Toyota AYGO 1.0 VVT-i x-play x-shift Euro 6 5dr
£ 174.1
Monthly Payment (HP)
£ 8,250
cash Price
Key Facts
Model Year: 2018
Fuel Type: Petrol
Mileage: 41550
Transmission: Automatic
Engine Size: 998
Colour: White
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This 2018 Toyota AYGO VVT-i x-play boasts exceptionally low mileage for its age, having covered just 41,550 miles. This well presented example features a 1.0L Euro 6 compliant petrol engine and comes equipped with manual air conditioning for your comfort and Bluetooth connectivity for seamless phone integration.
The AYGO x-play is designed to be economical and affordable to run. Its impressive fuel economy of 67 mpg means fewer trips to the petrol station, and its low insurance group further contributes to lower running costs. Additionally, its low CO2 emissions highlight its efficiency, making it a sensible choice for many drivers.
| Trim | x-play |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 97 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 15.5 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1 litres |
| Engine Capacity CC | 998 cc |
| Fuel Capacity Litres | 35 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 860 |
| Boot Space Seats | 198 litres |
| Insurance Group | 07 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 18 |
| Make | Toyota |
| Model | AYGO |
| Derivative | 1.0 VVT-i x-play x-shift Euro 6 5dr |
| Year Of Manufacture | 2018 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 5 |
| Generation | Hatchback (2014 - 2018) |
| Engine Number | 1KR8494039 |
| Wheelbase M M | 2340 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 5 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 100000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 99 mph |
| Engine Power BHP | 67 bhp |
| Engine Torque NM | 95 |
| Length MM | 3455 mm |
|---|---|
| Height MM | 1460 mm |
| Width MM | 1615 mm |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Doors | 5 |
15in Steel Wheels |
3-Spoke Leather Steering Wheel |
ABS - Anti Lock Braking System |
Air Vent Surrounds - Carbon Effect |
Black Carbon Textured Diffuser |
Bluetooth Connectivity |
Centre Console - Steel Grey |
Chrome Insert on Gear Shift |
Chrome Inside Door Handles |
Clean Air Filter |
Cupholder - Front and Rear |
DAB Digital Radio |
Daytime Running Lights - LED |
Door Handles - Body Coloured |
Door Mirrors - Body Colour |
EBS - Emergency Brake Signal |
Electric Front Windows |
Electric Power Steering - EPS |
Electrically Adjustable Heated Door Mirrors |
Front 12V Power Outlet |
Front Passenger Airbag On-Off Switch |
Front Seat Belt Reminder |
Gear Shift Surround - Steel Grey |
Gloss Black Front X |
Glovebox |
HAC - Hill Start Assist Control |
Headlights - Electronic Levelling |
ISOFIX Fixing Points |
Integrated Rear Spoiler |
Leather Gear Shift |
Manual Air Conditioning |
Manual Rear View Mirror |
Projector Halogen Headlight with LED Tracer Lights |
Rear Headrests x2 |
Rear Seat Belt Reminder |
Rear Window Demister |
Recline and Slide Adjustment - Driver and Front Passengers |
Remote Central Locking |
Seat Belt - Pre-Tensioners and Force Limiters |
Seats - 50-50 Split Folding Rear |
Seats - Drivers Height Adjustment |
Steel Grey Dashboard |
Steering Wheel - Audio and Telephone Controls |
Steering Wheel - Manual Tilt Adjustment |
Storage - Front Door Pockets |
Storage - Rear Door Pockets |
Storage Pocket in Central Console |
Supplemental Restraint System - SRS - Airbags - 6 Airbags |
Tonneau Cover |
Tyre Pressure Warning System |
Tyre Repair Kit |
USB Connection |
VSC - Vehicle Stability Control |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED