Fiat 500L 1.4 Trekking Euro 6 5dr
£ 4,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2016
Fuel Type: Petrol
Mileage: 71932
Transmission: Manual
Engine Size: 1368
Colour: Grey
This 2016 Fiat 500L Trekking is a fantastic example, having had only two owners from new. This stylish hatchback is powered by a 1.4 litre petrol engine and meets the Euro 6 emission standards. It comes equipped with essential features for comfort and convenience, including air conditioning, Bluetooth connectivity for calls and audio streaming, and automatic dusk sensing headlights. For easier manoeuvring, it also benefits from rear parking sensors.
The Fiat 500L Trekking stands out with its impressive fuel economy, achieving an excellent 46 miles per gallon, which is better than many similar vehicles. Furthermore, its low insurance group rating makes it an economical choice for many drivers. This combination of practical features, efficient performance, and cost saving benefits makes this Fiat 500L a compelling option.
| Trim | Trekking |
|---|---|
| Body Type | MPV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 144 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 13.2 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.4 litres |
| Engine Capacity CC | 1368 cc |
| Fuel Capacity Litres | 50 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1255 |
| Boot Space Seats | 343 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1310 litres |
| Insurance Group | 08 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Grey |
| Plate | 66 |
| Make | Fiat |
| Model | 500L |
| Derivative | 1.4 Trekking Euro 6 5dr |
| Year Of Manufacture | 2016 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | MPV (2013 - 2017) |
| Engine Number | 4072152 |
| Wheelbase M M | 2612 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 8 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 100000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 103 mph |
| Engine Power BHP | 95 bhp |
| Engine Torque NM | 127 |
| Length MM | 4270 mm |
|---|---|
| Height MM | 1679 mm |
| Width MM | 1800 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Socket |
17in Alloy Wheels - Trekking Glossy Black Diamond |
ABS - Anti-Lock Braking System |
ASR - Anti-Slip Regulation |
Air Conditioning |
Airbags - Curtain |
Airbags - Driver |
Airbags - Front Side |
Airbags - Passenger |
Armrest - Rear |
Automatic Lights with Rain Sensor |
BAS - Brake Assistance System |
Bespoke Bumpers with Protective Shield |
Bluetooth |
Bluetooth Audio Streaming |
Body Coloured Door Mirrors |
Cargo Magic Space - Height-Adjustable Load Platform |
City Brake Control |
Cruise Control |
DST - Driving Steering Torque |
Dark Tinted Rear Windows |
Daytime Running Lights |
Door Mirrors - Electrically Adjustable |
Dualdrive Power Steering |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
ERM - Electronic Rollover Mitigation |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Windows - Front and Rear |
Electrochromatic Rear View Mirror |
Floor Mats |
Front Fog Lights with Cornering Function |
Head Restraints - Rear |
Headlights - Automatic Dusk Sensor |
Heated Rear Window |
Height Adjustable Drivers Seat |
High Ride |
Hill Holder |
Leather Gear Knob |
MSR - Motor Slip Regulation |
Pollen Filter |
Radio - AM-FM |
Rain Sensor |
Rear Parking Sensors |
Remote Central Locking |
Side Moulding - Trekking Specific |
Space Saver Spare Wheel |
Steering Wheel - Height and Reach Adjustment |
Steering Wheel - Leather with Audio Controls |
Steering Wheel Audio Controls |
Touchscreen - 5in |
Traction Plus |
Trekking Body Kit |
Tyre Pressure Monitor System |
USB and AUX |
ecoDrive Live |
Technosilk Cloth and Eco-Leather - Black-White with White Dashboard |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED