Nissan Qashqai 1.3 DIG-T Acenta Premium Euro 6 (s/s) 5dr
£ 191.28
Monthly Payment (HP)
£ 9,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2020
Fuel Type: Petrol
Mileage: 77884
Transmission: Manual
Engine Size: 1332
Colour: Silver
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
Discover this 2020 Nissan Qashqai DIG T Acenta Premium, a well presented example ready for its next owner. This stylish hatchback is powered by an efficient 1.3 litre petrol engine, meeting Euro 6 emissions standards. Inside, you’ll find a comfortable and connected cabin featuring the Nissan Connect 7in Touchscreen Navigation and Entertainment System, complete with Android Auto and Apple CarPlay for seamless smartphone integration. Enjoy effortless parking with the rear view camera and front and rear parking sensors, all part of the Smart Vision Pack. The Intelligent Auto Headlights ensure optimal visibility, switching on automatically when needed.
This Qashqai DIG T Acenta Premium offers excellent running costs, boasting an impressive fuel economy of up to 45 miles per gallon. Furthermore, its low insurance group rating means more savings for you, making it a cost effective choice. These highlights demonstrate how this Nissan Qashqai provides a superior driving experience and value compared to other vehicles in its class.
| Trim | Acenta Premium |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 153 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 10.9 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.3 litres |
| Engine Capacity CC | 1332 cc |
| Fuel Capacity Litres | 55 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1300 |
| Boot Space Seats | 430 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1598 litres |
| Insurance Group | 15 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Silver |
| Plate | 20 |
| Make | Nissan |
| Model | Qashqai |
| Derivative | 1.3 DIG-T Acenta Premium Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2020 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | SUV (2017 - 2021) |
| Engine Number | 244793A |
| Wheelbase M M | 2646 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 120 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 10.5 mph |
| Engine Power BHP | 138 bhp |
| Engine Torque NM | 240 |
| Length MM | 4394 mm |
|---|---|
| Height MM | 1590 mm |
| Width MM | 2070 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
17in Alloy Wheels |
3 Height Adjustable Rear Headrests |
6 Speakers |
60-40 Split Rear Folding Seats |
AM-FM-CD Audio System with DAB |
AUX Socket for MP3 Player |
Advanced Drive Assist Display - 5in TFT Coloured Screen |
Ambient Lighting Centre Console |
Auto Wipers |
AutoHold Function - Stand Still Assist |
Bluetooth with Audio Streaming |
Body Coloured Door Mirrors |
Body Coloured Handles |
Boot Light |
Centre Console Storage and Armrest |
Chrome Glass Surround |
Chrome Interior Door Handles |
Cruise Control with Speed Limiter |
Daytime Running Lights Dip Function When Turn Signal Applied |
Driver Seat Height Adjustment |
Driver-Passenger-Side and Curtain Airbags |
Drivers Seat with Manual Lumbar Support |
Dual Zone Climate Control Air Conditioning |
ESP ABS EBD and Brake Assist |
Electric Heated Auto-Folding Door Mirrors |
Electric Parking Brake |
Electric Speed-Sensitive Power Steering |
Front 12v Power Sockets x2 |
Front Fog Lights |
Front and Rear Door Pockets with Drink Holders |
Front and Rear Electric Windows |
Front and Rear Seat Belts with Load Limiter and Pretensioners |
Front and Rear Seatbelt Warning |
Halogen Headlamps |
Height Adjustable Front Head Restraints |
Height Adjustable Front Seatbelts |
Hill Start Assist |
ISOFIX Child Seat Anchoring Points - Rear x2 |
Intelligent Auto Headlight |
Interior Ambient Lighting |
LED Daytime Running Lights |
Leather D Shaped Steering Wheel |
Leather Gear Lever |
Leather Knee Pad |
Nissan Anti Theft System Immobiliser |
Nissan Chassis Controls |
Nissan Connect 7in Touchscreen Navigation and Entertainment System |
One Touch 4 x Auto Windows with Illuminated Switches |
Outside Temperature Sensor |
Parcel Shelf - Stow Function Under Luggage Board |
Passenger Airbag Deactivation System |
Piano Black Dash Trim |
Pollen Filter |
Puncture Repair Kit |
Rear Door Child Locks |
Rear Roof Spoiler |
Rear View Camera |
Rear Wiper with Reverse Link |
Remote Audio Control |
Remote Central Locking with Superlocking |
Seats - Passengers Height Adjustment |
Selectable Steering - Normal or Sport |
Smart Vision Pack |
Smartphone App Integration |
Steering Wheel Mounted Audio Controls |
TPMS - Tyre Pressure Monitoring System |
Thatcham Category 1 Alarm |
Tilt and Telescopic Adjustable Steering Wheel |
Trip Computer |
USB Port |
Underbody Vortex Generators |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED