Ford Ka+ 1.2 Ti-VCT Zetec Euro 6 5dr
£ 86.59
Monthly Payment (HP)
£ 4,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2018
Fuel Type: Petrol
Mileage: 91553
Transmission: Manual
Engine Size: 1190
Colour: Black
This 2018 Ford Ka+ Ti-VCT Zetec presents a superb ownership proposition, having been cared for by only two previous owners. This compact and capable hatchback is powered by an efficient 1.2 litre petrol engine, meeting Euro 6 emissions standards. Inside, you’ll find the comfort of manual air conditioning, ensuring a pleasant cabin temperature whatever the weather.
The Ka+ Zetec is designed to be economical to run, boasting an impressive fuel economy of 57 miles per gallon. Its low CO2 emissions and placement in a low insurance group further highlight its cost effectiveness compared to other vehicles in its class, making it a sensible choice for many drivers.
| Trim | Zetec |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 114 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 13.3 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.2 litres |
| Engine Capacity CC | 1190 cc |
| Fuel Capacity Litres | 42 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 980 |
| Boot Space Seats | 270 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 849 litres |
| Insurance Group | 05 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Black |
| Plate | 18 |
| Make | Ford |
| Model | Ka+ |
| Derivative | 1.2 Ti-VCT Zetec Euro 6 5dr |
| Year Of Manufacture | 2018 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2016 - 2018) |
| Engine Number | HD10200 |
| Wheelbase M M | 2489 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 105 mph |
| Engine Power BHP | 84 bhp |
| Engine Torque NM | 113 |
| Length MM | 3929 mm |
|---|---|
| Height MM | 1521 mm |
| Width MM | 1911 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
15in Alloy Wheels - 5x2 Spoke |
ABS - Anti-lock Braking System |
Airbags - Curtain |
Airbags - Driver |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front Side |
Airbags - Passenger Airbag Deactivation Switch |
Body Colour Bumpers |
Centre Console with Two Cupholders and 12V Power Point |
Centre High-Mounted Stop Light |
Chrome Upper Grille |
Cruise Control |
DDS - Deflation Detection System |
Door Handles - Body Colour |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Power-assisted Steering - EPAS |
Electrically Operated Door Mirrors with Side Indicators |
Emergency Brake Warning |
Engine Immobiliser |
Ford DAB Radio with 4.2in TFT Screen - SYNC and Emergency Assistance |
Ford Easy Fuel System |
Front Floor Mats - Driver and Passenger |
Front Fog Lamps with Day Running Lights |
Front Lower Grille - Black |
Front Seat - 2-way Manual Passenger Seat - Fore-Aft-Recline |
Front Seat - 4-way Manual Driver Seat - Fore-Aft-Up-Down |
Gearshift Knob - Soft Feel with Chrome Surround Ring |
Glovebox Light |
Handbrake - with Chrome Tip |
Hazard Warning Lights |
Headlights - Manual Levelling Control |
Hill Start Assist |
Illuminated Door Switch |
Leather Steering Wheel with Remote Audio Controls |
Load Compartment Light |
Manual Air Conditioning - A-C |
Manual Childproof Locks on Rear Doors |
Map Reading Lights |
MyKey |
Perimeter Alarm with Remote Central Locking |
Rear Centre Head Restraint |
Rear Fog Lamps |
Rear Seat - 60-40 Split Folding Seats |
Seatbelts - 3-point with Pre-tensioner |
Seatbelts - Manual Height Adjustment |
Seatbelts - Rear 3-point |
Speed Limiter |
Steering Column - Rake and Reach Adjustment |
Sun Visor - Driver Flip-up Vanity Mirror and Stowage Loop |
Sun Visor - Passenger Flip-up Vanity Mirror |
Suspension - Front Stabiliser Bar |
Tailgate Remote Release |
Tailgate Wash-Wipe |
Tinted Glass |
Trip Computer |
Tyre Repair Kit |
Windows - Electrically-Operated Front with One-Touch Lowering-Closing on Drivers Side |
Windows - Rear Manual |
Wipers - Front Variable Intermittent |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED