Nissan Qashqai 1.5 dCi N-Motion Euro 6 (s/s) 5dr
£ 208.47
Monthly Payment (HP)
£ 9,750
cash Price
Key Facts
Model Year: 2019
Fuel Type: Diesel
Mileage: 73220
Transmission: Manual
Engine Size: 1461
Colour: White
This 2019 Nissan Qashqai dCi N-Motion is a well maintained example, offering a blend of practicality and comfort. Powered by an efficient 1.5L Euro 6 diesel engine, this N-Motion trim model comes equipped with the desirable Tech Pack, which includes helpful rear parking assistance with a camera. You’ll also find the convenience of Bluetooth connectivity for handsfree calls and audio streaming, alongside a Glass Roof Pack featuring a fixed panoramic sunroof. Inside, the dual zone climate control air conditioning ensures a comfortable cabin temperature for all occupants, and intelligent auto headlights provide added convenience.
This Qashqai stands out with its impressive fuel economy, achieving a highlight of 53 miles per gallon, which indicates it is more economical than many similar vehicles. Furthermore, its low insurance group rating suggests that running costs will be more affordable compared to other cars in its class. The low CO2 emissions also highlight its environmental consideration.
| Trim | N-Motion |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 8 |
| Co2 Emission GPKM | 110 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 12.3 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.5 litres |
| Engine Capacity CC | 1461 cc |
| Fuel Capacity Litres | 55 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1385 |
| Boot Space Seats | 430 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1598 litres |
| Insurance Group | 16 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 19 |
| Make | Nissan |
| Model | Qashqai |
| Derivative | 1.5 dCi N-Motion Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2019 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2017 - 2021) |
| Engine Number | D149536 |
| Wheelbase M M | 2646 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 112 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 11.9 mph |
| Engine Power BHP | 113 bhp |
| Engine Torque NM | 285 |
| Length MM | 4394 mm |
|---|---|
| Height MM | 1625 mm |
| Width MM | 2070 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
19in Alloy Wheels - Ibiscus |
3 Height Adjustable Rear Headrests |
6 Speakers |
60-40 Split Rear Folding Seats |
AM-FM-CD Audio System with DAB |
AUX Socket for MP3 Player |
Advanced Drive Assist Display - 5in TFT Coloured Screen |
Ambient Lighting Centre Console |
Auto Wipers |
AutoHold Function - Stand Still Assist |
Bluetooth with Audio Streaming |
Body Coloured Handles |
Boot Light |
Carbon Graphite Dash Trim |
Centre Console Storage and Armrest |
Chrome Glass Surround |
Chrome Interior Door Handles |
Cruise Control with Speed Limiter |
Daytime Running Lights Dip Function When Turn Signal Applied |
Driver Seat Height Adjustment |
Driver-Passenger-Side and Curtain Airbags |
Drivers Seat with Manual Lumbar Support |
Dual Zone Climate Control Air Conditioning |
ESP ABS EBD and Brake Assist |
Electric Heated Auto-Folding Door Mirrors |
Electric Parking Brake |
Electric Speed-Sensitive Power Steering |
Front 12v Power Sockets x2 |
Front Fog Lights |
Front and Rear Door Pockets with Drink Holders |
Front and Rear Electric Windows |
Front and Rear Seat Belts with Load Limiter and Pretensioners |
Front and Rear Seatbelt Warning |
Front and Rear Styling Pack |
Glass Roof Pack |
Gloss Silver Door Mirror Caps |
Height Adjustable Front Head Restraints |
Height Adjustable Front Seatbelts |
Hill Start Assist |
ISOFIX Child Seat Anchoring Points - Rear x2 |
Individual Rear Seat Reading Lights |
Intelligent Around View Monitor |
Intelligent Auto Headlight |
Intelligent Park Assist |
Interior Ambient Lighting |
LED Pack |
LED Signature Daytime Running Lights |
Leather D Shaped Steering Wheel |
Leather Gear Lever |
Leather Knee Pad |
Luggage Board System |
Matt Silver Roof Rails |
Monoform Front Seats with Plastic Backboard |
Nissan Anti Theft System Immobiliser |
Nissan Chassis Controls |
Nissan Connect 7in Touchscreen Navigation and Entertainment System |
Nissan Intelligent Key |
One Touch 4 x Auto Windows with Illuminated Switches |
Outside Temperature Sensor |
Parcel Shelf - Stow Function Under Luggage Board |
Passenger Airbag Deactivation System |
Passengers Seat with Manual Lumbar Support |
Pollen Filter |
Puncture Repair Kit |
Rear Door Child Locks |
Rear Roof Spoiler |
Rear View Camera |
Rear Wiper with Reverse Link |
Remote Audio Control |
Remote Central Locking with Superlocking |
Safety Shield Plus |
Seats - Passengers Height Adjustment |
Selectable Steering - Normal or Sport |
Smart Vision Pack |
Smartphone App Integration |
Start Push Button |
Steering Wheel Mounted Audio Controls |
Synthetic Leather Wrapped Door Handle with Contrasting Stitching |
TPMS - Tyre Pressure Monitoring System |
Tech Pack |
Thatcham Category 1 Alarm |
Tilt and Telescopic Adjustable Steering Wheel |
Trip Computer |
USB Port |
Underbody Vortex Generators |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED