Renault Clio 1.2 16V Dynamique MediaNav Euro 5 5dr
£ 71.02
Monthly Payment (HP)
£ 3,750
cash Price
Key Facts
Model Year: 2013
Fuel Type: Petrol
Mileage: 72309
Transmission: Manual
Engine Size: 1149
Colour: Black
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This 2013 Renault Clio Dynamique MediaNav presents a compelling proposition with its remarkably low mileage of just 72,309 miles for its age. This particular model is powered by an efficient 1.2 litre petrol engine and boasts the Dynamique MediaNav trim, offering a blend of practicality and modern convenience. Key features include automatic headlights that illuminate the road when needed, Bluetooth connectivity for seamless audio streaming and handsfree calls, and manual air conditioning to keep you comfortable. Accessing and starting the vehicle is made easy with the handsfree keycard and push button start stop function.
The Clio Dynamique MediaNav stands out with its low insurance group, suggesting that running costs could be more affordable compared to similar vehicles. This, combined with its well maintained low mileage and desirable features like Bluetooth and keyless entry, makes it a sensible choice for those seeking a reliable and well equipped hatchback.
| Trim | Dynamique MediaNav |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 127 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 15.4 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.2 litres |
| Engine Capacity CC | 1149 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 980 |
| Boot Space Seats | 300 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1146 litres |
| Insurance Group | 08 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 13 |
| Make | Renault |
| Model | Clio |
| Derivative | 1.2 16V Dynamique MediaNav Euro 5 5dr |
| Year Of Manufacture | 2013 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 3 |
| Generation | Hatchback (2012 - 2016) |
| Engine Number | F884200 |
| Wheelbase M M | 2589 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 4 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 100000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 104 mph |
| Engine Power BHP | 74 bhp |
| Engine Torque NM | 107 |
| Length MM | 4063 mm |
|---|---|
| Height MM | 1448 mm |
| Width MM | 1945 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
1.2L Storage Shelf Above Glovebox |
12V Power Socket |
16in Alloy Wheels - Passion Chrome |
2x Storage Spaces for 2 Cups and Miscellaneous Items near Handbrake |
4L Front Glovebox |
7in Touch Screen |
ABS - Anti Lock Brakes |
Air Conditioning - Manual |
Airbags - Driver |
Airbags - Front Lateral |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front Passenger Deactivation |
Airbags - Thorax |
Anti Drill Door Locks |
Arkamys 4x20W Radio and Handsfree Technology Renault Bass Reflex System |
Automatic Windscreen Wipers with Rain Sensors |
Bluetooth Connectivity |
Bumpers - Body Coloured |
Bumpers - Front - Gloss Black with Chrome Surround |
CSV - Understeer Control |
Centre Console - Gloss Black |
Chrome Instrument Dial Surrounds |
Cruise Control with Speed Limiter |
Dashboard - Soft Touch Dark Carbon |
Deadlocking |
Door Handles - Body Coloured - Front |
Door Handles - Interior Chrome |
Door Handles - Interior Matt Black Surround |
Door Mirrors - Electrically Adjustable - Manual Folding and Heated |
Door Mirrors - Gloss Black Housing |
EBA - Emergency Brake Assist |
EBD - Electronic Brake Distribution |
ESC - Electronic Stability Control |
ETC - Electronic Traction Control |
Electric Windows - Front with Anti Pinch |
Exterior Chrome Touches - Side Door- Boot Lid Strip and Front Grille Strips |
Fingertip Remote Control |
Front Fog Lights |
Front Speaker Surrounds - Gloss Black with Red Bass Reflex Logo |
Fuel Computer |
Gear Change Indicator |
Gear Gaiter Surround - Gloss Black |
Gear Knob - Chrome |
Gloss Black Front and Side Air Vents Surrounds |
Gloss Black Surround Front Speakers with Logo |
HSA - Hill Start Assist |
Handsfree Keycard with Push Button Start-Stop Function |
Handsfree Technology and Renault Bass Reflex System |
Headlights - Automatic On |
Headlights - Black Surrounds |
Headlights - Daytime Running Lights |
Headrests - Front Height Adjustable |
Headrests - Rear x3 |
Heating System with Pollen Filter |
ISOFIX - Child Seat Fixing Points - Outer Rear Seats |
Lane Change Function |
Lightly Tinted Windows |
Lower Door Protector - Black Gloss with Chrome Insert |
Navteq Nav n Go Satellite Navigation |
On-Board Multimedia System |
Passenger Dashboard Storage with Anti-Slip Carpet |
Power Assisted Steering - Electric Variable |
Push Button Start |
RAID - Renault Anti Intruder Device |
Rear Diffuser - Black Gloss |
Rear Spoiler - Body Coloured |
Remote Central Locking |
Renault MediaNav Intergrated on Board Multimedia System inc 7in Touch Screen |
Seatbelt Warning Sound |
Seats - 60-40 Split Folding Rear |
Seats - Drivers Height Adjustment |
Seats - Folding Passengers |
Small Storage Area by Gear Stick for Phone-Keys |
Soft Touch Dashboard |
Steering Wheel - Height and Reach Adjustable |
Steering Wheel - Leather with Gloss Black Insert |
Storage Space 1.2L - 1x Front Door |
Strip Base of Bootlid - Chrome |
Tyre Inflation Kit |
Tyre Pressure Monitoring System |
USB Connection |
Window Surrounds - Black Rubber |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED