Audi A4 Avant 2.0 TFSI 35 Black Edition Euro 6 (s/s) 5dr
£ 333.33
Monthly Payment (HP)
£ 15,750
cash Price
Key Facts
Model Year: 2019
Fuel Type: Petrol
Mileage: 71625
Transmission: Manual
Engine Size: 1984
Colour: Grey
This 2019 Audi A4 Avant TFSI Black Edition offers a superb blend of style and practicality, having been meticulously maintained. Under the bonnet, you’ll find a responsive 2.0 litre petrol engine, compliant with Euro 6 emissions standards, ensuring an efficient drive. This Black Edition model comes equipped with a host of desirable features, including Deluxe 3-zone electronic climate control for personalised comfort, and a rear view camera to aid with parking. Enjoy the convenience of light and rain sensors that automatically manage headlights, and experience the comfort of heated front seats. Connectivity is also a breeze with the integrated Bluetooth interface.
The thoughtful inclusion of these features demonstrates how this Audi A4 Avant stands out from other vehicles in its class. The automatic headlights and rear camera provide enhanced safety and ease of use, while the heated seats and multi-zone climate control ensure a pleasant journey for all occupants, regardless of the weather. This A4 Avant TFSI Black Edition is a well appointed and capable estate car, ready for its next owner.
| Trim | Black Edition |
|---|---|
| Body Type | Estate |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 139 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 8.9 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1984 cc |
| Fuel Capacity Litres | 54 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1465 |
| Boot Space Seats | 495 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1495 litres |
| Insurance Group | 26 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Grey |
| Plate | 69 |
| Make | Audi |
| Model | A4 Avant |
| Derivative | 2.0 TFSI 35 Black Edition Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2019 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 3 |
| Generation | Estate (2019 - 2024) |
| Engine Number | DLVB050598 |
| Wheelbase M M | 2820 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 136 mph |
| Engine Power BHP | 148 bhp |
| Engine Torque NM | 270 |
| Length MM | 4762 mm |
|---|---|
| Height MM | 1460 mm |
| Width MM | 2022 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
19in Alloy Wheels - 8.5J 5-Arm Rotor Design Matt Titanium Look - Diamond Cut |
2 USB Charging Ports |
4-Way Electric Lumbar Support |
6-Airbag System |
8 Passive Loudspeakers |
Aluminium Roof Rails |
Anti Theft Locking Wheel Bolts |
Anti-Theft Alarm |
Audi Connect Infotainment Services (36 Month Subscription From New) |
Audi Connect Safety and Service |
Audi Drive Select |
Audi Smartphone Interface |
Audi Virtual Cockpit |
Auto-Dimming Rear-View Mirror |
Automatic Start-Stop with Coasting Functionality and Efficiency Programme |
Bluetooth Interface |
Body Coloured Door Mirrors |
Body Coloured Side Sill Trims |
Cloth Headlining in Black |
Contrast Stitching on Seats - Steering Wheel and Gear-Lever Gaiter |
Cruise Control System with Speed Limiter |
DAB Digital Radio Reception |
Deluxe 3-Zone Electronic Climate Control |
Door Handles - Body Coloured |
Door Mirrors - Folding with Auto-Dimming |
ESC - Electronic Stabilisation Control inc ABS - ASR and EDL |
Electric Load Area Cover |
Electric Windows - Front |
Electromechanical Power Steering |
Email - Calendar and Text Messages can be Displayed on your Vehicles MMI |
First Aid Kit and Warning Triangle |
Flat-Bottomed 3-Spoke Leather High Multi-Function Sport Steering Wheel |
Front Centre Armrest |
Front Spoiler Lip in Body Colour |
Front Sports Seats |
Gear Knob - Perforated Leather Black |
Headlights - High-Beam Assist |
Heated Front Seats |
High Gloss Package |
Hill Hold Assist |
ISOFIX Child Seat Mounting and Top Tether |
Illuminated Door Sill Trims with S Logo |
Inlays - Piano Finish - Black |
Keyless Go |
LED Daytime Running Lights |
LED Headlights with LED Rear Lights and Dynamic Rear Indicators |
LED Interior Lighting Pack |
Light and Rain Sensors |
MMI Navigation Plus including MMI Touch |
Manual Seat Adjustment |
Multi Collision Brake Assist |
Parking System Plus - Front and Rear Sensors |
Pedals and Footrest - Stainless Steel |
Pop-Up Bonnet for Pedestrian Protection |
Power Operated Tailgate |
Pre-Sense City |
Privacy Glass |
Radiator Grille with Honeycomb Structure in Grained Matt Black |
Rear-View Camera |
S Line Rear Diffuser in Matt Titanium Black with Trim Strip in Matt Aluminium Silver |
S line Front and Rear Bumpers and Side Skirts |
Seat Belt Monitoring |
Side Air Inlets in Grained Matt Black with Inlay in Matt Aluminium Silver |
Split-Folding Rear Seat Bench in 3 Parts - 40-20-40 with Rear Centre Armrest |
Sport Suspension |
Steering Column - Rake and Reach Adjustment |
Tailpipe Trims in Matt Aluminium Silver |
Titanium Black Styling Pack |
Tool Kit |
Tyre Repair Kit |
Voice Control |
Windscreen with Acoustic Glazing |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED