Mercedes-Benz C Class 2.1 C220 CDI AMG Sport Plus Euro 5 (s/s) 2dr
£ 156.92
Monthly Payment (HP)
£ 7,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2013
Fuel Type: Diesel
Mileage: 62427
Transmission: Manual
Engine Size: 2143
Colour: Black
Discover this exceptional 2013 Mercedes Benz C Class C220 CDI AMG Sport Plus, boasting remarkably low mileage for its age at just 62,427 miles. This premium saloon features a powerful yet efficient 2.1L diesel engine and is presented in the sought after AMG Sport Plus trim. For your convenience, it includes a Bluetooth interface for hands free telephone calls, and automatic climate control with two zones, allowing independent adjustment for both driver and passenger. Navigating tight spaces is made easier with front and rear parking sensors, while Bi Xenon headlights provide excellent visibility on every journey.
The generous boot space offers ample room for luggage or shopping, making this C Class a practical choice for everyday use and longer trips alike. The inclusion of features such as Bi Xenon headlights and advanced climate control demonstrates a higher level of specification compared to many other vehicles in its class. This Mercedes Benz C Class C220 CDI AMG Sport Plus combines sophisticated styling with intelligent technology and impressive practicality.
| Trim | AMG Sport Plus |
|---|---|
| Body Type | Coupe |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Rear Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 133 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 8.4 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2.1 litres |
| Engine Capacity CC | 2143 cc |
| Fuel Capacity Litres | 59 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1615 |
| Boot Space Seats | 450 litres |
| Insurance Group | 36 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 63 |
| Make | Mercedes-Benz |
| Model | C Class |
| Derivative | 2.1 C220 CDI AMG Sport Plus Euro 5 (s/s) 2dr |
| Year Of Manufacture | 2013 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 4 |
| Generation | Coupe (2011 - 2015) |
| Engine Number | 65191131943415 |
| Wheelbase M M | 2760 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 30 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 144 mph |
| Engine Power BHP | 168 bhp |
| Engine Torque NM | 400 |
| Length MM | 4590 mm |
|---|---|
| Height MM | 1403 mm |
| Width MM | 1997 mm |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Doors | 2 |
12v Accessory Socket |
18in Alloy Wheels - AMG 7 Twin Spoke Bi Colour |
5.8in Colour Display |
ABS - Anti-Lock Braking System |
AMG Bodystyling - Front and Rear Apron - Side Skirts |
AMG Boot Lid Spoiler |
ASR - Acceleration Skid Control |
ATTENTION Assist |
Active Bonnet - Pedestrian Safety which Detects an Impact and Raises Bonnet |
Active Light System |
Adaptive Brake System with Full Hold Function |
Agility Control Suspension with Adaptive Damping System |
Airbags - Drivers Kneebag |
Airbags - Dual Stage - Driver |
Airbags - Dual Stage - Front Passenger |
Airbags - Front Sidebags |
Airbags - Kneebag |
Airbags - Window |
Alarm System with Immobiliser and Interior Protection |
Audio 20 Radio System |
Automatic Child Seat Recognition Sensor |
Automatic Climate Control - Two-Zone-Independently Adjustable for Driver and Passenger |
Automatically Dimming Rear View Mirror and Drivers Door Mirror |
BAS - Brake Assist |
Bluetooth Interface for Hands-Free Telephone |
Brake Calipers with Mercedes-Benz Lettering |
Brushed Stainless Steel Pedals with Rubber Studs |
Central Controller Dial to Operate Audio and Telephone Functions |
Centre Armrest - Front with Storage |
Chrome waistline and bumper highlights |
Cruise Control |
Cup Holder - Front |
DAB Digital Radio Tuner |
Daytime Running Lights - LED |
Door Mirrors - Electrically Adjustable Folding and Heated |
Door Pockets - Front |
Door Sill Panels - Stainless Steel Inlays with Mercedes-Benz Lettering |
ESP - Electronic Stability Programme |
First Aid Kit and Warning Triangle |
Floor Mats - AMG - Red Border |
Front Centre Storage Compartment |
Front Electric Windows with One-Touch Opening and Closing including Obstruction Sensors |
Front Seats - Electrical Height and Backrest Adjustment |
Full LED rear tail lights and third brake light |
Gear Shift Lever - Chrome |
Headlight Wash System |
Headlights - Adaptive High Beam Assist |
Headlights - Bi Xenon |
High Level Third Brake Light - LED |
ISOFIX Child Seat Fixing Points in Rear - Two Outer Seats |
Integrated MP3 Compatible 6-Disc CD Autochanger |
Intelligent Light System |
Parking Sensor - Front |
Parking Sensor - Rear |
Parktronic with Advanced Parking Guidance |
Perforated Front Brake Discs and Brake Calipers with Mercedes-Benz Lettering |
Pre-Safe Anticipatory Safety System |
Pre-Wiring for Becker Map Pilot Navigation System |
Radio Aerial Integrated into Rear Side Window |
Rain-Sensing Wipers |
Rear Seats - Split Folding 1-3 2-3 |
Red Stitching on Door Panels - Steering Wheel - Centre Console - Armrest and Gear Shift Gaiter |
Remote Central Locking |
Roof Lining - Black |
Seats - AMG Sports |
Service Indicator ASSYST PLUS |
Spare Wheel - Space Saver |
Speakers x8 |
Speed-Sensitive Steering |
Sports Pedals - Stainless Steel with Rubber Studs |
Sports Suspension - Lowered by 15mm |
Steering Column - Manually Adjustable for Height and Reach |
Steering Wheel - 3-Spoke-AMG-Sports-Nappa Leather Trim |
Steering Wheel - AMG-3-Spoke Nappa Leather-Chrome Gear Shift Lever |
Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors |
Tailgate Handle - Chrome Trim |
Telephone Keypad |
Tinted Glass All Round - Green |
Trim - Dark Brushed Aluminium |
Tyre Pressure Loss Warning System |
USB Interface |
USB Port and Socket Located in Centre Console |
Windowbags for Driver-Front Passenger and Rear Passengers |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED