Jeep Wrangler 2.0 GME Sahara Auto 4WD Euro 6 (s/s) 4dr
£ 614.79
Monthly Payment (HP)
£ 28,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2019
Fuel Type: Petrol
Mileage: 50000
Transmission: Automatic
Engine Size: 1995
Colour: White
This 2019 Jeep Wrangler GME Sahara is a superb example, having been owned by just one person since new. This Four Wheel Drive model boasts a 2.0L Petrol Engine and meets Euro 6 emission standards. It comes equipped with Google Android Auto and Apple CarPlay for seamless smartphone integration, a ParkView Rear Back Up Camera with parking assistance, and convenient Keyless Entry. You’ll also appreciate the Climate Control for a comfortable driving experience.
The generous boot space in this Wrangler makes it ideal for all your adventures, whether it’s luggage for a weekend getaway or equipment for outdoor pursuits. The combination of its robust Four Wheel Drive system, the powerful 2.0L Petrol Engine, and the advanced technology features like the rear camera and smartphone connectivity, sets this Sahara trim apart, offering a refined and capable driving experience that is superior to many other vehicles in its class.
| Trim | Sahara |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Four Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 201 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 7.6 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1995 cc |
| Fuel Capacity Litres | 81 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1938 |
| Boot Space Seats | 548 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1059 litres |
| Insurance Group | 41 |
| Insurance Security Code | D |
| Colour | White |
| Plate | 19 |
| Make | Jeep |
| Model | Wrangler |
| Derivative | 2.0 GME Sahara Auto 4WD Euro 6 (s/s) 4dr |
| Year Of Manufacture | 2019 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 1 |
| Generation | SUV (2018 - 2023) |
| Engine Number | N*JW313425 |
| Wheelbase M M | 3008 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 7 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 112 mph |
| Engine Power BHP | 268 bhp |
| Engine Torque NM | 400 |
| Length MM | 4882 mm |
|---|---|
| Height MM | 1838 mm |
| Width MM | 1894 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 4 |
12V Auxiliary Power Outlet - Rear |
12V Auxiliary Power Outlet Centre Console |
18in Alloy Wheels - Polished Aluminium with Grey Spokes |
ABS - Anti-Lock Brakes |
Active Speed Limiting Device |
Airbags - Drivers |
Airbags - Front Side |
Airbags - Passenger |
Alarm - Premium |
Ambient LED Interior Lighting |
Apple CarPlay |
Auto Dimming Rear View Mirror |
Body-Colour Freedom Top 3-Piece Modular Hard Top |
Cargo Compartment Floor Mat |
Climate Control |
Daytime Running Lights - LED |
Deep Tint Sunscreen Glass |
Door Mirrors - Black |
Door Mirrors - Power Adjustable and Heated |
EARS - Emergency Accident Response System |
ESC - Electronic Stability Control |
Electric Windows - Front One Touch |
Fender Flares - Body Colour |
Floor Mats - Front and Rear |
Front Fog Lamps - Round LED |
Front Windscreen Wipers - Variable and Intermittent |
Google Android Auto |
Grille - Body Coloured |
Headlamp Off Time Delay |
Headlights - Automatic On |
Headlights - LED with Round Signature |
Headlights - Levelling System |
Illuminated Front Cupholders |
Instrument Cluster - 7in TFT Colour Display |
Keyless Entry |
Keyless Go with Push to Start Button |
LED Tail Lamps |
Leather Wrapped Steering Wheel and Shift Knob |
Manual 2-Way Adjustable Driver Lumbar Support |
Manual 6-Way Adjustable Driver Seat |
ParkSense Rear Park Assist System |
ParkView Rear Back Up Camera |
Parking Sensors - Front |
Power Steering - Electro-Hydraulic |
Premium Alpine Audio System with Subwoofer |
Rear 60-40 Split Folding |
Rear Fog Lamps |
Seats - Passenger 4-Way Adjustment |
Side Steps - Tubular |
Spare Wheel Cover |
Speakers x8 |
Steering Wheel - Mounted Audio Controls |
Storage Tray |
Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors |
Tyre Pressure Monitoring - Warning Display |
Uconnect 8.4in with Navigation |
Uconnect Live - Europe |
Vehicle Information Centre |
Cruise Control |
Anti-Spin Differential Rear Axle |
Cloth - Black with Jeep Logo |
Convertible |
DAB Radio |
Bluetooth |
Side Steps |
Cruise Control |
Privacy Glass |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED