SKODA Yeti 1.2 TSI Elegance DSG Euro 5 5dr
£ 214.19
Monthly Payment (HP)
£ 10,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2014
Fuel Type: Petrol
Mileage: 54689
Transmission: Automatic
Engine Size: 1197
Colour: Red
Discover this exceptional Skoda Yeti TSI Elegance from 2014, boasting remarkably low mileage for its age at just 54,689 miles and having been cared for by only two owners. This well appointed model features a responsive 1.2 litre petrol engine and comes equipped with Telephone Preparation for seamless Bluetooth connectivity, ensuring you can stay in touch on the go. Comfort is enhanced with heated front seats, perfect for those colder mornings, while the Light Assistant automatically adjusts headlights and the auto dimming rear view mirror, complemented by a rain sensor for effortless driving.
Further enhancing your driving experience, this Yeti includes rear parking sensors to assist with manoeuvring and Bi-Xenon headlights for superior illumination. Its low CO2 emissions and placement in a low insurance group highlight its efficiency and affordability, making it a sensible choice for many drivers. These factors, combined with its careful ownership and low mileage, indicate that this Skoda Yeti offers excellent value and a superior ownership proposition compared to similar vehicles.
| Trim | Elegance |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 142 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 11.7 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.2 litres |
| Engine Capacity CC | 1197 cc |
| Fuel Capacity Litres | 55 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1284 |
| Boot Space Seats | 416 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1580 litres |
| Insurance Group | 14 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Red |
| Plate | 14 |
| Make | Skoda |
| Model | Yeti |
| Derivative | 1.2 TSI Elegance DSG Euro 5 5dr |
| Year Of Manufacture | 2014 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2013 - 2017) |
| Engine Number | CBZBG72489 |
| Wheelbase M M | 2578 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 109 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 11.3 mph |
| Engine Power BHP | 104 bhp |
| Engine Torque NM | 175 |
| Length MM | 4222 mm |
|---|---|
| Height MM | 1671 mm |
| Width MM | 1956 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Socket |
12V Socket in Luggage Compartment |
17in Alloy Wheels - Annapurna |
ABS - Anti-Lock Braking System |
ASR - Anti Slip Regulation |
Air Conditioning - Climate Control Dual Zone |
Airbags - Driver |
Airbags - Driver Knee |
Airbags - Front Passenger |
Airbags - Front Side |
Airbags - Passenger Deactivation Switch |
Alarm with Interior Monitoring |
Anti-Theft Locking Wheel Bolts |
Armrest - Front with Storage |
Armrest - Rear |
Auto Dimming Rear View Mirror |
Automatic Fuel Supply Cut-Off in Case of Accident |
Aux-In Socket - 3.5mm |
Bi-Xenon Headlights |
Black Roof Rails |
Bolero Radio - with 6CD Changer |
Bumpers - Body Coloured |
Central Locking - Remote |
Centre Console with Cup Holders |
Cornering Front Fog Lights |
Cruise Control |
Cup Holders - Rear |
Curtain Airbags |
DSR - Driver Steering Recommendation |
Daytime Running Lights - LED |
Door Handles - Body Coloured |
Door Mirrors - Body Coloured |
Door Mirrors - Integrated Boarding Spots |
Dust and Pollen Filter |
EBV - Electronic Brake Variator |
EDS - Electronic Differential System |
ESBS - Electronic Stability Braking System |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electrically Adjustable Folding and Heated Door Mirrors |
Electro-Mechanical Power Steering |
Electronic Engine Immobiliser |
Exterior Temperature Gauge |
Front and Rear Electric Windows |
Glasses Storage Compartment |
Glovebox - Air Conditioned |
HBA - Hydraulic Brake Assist |
HHC - Hill Hold Control |
Head Restraints - Height Adjustable Rear x3 |
Headlights - Adaptive Front Light System |
Headlights - Coming-Leaving Home |
Headlights - Washers |
Heated Front Seats |
ISOFIX Child Seat Preparation - Outer Rear |
Indicators Integrated into Door Mirrors |
Light Assistant with Auto Dimming Rear View Mirror and Rain Sensor |
Luggage Compartment - Horizontal Rails with Sliding Hooks |
Luggage Compartment - Lashing Eyes |
Luggage Compartment - Net |
Luggage Compartment - Removable LED Light |
MSR - Motor Slip Regulation |
Parking Sensors - Rear |
Rain Sensor |
Seatbelt Warning - Front |
Seats - Drivers Height Adjustment |
Seats - Front Lumbar Support |
Seats - Front Passenger Height Adjustment |
Seats - Varioflex |
Speakers x8 |
Steering Wheel - 3 Spoke Leather with Handbrake and Gearknob |
Steering Wheel - Multifunction Controls |
Storage - Under Passenger Seat |
Sunset Glass |
Telephone Preparation - GSM II with Bluetooth |
Third Rear Headrest |
Ticket Holder |
Tilt Sensor |
Trip Computer - Maxi-Dot |
Tyre Repair Kit |
Vanity Mirrors - Front |
Washer Fluid Level Indicator |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED