Ford EcoSport 1.0T EcoBoost Zetec 2WD Euro 6 (s/s) 5dr
£ 88.2
Monthly Payment (HP)
£ 4,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2016
Fuel Type: Petrol
Mileage: 73070
Transmission: Manual
Engine Size: 999
Colour: Grey
This 2016 Ford EcoSport Zetec is a great find, having had only two owners from new. It features a responsive 1.0 litre petrol engine and meets the Euro 6 emission standards. Inside, you’ll find manual air conditioning to keep you comfortable whatever the weather.
With an impressive fuel economy of 52 miles per gallon, this EcoSport offers excellent running costs. Its low CO2 emissions and low insurance group rating further highlight its affordability and efficiency compared to other vehicles in its class.
| Trim | Zetec |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 125 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 12.7 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1 litres |
| Engine Capacity CC | 999 cc |
| Fuel Capacity Litres | 52 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1262 |
| Boot Space Seats | 310 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1238 litres |
| Insurance Group | 11 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Grey |
| Plate | 16 |
| Make | Ford |
| Model | EcoSport |
| Derivative | 1.0T EcoBoost Zetec 2WD Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2016 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2013 - 2018) |
| Engine Number | GG84659 |
| Wheelbase M M | 2519 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 1 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 112 mph |
| Engine Power BHP | 123 bhp |
| Engine Torque NM | 169 |
| Length MM | 4017 mm |
|---|---|
| Height MM | 1650 mm |
| Width MM | 2057 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket - Front |
16in Alloy Wheels - 5x2 Spoke |
ABS - Anti-lock Braking System |
Air Conditioning - Manual |
Airbag - Front Passenger |
Airbags - Curtain |
Airbags - Passenger Deactivation |
Airbags - Side Impact |
Door Handle Integrated in Rear Light |
Door Mirrors - Electrically Operated |
Drivers Airbag |
EBA - Emergency Brake Assist |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
ESP - Electronic Stability Programme |
Electric Windows - Front and Rear |
Floor Mats - Carpet - Front and Rear |
Ford Easy-Fuel Capless Refuelling System |
Front Fog Lights with Integrated Daytime Running Lights |
Front Seatback Map Pockets - Driver and Passenger |
Glovebox - Cooled |
HLA - Hill Launch Assist |
LED Signature Lights |
Leather Steering Wheel with Remote Audio Controls |
Pollen Filter |
Power Assisted Steering |
Radio CD with USB Connector - Aux Input and Ford SYNC |
Rake Adjustable Rear Seat |
Rake and Reach Steering Adjustable |
Remote Central Locking |
Seats - 60-40 Rear Split Back |
Seats - Drivers Lumbar Support |
Seats - Drivers Manual Height and Tilt Adjustment |
Silver Finish Front Grille |
Stowage Pockets - Front Seatback |
Thatcham Category 1 Alarm |
Traction Control - TC |
Trip Computer |
Tyre Pressure Monitoring System |
Front and rear foglights |
Heated Seats |
Quick Clear Windscreen |
Bluetooth |
Multi Function Steering Wheel |
Voice Command |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED