Renault Captur 0.9 TCe ENERGY Dynamique Nav Euro 6 (s/s) 5dr
£ 119.21
Monthly Payment (HP)
£ 5,950
cash Price
Key Facts
Model Year: 2015
Fuel Type: Petrol
Mileage: 56258
Transmission: Manual
Engine Size: 898
Colour: Black
This 2015 Renault Captur TCe ENERGY Dynamique Nav presents a remarkable ownership history with only two previous owners and a low mileage of just 56,258 miles. This stylish compact SUV features a responsive 0.9L petrol engine and meets Euro 6 emissions standards. Inside, you’ll find the convenience of a Handsfree Keycard with Push Button Start Stop and Keyless Entry, alongside the MediaNav Multimedia System offering Bluetooth connectivity. Comfort is assured with Climate Control, complete with an Air Quality Regulator and a One Touch Demist Function.
The Captur TCe ENERGY Dynamique Nav stands out with its impressive fuel economy, achieving up to 55 miles per gallon, which is better than many other vehicles in its class. Its low CO2 emissions also contribute to its appeal, and it sits in a low insurance group, making it an economical choice for many drivers. This combination of efficient performance, desirable features, and excellent provenance makes this Renault Captur a compelling option.
| Trim | Dynamique Nav |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 114 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 13.2 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 0.9 litres |
| Engine Capacity CC | 898 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1109 |
| Boot Space Seats | 377 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1235 litres |
| Insurance Group | 09 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 65 |
| Make | Renault |
| Model | Captur |
| Derivative | 0.9 TCe ENERGY Dynamique Nav Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2015 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2013 - 2017) |
| Engine Number | D025483 |
| Wheelbase M M | 2606 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 4 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 100000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 106 mph |
| Engine Power BHP | 89 bhp |
| Engine Torque NM | 140 |
| Length MM | 4122 mm |
|---|---|
| Height MM | 1566 mm |
| Width MM | 1778 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket |
17in Alloy Wheels - Explore in Silver |
ABS with EBA - Emergency Brake Assist |
Airbags - Front Passenger Deactivation |
Automatic Headlights and Rain Sensitive Front Wipers |
Bumpers - Body Coloured |
Chrome Exterior Gloss Pack |
Climate Control with Air Quality Regulator and One Touch Demist Function |
Closeable Storage - Dashboard - 1.6L |
Cruise Control with Speed Limiter |
Daytime Running Lights - LED |
Deadlocking |
Door Armrest - Black Gloss |
Door Handles - Body Coloured - Front |
Door Mirrors - Electrically Adjustable - Manual Folding and Heated |
Driver Lateral Head-Thorax Airbag |
Driver and Passenger Front - Side Airbags |
EBD - Electronic Brake Distribution |
ESC - Electronic Stability Control |
Eco Mode |
Electric Windows - Front with Anti Pinch and One Touch Control |
Electric Windows - Rear |
Fog Lights with Cornering Function |
Front Door Storage Compartment - 1.5 ltr |
Front and Rear Seat Belt Undone Warning Audible Alert |
HSA - Hill Start Assist |
Handsfree Keycard with Push Button Start-Stop Function |
Headlights - Chrome Surround |
Headrests - Front Height Adjustable - SRP - System for Restraint and Protection |
Headrests - Rear x3 |
Heating System with Pollen Filter |
ISOFIX Child Seat Fixing Points on Front Passenger and Rear Outermost Seats |
Interior Touch Pack - Chrome Gloss |
Leather Steering Wheel and Gear Knob |
Lightly Tinted Windows |
Lower Door Protector - Black Grain |
MediaNav Multimedia System |
Mirror Covers - Gloss Black |
Painted Roof - Body Colour |
RAID - Renault Anti Intruder Device |
Rear Door Storage Compartment - 0.5L |
Rear Wiper |
Remote Central Locking with Thatcham Approved Immobiliser - Thatcham Cat 2 |
Removable Storage between Drivers and Passenger Seat |
Renault Diamond Logo on Front Face - Rear Face - Wheels |
Reversible Boot Floor |
Safety Lock - Rear Doors |
Seats - 60-40 Split Folding Rear |
Seats - Drivers Height Adjustment |
Seats - Shell-Shaped |
Small Storage Area by Gear Stick for Phone-Keys |
Split-Level Boot Floor |
Steering Wheel - Height and Reach Adjustable |
Storage - Front Glovebox |
Storage Between Front Seats |
Storage Nets on Rear of Front Seats |
Storage Space for 1 Cup and Miscellaneous Items near Handbrake |
Traction Control |
Trip Computer |
Tyre Inflation Kit |
Tyre Pressure Warning Light |
Variable Power Assisted Steering - Electrical |
Windscreen Wipers - Variable Speed |
Space Saver Spare Wheel |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED