Audi A4 2.0 TFSI Sport S Tronic Euro 6 (s/s) 4dr
£ 210.3
Monthly Payment (HP)
£ 10,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2016
Fuel Type: Petrol
Mileage: 87316
Transmission: Automatic
Engine Size: 1984
Colour: Blue
This Audi A4 TFSI Sport from 2016 boasts a remarkable history, having been owned by only two previous keepers. This well maintained saloon features a 2.0 litre petrol engine and is compliant with Euro 6 emissions standards. The Sport trim level includes Xenon headlights with automatic activation, a light sensor, and a Bluetooth interface for mobile telephone preparation. For your comfort, it also comes equipped with Deluxe 3 zone climate control, and a 54 litre fuel tank.
This Audi A4 TFSI Sport offers excellent efficiency, achieving an impressive 55 miles per gallon, which is better than many similar vehicles. Its low CO2 emissions and low insurance group also contribute to lower running costs, making it an economical choice. Furthermore, its brisk acceleration, capable of reaching 0 to 62 miles per hour in just 7.3 seconds, demonstrates its strong performance.
| Trim | Sport |
|---|---|
| Body Type | Saloon |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 116 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 7.3 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1984 cc |
| Fuel Capacity Litres | 54 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1405 |
| Boot Space Seats | 480 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 965 litres |
| Insurance Group | 26 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Blue |
| Plate | 66 |
| Make | Audi |
| Model | A4 |
| Derivative | 2.0 TFSI Sport S Tronic Euro 6 (s/s) 4dr |
| Year Of Manufacture | 2016 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Saloon (2015 - 2018) |
| Engine Number | CVKB022514 |
| Wheelbase M M | 2820 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 149 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 7 mph |
| Engine Power BHP | 187 bhp |
| Engine Torque NM | 320 |
| Length MM | 4726 mm |
|---|---|
| Height MM | 1427 mm |
| Width MM | 2022 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 4 |
Space Saving Spare Wheel |
Height Adjustable Front Seats |
Auto Dimming Rear View Mirrors |
Front Armrest |
Tyre Pressure Monitoring System |
Start / Stop System |
HID Headlamps |
Daytime Running Lights |
Air Conditioning |
Activ Loudspeaker |
Connect Package 1 + 2 |
Multifunction Camera |
DAB Radio |
AUX + USB Connectivity |
Drive Select |
Heated Seats |
Electric Mirrors |
Sat Nav |
Front and Rear Parking Sensors |
Cruise Control |
Keyless Start |
Electric Windows |
Electric Mirrors |
Automatic Lights and Wipers |
Front and Rear Parking Sensors |
Multi Function Steering Wheel |
Cruise Control |
Flappy Paddle Steering Wheel |
Drive Select |
Sat Nav |
Bluetooth |
DAB / SD Card Reader / AUX / USB |
TCS |
Heated Seats |
Front and Rear Armrests |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED