Ford Fiesta 1.25 Zetec Euro 6 5dr
£ 122.56
Monthly Payment (HP)
£ 6,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2017
Fuel Type: Petrol
Mileage: 64357
Transmission: Manual
Engine Size: 1242
Colour: Silver
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
Discover this 2017 Ford Fiesta Zetec, a popular choice for drivers seeking reliability and efficiency. This model is equipped with a 1.25 litre petrol engine and meets Euro 6 emissions standards, making it a sensible option. Inside, you’ll find manual air conditioning to keep you comfortable in all conditions.
This Ford Fiesta Zetec stands out with its impressive fuel economy, achieving an excellent 54 miles per gallon, which indicates it is more economical than many similar vehicles. Furthermore, its low insurance group rating suggests that running costs will be kept to a minimum, offering you great value for money.
| Trim | Zetec |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 8 |
| Co2 Emission GPKM | 122 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 13.3 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.25 litres |
| Engine Capacity CC | 1242 cc |
| Fuel Capacity Litres | 42 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1055 |
| Boot Space Seats | 290 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 974 litres |
| Insurance Group | 07 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Silver |
| Plate | 67 |
| Make | Ford |
| Model | Fiesta |
| Derivative | 1.25 Zetec Euro 6 5dr |
| Year Of Manufacture | 2017 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 3 |
| Generation | Hatchback (2012 - 2017) |
| Engine Number | HP35948 |
| Wheelbase M M | 2489 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 9 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 104 mph |
| Engine Power BHP | 81 bhp |
| Engine Torque NM | 114 |
| Length MM | 3969 mm |
|---|---|
| Height MM | 1495 mm |
| Width MM | 1978 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
15in Alloy Wheels - 5x2 Spoke |
Ambient Lighting |
Bumpers - Front and Rear Body Colour |
Centre Console |
Courtesy Light - Front with Map Reading Lights |
Courtesy Light - Overhead with Theatre-Style Dimming |
Courtesy Light - Rear |
Door Handles - Body Colour |
Door Mirrors - Electrically-operated and Heated - Integrated Side Indicators - Body Colour Housing |
Double Locking |
EPAS - Electric Power Assisted Steering |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electrically-Operated Front Windows with One Touch |
Emergency Brake Warning - Automatic Hazard Warning Lights |
Engine Immobiliser - Passive Anti-theft System |
First Aid Kit and Warning Traingle Storage |
Footwell Lights - Driver and Passenger |
Ford DAB with Ford SYNC |
Ford Easy Fuel Capless Refuelling System with Misfuel Inhibitor |
Front Fog Lights - Chrome Bezel Rings |
Front Lower Grille Insert - Black |
Front Upper Grille - Chrome Finish Surround |
Front Upper Grille Insert - Chrome bars |
Gear Shift Indicator |
Gearshift Knob - Leather |
Glovebox - Illuminated |
Halogen Projector Headlights with Silver Surrounds and LED Daytime Running Lights |
Headlights - Courtesy Delay |
High-Mounted Rear Brake Light |
Hill Start Assist |
IPS - Intelligent Protection System |
Interior Door Lever - Chrome Finish |
Leather-Trimmed Handbrake |
Loadspace Compartment Light |
Loadspace Floor Carpet |
Locking Wheel Nuts |
Manual Air Conditioning |
MyKey |
Pollen Filter |
Power Point Socket - 12 V |
Quickclear Heated Windscreen |
Rear Spoiler - Body Colour |
Remote Central Locking with Two Flip Keys |
Removable Package Tray |
Seats - Drivers 4-Way Manual Adjustment |
Steering Column - Rake and Reach Adjustment |
Steering Wheel - 3 Spoke - Leather Trimmed |
Suspension - Front Stabiliser Bar |
Tailgate Handle - Body Colour |
Tailgate Wash-Wipe |
Tinted Glass |
Trip Computer |
Tyre Pressure Monitoring System |
Tyre Repair Kit |
Wipers - Front Variable Intermittent |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED