 124 mph |
| Engine Power BHP | 120 bhp |
| Engine Torque NM | 201 |
| Length MM | 4417 mm |
|---|---|
| Height MM | 1494 mm |
| Width MM | 2022 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
18in Alloy Wheels - 5-Twin-Spoke Design - Painted Black with High Sheen Finish |
ABS - Anti-Lock Braking System with BAS - Brake Assist |
ATTENTION Assist |
Active Bonnet - Pedestrian Safety Measure which Detects an Impact and Raises Bonnet by 65mm |
Active Braking Assist |
Adaptive Brake Assist with Hold Function and Hill Start Assist |
Air Conditioning - THERMATIC |
Air Vents with Chrome Surround and Cruciform Nozzle |
Airbags - Automatic Child Seat Recognition Sensor |
Airbags - Dual Stage - Driver and Front Passenger |
Airbags - Sidebags for Driver and Front Passenger |
Airbags - Windowbags for Driver and Front Passenger |
Anti-Theft Protection Package |
Audio 20 Radio-CD |
Beltline Strips - Black |
Bodystyling with Inserts in Front Splitter and Side Sill Panels as well as Rear Apron Trim in High-Gloss Black |
Braking - Adaptive Brake Lights - Flash Under Emergency Braking |
Bumpers - Front and Rear with Simulated Underguard in High Gloss Black |
Childproof Locks - Manually Operated for Rear Doors and Electrically Operated for Rear Power Windows |
Crash-Responsive Emergency Lighting |
Cruise Control with Limiter |
Door Handles - Body Coloured |
Door Mirrors - Electrically Adjustable and Heated |
Double Cup Holder in Centre Console |
Drivers Kneebag |
Dynamic Select with a Choice of Driving Modes - ECO-Comfort-Sport and Individual |
ESP - Electronic Stability Programme with ASR - Acceleration Skid Control |
Electric Parking Brake |
Electric Windows - 4 |
Electronic Key - Chrome Surround |
Exhaust System - Visible Two-Pipe with Chrome Tailpipe Tips |
First Aid Kit and Warning Triangle |
Footwell Lights in Front |
Front Centre Armrest with Stowage Compartment |
Front Fog Lights |
Full LED Tail Lights |
Glass - Rear Windscreen - Heated with Timer Control |
Glove Compartment - Illuminated |
Headlamp Assist - Automatic Headlamp Activation in Dark Conditions |
Headlights - High-Performance LED |
ISOFIX and Top-Tether Child Seat Fixing Points in Rear - Two Outer Seats |
Illuminated Front Door Sills with Mercedes-Benz Lettering |
Instrument Cluster - Fluid Level Warning Indicator for Fuel - Oil - Coolant and Washer Fluid |
Instrument Cluster - Outside Temperature Display |
Instrument Cluster - Service Indicator ASSYST |
Instrument Cluster - Trip Computer in Multi-Function Display Showing Current Fuel Consumption |
Instrument Cluster with 4 Analogue Dials and Needles Suspended in Six-o-Clock Position |
Interior Lighting - Courtesy White and Warning Red Lights in the Front Doors and Boot Lid |
Interior Lighting - Lighting in Stowage Compartment and Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors |
Interior Lighting - Rear Interior Lighting with Integral Reading Lamps and Locator Lighting |
Interior Lighting - Single-Colour Ambient Lighting in Headrests |
Interior Lighting - Single-Colour Ambient Lighting in Interior Door Handles |
KEYLESS-GO Starting Function |
Luggage Compartment Cover |
Media Display - 8in |
Media Interface |
Mercedes Me Connect |
Night Package |
Off Road Comfort Suspension |
Power Steering - Speed Sensitive Steering with Speed Sensitive Servo Assistance |
Privacy Glass - From B-Pillar Backwards |
Radiator Grille - Two Louvres in High Gloss Black with Chrome Insert |
Radio Aerial Roof Spoiler |
Rear Seat Backrests - Split Folding |
Rear Windscreen Wiper with Intermittent Wipe and Automatic Activation When Reversing |
Remote Central Locking |
Reversing Camera with 180 Degree View |
Roof Lining - Grey Fabric |
Roof Rails in High Gloss Black |
Seat Belt Reminder - Front and Rear |
Seat Belts - Black |
Seat Belts - Rear Three-Point - 3 |
Seat Comfort Package |
Seat Occupancy Sensor - Front Passenger Seat |
Seats - Front Manually Adjustable |
Smartphone Integration |
Sports Seats with Integrated Head Restraints |
Steering Column - Manually Adjustable for Height and Reach |
Steering Wheel - 3-Spoke - 12 Button Multi-Function - Trimmed in Nappa Leather with Perforated Leather in Grip Area |
Third Brake Light in LED Technology |
Tirefit Tyre Sealant Kit |
Trim - Sail Pattern |
Tyre Pressure Monitoring System |
Wiper System - Windscreen Wipers Including Rain Sensor with Two Sensitivity Stages |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED