Audi A1 1.0 TFSI 30 Sport Sportback Euro 6 (s/s) 5dr
£ 255.63
Monthly Payment (PCP)
£ 294.7
Monthly Payment (HP)
£ 14,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2021
Fuel Type: Petrol
Mileage: 30573
Transmission: Manual
Engine Size: 999
Colour: White
Boasting exceptionally low mileage for its 2021 registration, this Audi A1 TFSI Sport presents a superb opportunity. This Euro 6 compliant model features a responsive 1.0 litre petrol engine and comes with a clear vehicle history check. Inside, you’ll find a Bluetooth interface for seamless connectivity, automatic headlights activated by light and rain sensors, and rear parking sensors to aid manoeuvring. The car is also equipped with striking LED headlights and rear lights, complete with dynamic rear indicators, and benefits from manual air conditioning for your comfort.
Experience impressive fuel economy with this Audi A1, achieving an outstanding 52 miles per gallon, which is better than many similar vehicles. Its acceleration from 0 to 62 miles per hour in just 10.5 seconds offers a lively drive. Furthermore, you’ll appreciate the generous boot space, making it practical for everyday use and longer journeys, all within a well appointed Sport trim.
| Trim | Sport |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 124 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 10.5 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1 litres |
| Engine Capacity CC | 999 cc |
| Fuel Capacity Litres | 40 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1105 |
| Boot Space Seats | 335 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1090 litres |
| Insurance Group | 17 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 21 |
| Make | Audi |
| Model | A1 |
| Derivative | 1.0 TFSI 30 Sport Sportback Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2021 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 3 |
| Generation | Hatchback (2018 - ) |
| Engine Number | DLAA298278 |
| Wheelbase M M | 2563 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 126 mph |
| Engine Power BHP | 108 bhp |
| Engine Torque NM | 201 |
| Length MM | 4029 mm |
|---|---|
| Height MM | 1409 mm |
| Width MM | 1940 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
1 x SDXC Card Reader |
10.25in Digital Instrument Cluster |
16in Alloy Wheels - 10-Spoke Turbine Design |
2 USB-C Connection Points |
3-Spoke Leather-Trimmed Multi-Function Steering Wheel - Height and Reach Adjustable |
6 Passive Loud Speakers |
Accent Areas in Silver Grey - Diamond Paint Finish |
Aluminium Trim for Control Switches - Air Vents and Digital Instrument Cluster |
Anti-Theft Alarm |
Anti-Theft Wheel Bolts and Wheel Loosening Warning |
Audi Connect Safety and Service - e-call |
Audi Drive Select |
Audi Pre-Sense Front with Pedestrian and Cyclist Recognition |
Audi Smartphone Interface |
Auto-Dimming Rear-View Mirror |
Bluetooth Interface |
Body Coloured Door Mirrors |
Centre Console with Two Cup Holders and 12V Socket |
Cruise Control |
DAB Digital Radio |
Door Mirrors - Folding - Electrically Adjustable and Heated with Integrated LED Side Indicators |
Door Sill Trims with Aluminium Inlay |
Driver - Front Passenger - Front Side and Head Airbags |
Dynamic Suspension |
ESC - Electronic Stabilisation Control inc ABS - EBD - ASR - EDL |
Electric Windows - Front and Rear |
Electromechanical Power Steering |
First Aid Kit and Warning Triangle |
Front Passenger Airbag Deactivation Switch |
Front Side Air Inlets in Black Matt Grained with C Frame in Titanium Black |
Front Sports Seats |
Front and Rear Floor Mats |
Gear Knob in Leather with Aluminium Trim |
Headlining - Titanium Grey Cloth |
Heat Insulating Glass - Windscreen and Side Windows |
Heated Rear Windscreen |
Hill Hold Assist |
ISOFIX Child Seat Mounting for Front Passenger and Rear Outer Seats |
Inlays in Polygon Structure - Slate Grey - Fine Paint Finish |
Interior Lighting - Front and Rear Reading Lights and Luggage Compartment Light |
LED Headlights with LED Rear Lights and Dynamic Rear Indicators |
Lane Departure Warning |
Leatherette Handbrake Grip |
Light and Rain Sensors |
Luggage Compartment Pack |
MMI Radio Plus with 8.8 MMI Colour Display Screen and MMI Touch |
Manual Air Conditioning |
Manually Adjustable Lumbar Support in Front Seats |
Radiator Grille and Rear Diffuser in Matt Titanium Black |
Radiator Protective Grille Frame in Matt Aluminium Silver |
Rear Fog Lights |
Rear Parking Sensors |
Remote Central Locking with 2 Fold Away Keys |
Seat Belt Height Adjustment for Front Seats |
Seat Belt Monitoring |
Side Front Spoiler Lips in Black Matt Grained |
Speed Limiter |
Split Folding Rear Seat Bench - 60-40 or Fully |
Tool Kit |
Tyre Pressure Warning Light |
Tyre Repair Kit |
Voice Control |
Washer Fluid Level Indicator |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED