Volkswagen Passat 1.5 TSI EVO GT DSG Euro 6 (s/s) 5dr
£ 349.89
Monthly Payment (HP)
£ 16,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2019
Fuel Type: Petrol
Mileage: 44434
Transmission: Automatic
Engine Size: 1498
Colour: White
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005
This 2019 Volkswagen Passat TSI EVO GT presents an exceptional ownership proposition with its remarkably low mileage of just 44,434 miles, having been cherished by only one owner since new. This Euro 6 compliant 1.5 litre petrol model combines sophisticated GT trim with a suite of desirable features, including a Winter Pack with heated seats for those colder journeys, and bright LED headlights for enhanced visibility. Inside, you’ll find the convenience of Climate Control and Adaptive Cruise Control, making longer drives more relaxed, all managed through the user friendly Composition Media System which includes Bluetooth connectivity.
The generous boot space of this Passat makes it a practical choice for families or those who require ample storage, while its low CO2 emissions highlight its efficiency and environmental consideration compared to many other vehicles in its class. These factors, combined with its single owner history and minimal mileage, clearly set this Volkswagen Passat apart, offering a well maintained and feature rich driving experience.
| Trim | GT |
|---|---|
| Body Type | Estate |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 126 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 8.6 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.5 litres |
| Engine Capacity CC | 1498 cc |
| Fuel Capacity Litres | 59 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1451 |
| Boot Space Seats | 650 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1780 litres |
| Insurance Group | 19 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 19 |
| Make | Volkswagen |
| Model | Passat |
| Derivative | 1.5 TSI EVO GT DSG Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2019 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 1 |
| Generation | Estate (2014 - 2019) |
| Engine Number | DADA488950 |
| Wheelbase M M | 2786 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 135 mph |
| Engine Power BHP | 148 bhp |
| Engine Torque NM | 251 |
| Length MM | 4767 mm |
|---|---|
| Height MM | 1516 mm |
| Width MM | 2083 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Socket - Front Centre Console |
12V Socket - Luggage Compartment |
18in Alloy Wheels - Oxford Anthracite |
ABS - Anti-Lock Braking System |
Active Info Display |
Adaptive Cruise Control |
Airbags |
Alarm with Interior Protection with Deactivation via Infotainment System |
Ambient Lighting |
Analogue Clock in Dashboard |
Armrest - Front Centre with Storage Compartment and Two Rear Air Vents |
Armrest - Rear Centre with Storage Compartment |
Automatic Dimming Interior Rear View Mirror |
Automatic Leaving Home and Manual Coming Home Lighting Function |
Automatic Post-Collision Braking System |
Body Coloured Bumpers |
Body Coloured Door Handles |
Body-Coloured Door Mirrors with Integrated Indicators |
Car-Net App Connect |
Car-Net Guide and Inform (3 Year Subscription From New) |
Car-Net Security and Service including eCall |
Carpet Mats - Front and Rear |
Chrome Plated Instrument and Air Vent Surrounds |
Climate Control |
Composition Media System |
Convenience Pack |
Cup Holders with Covers - Front x2 |
Daytime Running Lights |
Decorative Trim - Front Side and Rear Sills in Chrome |
Discover Navigation Touch-Screen System |
Door Mirrors - Automatic Dimming on Driver Side |
Driver Alert System |
Driver Profile Selection |
Drivers and Passengers Safety Optimised Head Restraints - Longitudinal and Height Adjustable |
Dusk Sensor - Automatic Driving Lights |
ESC - Electronic Stability Control |
Electric Windows - Front and Rear |
Electronic Engine Immobiliser |
Electronic Parking Brake with Auto Hold Function |
Entrance-Warning Lights in Front Doors - LED |
Extending Luggage Compartment Cover with Convenience Opening Stowable |
Exterior Temperature Gauge and Frost Warning Function |
First Aid Kit |
Front Assist |
Front Fog Lights with Static Cornering Function |
Galvanised Body |
Gloss Black B Pillar |
Glovebox - Cooled - Illuminated - Lockable |
Halogen Clear Headlights - Range Adjustable via Infotainment System |
Head Restraints - Height Adjustable Rear x3 |
Heated Rear Window |
Heated Windscreen Washer Jets |
Height and Reach Adjustable Steering Wheel |
Height-Adjustable Front Three-Point Seat Belts with Tensioners |
High Level 3rd Brake Light |
Hill Hold Function |
ISOFIX Child Seat Preparation - Outer Rear |
Interior Lighting - Front and Rear with Interior Delay and Dimming Function |
LED Headlights |
Leather Trimmed Three Spoke Multifunction Steering Wheel and Gear Knob |
Load Lashing Points x4 in Luggage Compartment |
Load Sill Protection - Plastic |
Load-Through Provision |
Luggage Compartment Light |
Mirror Pack |
Misfuel Prevention Device |
Multifunction Computer |
One-touch Indicator Turn Signals |
Panoramic Sunroof |
Parking Sensors - Front and Rear |
Piano Black Decorative Inserts in Centre Console |
Power Assisted Steering - Speed Sensitive |
Pre-Crash Preventive Occupant Protection |
Press and Drive - Keyless Start |
Radiator Grille - Black with Chrome Louvres |
Radio Aerial Integrated into Rear Windscreen |
Rain Sensor |
Reading Lights - Front and Rear x2 Incorporating LED Technology |
Rear Light Incorporating LED Technology with Dynamic Lighting Effect |
Rear Number Plate Lights Incorporating LED Technology |
Rear Tinted Glass |
Remote Central Locking with 2 Remote Keys |
Remote Tailgate Unlocking |
Rigid Safety Cell with Front and Rear Crumple Zones |
Roof Rails - Silver Anodised |
Side Window Surrounds - Chrome Plated |
Spare Wheel - Full Size Alloy |
Speedo and Rev Counter - Electronic Odometer - Trip - Service Interval Display and Fuel Gauge |
Split Folding Rear Seat Backrests 40-20-40 |
Steering Wheel - Paddle Shift |
Storage Compartment in Drivers Door for 1.0 litre bottle |
Storage Compartment in Passengers Door for 1.5 Litre Bottle |
Storage Compartment in Rear Doors |
Storage Compartment in Roof Console with Cover |
Three Rear 3-Point Seat Belts |
Tyre Pressure Loss Indicator |
Vanity Mirrors - Illuminated |
Variable Boot Floor - Height Adjustable and Removable |
Warning Buzzer and Light for Front Seat Belts if Unfastened |
Warning Light for Low Washer Fluid |
Warning Lights for Open Boot Lid and Doors |
Warning Lights for Rear Seat Belts if Unfastened |
Warning Reflectors in all Doors |
White Instrument Lighting |
Windscreen Wipers with Intermittent Operation |
Winter Pack |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED