Ford Kuga 2.0 TDCi EcoBlue ST-Line Euro 6 (s/s) 5dr
£ 10,250
cash Price
Key Facts
Model Year: 2017
Fuel Type: Diesel
Mileage: 52854
Transmission: Manual
Engine Size: 1997
Colour: Blue
This 2017 Ford Kuga TDCi ST-Line presents an exceptional opportunity with its remarkably low mileage of just 52,854 miles for its age, a clear vehicle history check, and a Euro 6 emission classification. This ST-Line variant boasts a powerful yet efficient 2.0L diesel engine, complemented by the advanced SYNC 3 system featuring an 8in colour touchscreen with Bluetooth, voice control, USB connectivity, and emergency assistance. Navigating tight spaces is made effortless with the Enhanced Active Park Assist, which includes front and rear parking sensors. The driving experience is further enhanced by automatic halogen headlights with distinctive LED daytime running lights and the convenience of DEATC dual-zone electronic automatic temperature control for perfect cabin comfort.
This Ford Kuga stands out with its impressive fuel economy, achieving an excellent 60 mpg, which is a significant advantage for everyday driving costs. Its low CO2 emissions also contribute to its appeal, indicating a more environmentally conscious choice. Furthermore, being in a low insurance group means that running costs are kept to a minimum, making this Kuga a sensible and economical option compared to many other vehicles in its class.
| Trim | ST-Line |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 122 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 10.1 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 2 litres |
| Engine Capacity CC | 1997 cc |
| Fuel Capacity Litres | 60 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1539 |
| Boot Space Seats | 406 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1603 litres |
| Insurance Group | 22 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Blue |
| Plate | 67 |
| Make | Ford |
| Model | Kuga |
| Derivative | 2.0 TDCi EcoBlue ST-Line Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2017 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 4 |
| Generation | SUV (2016 - 2020) |
| Engine Number | HR08926 |
| Wheelbase M M | 2690 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 121 mph |
| Engine Power BHP | 148 bhp |
| Engine Torque NM | 370 |
| Length MM | 4535 mm |
|---|---|
| Height MM | 1744 mm |
| Width MM | 2086 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
18in Alloy Wheels - 5x2 Spoke - Dark Machined |
Accessory Power Socket - 12V |
Accessory Power Socket - 12v in Luggage Compartment |
Alloy Pedals |
Armrest - Folding Centre - Rear |
Automatic Halogen Headlights with LED Daytime Running Lights |
Black Roof Rails |
Centre Console |
Courtesy Light - Footwell Illumination |
Courtesy Light - Front and Rear Centre |
Cruise Control with Active Speed Limiter |
DEATC - Dual-Zone Electronic Automatic Temperature Control |
Dark Headliner |
Door Lever - Chrome Finish |
EBA - Emergency Brake Assist |
EPAS - Electric Power Assisted Steering |
Electric Parking Brake |
Electric Windows - Front and Rear with Global Opening-Closing and One Touch |
Enhanced Active Park Assist |
Flat Load Floor Board |
Ford Easy Fuel - Capless Refuelling System |
Front Fog Lights |
Front Lower Grille - Black |
Front Seat - Drivers Manual Height - Fore-Aft and Recline Adjustment |
Front Seat - Drivers Manual Lumbar Support Adjustment |
Front Seat - Passenger Manual Height - Fore-Aft and Recline Adjustment |
Front Seats - 4-Way Front Head Restraints - Up-Down |
Front Seats - Seat-Back Map Pockets |
Front Upper Grille - Painted Black with Chrome Bar Insert and Chrome Surround |
Full Body Styling Kit |
Gear Shift Indicator |
Hill Start Assist |
IPS - Intelligent Protection System |
Keyless Start |
Leather Steering Wheel and Gear Knob |
Locking Wheel Nuts |
Mini Spare Wheel |
Power Folding Door Mirrors with Puddle Lights |
Quickclear Heated Front Windscreen with Heated Washer Jets |
Rain Sensitive Windshield Wipers |
Rear Floor Mats |
Rear Seat - 60-40 Split Folding Seat Back and Cushion with Multi-Step Recline Function |
Remote Central-Double Locking |
ST-Line Floor Mats with Contrast Stitching |
ST-Line Seats - Gear Knob and Steering Wheel |
SYNC 3 with 8in Colour Touchscreen with Bluetooth - Voice Control - USB Connectivity Port and Emergency Assistance |
Satellite Navigation - Navigation Center |
Scuff Plates - Front |
Seats - Passenger Lumbar Support |
Sports Suspension |
Steering Column - Rake and Reach Adjustment |
TVC - Torque Vectoring Control |
Tailgate Wash-Wipe |
Thatcham Category 1 Alarm |
Tie-Down Hooks |
Tonneau Cover |
Twin Exhausts and Rear Diffuser |
Tyre Pressure Monitoring System |
Variable Dimming of Instrument Cluster and Radio Screen Display |
eDCC - Enhanced Dynamic Cornering Control |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED