Renault Trafic 1.6 dCi ENERGY 27 Business+ SWB Standard Roof Euro 6 (s/s) 5dr
£ 131.58
Monthly Payment (HP)
£ 6,500 No VAT
cash Price
Key Facts
Model Year: 2018
Fuel Type: Diesel
Mileage: 124999
Transmission: Manual
Engine Size: 1598
Colour: White
125,725 MILES
This 2018 Renault Trafic 1.6 dCi ENERGY 27 Business+ SWB Standard Roof Euro 6 (s/s) 5dr offers excellent value, boasting a low insurance group and a highlight fuel economy of 48 mpg. This practical van is equipped with a 1.6 litre diesel engine and meets Euro 6 emission standards. For added convenience, it features rear parking sensors, a tow bar, and a wide view mirror for enhanced blind spot assistance. Inside, you’ll find manual air conditioning with a pollen filter, a DAB radio with Bluetooth connectivity, a USB socket, and two 15W speakers, ensuring a comfortable and connected driving experience.
The Business+ trim level of this Renault Trafic is designed to be efficient and cost effective. Its low CO2 emissions are a key benefit, contributing to lower running costs. The impressive 48 mpg highlight demonstrates its fuel efficiency, making it a sensible choice for businesses and individuals alike. These highlights indicate that this Trafic is a strong contender when compared to similar vehicles, offering a compelling combination of practicality, economy, and useful features.
| Trim | Business+ |
|---|---|
| Body Type | Panel Van |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 155 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 11.9 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.6 litres |
| Engine Capacity CC | 1598 cc |
| Fuel Capacity Litres | 80 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1743 |
| Insurance Group | 36 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 18 |
| Make | Renault |
| Model | Trafic |
| Derivative | 1.6 dCi ENERGY 27 Business+ SWB Standard Roof Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2018 |
| Exterior Finish | Solid |
| Interior Colour | Black |
| Wheelbase Type | SWB |
| Owners | 3 |
| Generation | Panel Van (2014 - 2020) |
| Upholstery | Cloth |
| Engine Number | C296748 |
| Wheelbase M M | 3098 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 100000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 108 mph |
| Engine Power BHP | 123 bhp |
| Engine Torque NM | 320 |
| Length MM | 4999 mm |
|---|---|
| Height MM | 1971 mm |
| Width MM | 2283 mm |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Doors | 4 |
12V Power Socket - Front |
16in Steel Wheel with Delos Wheel Trims |
ABS with EBD - Electronic Brake Force Distribution |
Airbags - Driver |
Alarm |
Anchorage Points x16 |
Bulkhead - Full Steel with Load-Through Facility plus Mobile Office |
Closed Glovebox |
DAB Radio with Bluetooth - USB Socket and 2x15W Speakers |
Deadlocking |
Door Mirrors - Heated with Electric Adjustment and External Temperature Sensor |
Drivers Seat with Armrest - Height Adjustment and Lumbar Adjustment |
ESC - Electronic Stability Control with HSA - Hill Start Assist and Grip Xtend |
Electric Windows - Front |
Electronic Engine Immobiliser |
Front Bumper - Rear Tail Light Column and Door Rail Body Coloured |
Gear Change Indicator |
Left Side Loading Door - Unglazed |
Manual Air Conditioning with Pollen Filter |
Mobile Office |
NO MediaNav or Renault R-Link 7in Touch Screen Satellite Navigation |
Parking Sensors - Rear |
Passenger Bench Seat with Underseat Storage |
Power Assisted Steering |
Rear Doors - 180 Degree Solid |
Remote Central Locking |
Roof Bars Fixings |
Seatbelts - 3 Point Height-adjustable Seatbelts with Pretensioners and Load Limiters |
Smartphone Cradle |
Spare Wheel with Anti-Theft Spare Wheel Holder |
Steering Wheel - Rake and Reach Adjustable |
Trip Computer |
Wide View Mirror |
Tow Bar |
Electric Windows |
Electric Mirrors |
Steering Column Mounted Audio Controls |
Air Conditioning |
Parking Sensors |
Sat Nav |
Bluetooth |
Start / Stop |
Racking in Rear of Vehicle |
Tow Bar |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED