Renault Clio 0.9 TCe Iconic Euro 6 (s/s) 5dr
£ 193.43
Monthly Payment (HP)
£ 9,250
cash Price
Key Facts
Model Year: 2019
Fuel Type: Petrol
Mileage: 16106
Transmission: Manual
Engine Size: 898
Colour: Red
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
Discover this 2019 Renault Clio TCe Iconic with exceptionally low mileage, having covered just 16106 miles. This Euro 6 compliant model boasts a 0.9L petrol engine and comes in the desirable Iconic trim. It features the Convenience Pack, which includes automatic headlights and climate control, alongside a handsfree keycard for keyless entry and push button start stop functionality. For added ease, rear parking sensors are included, and the manual air conditioning ensures a comfortable cabin temperature. Entertainment and connectivity are handled by the MediaNav multimedia system, offering Android Auto, Apple CarPlay, and Bluetooth.
This Renault Clio stands out with its low insurance group rating and low CO2 emissions, indicating it is more economical to own and run compared to many other vehicles in its class. The combination of its low mileage, comprehensive features, and cost saving highlights makes this Clio TCe Iconic a compelling choice for those seeking a well equipped and efficient compact car.
| Trim | Iconic |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 12 |
| Co2 Emission GPKM | 114 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 12.1 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 0.9 litres |
| Engine Capacity CC | 898 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1090 |
| Boot Space Seats | 300 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1146 litres |
| Insurance Group | 08 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Red |
| Plate | 68 |
| Make | Renault |
| Model | Clio |
| Derivative | 0.9 TCe Iconic Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2019 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2016 - 2019) |
| Engine Number | U470689 |
| Wheelbase M M | 2589 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 12 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 110 mph |
| Engine Power BHP | 89 bhp |
| Engine Torque NM | 140 |
| Length MM | 4062 mm |
|---|---|
| Height MM | 1448 mm |
| Width MM | 1945 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
1.2L Storage Shelf Above Glovebox |
12V Power Socket - Front |
17in Alloy Wheels - Black |
2 Storage Spaces for 1 Cup and Miscellaneous Items near Handbrake |
4L Front Glovebox |
ABS with EBA - Emergency Brake Assist |
Air Conditioning - Manual |
Airbags - Deactivation - Front and Side - Driver and Passenger |
Anti Drill Door Locks and Locking Fuel Cap |
Anti-Pinch Function on Front Electric Driver Window |
Black Gloss Side Door Protection with Chrome Insert |
Black Soft Touch Dashboard with Black Gloss Air Vent Surrounds |
Bumpers - Body Coloured |
Chrome Side Window Surround |
Cruise Control with Speed Limiter |
Daytime Running Lights - LED |
Deadlocking |
Door Handles - Body Coloured - Front |
Door Mirrors - Body Coloured - Electrically Adjustable and Heated |
Driver Seat Belt Height Adjustable |
Driver and Passenger Front - Side - Head and Thorax Airbags |
ESC - Electronic Stability Control |
ETC - Electronic Traction Control |
Eco Mode |
Electric Windows - Front |
Exterior Chrome Touches - Front Grille Strips - Boot Lid Strip |
Exterior Rear Hidden Door Handles |
Extra Tinted Windows - Rear and Tailgate |
Front Dash Warning Indicator in Case of Heavy Braking |
Front Fog Lights |
Front and Rear No Seatbelt Warning Sound |
Gear Change Indicator |
HSA - Hill Start Assist |
Handsfree Keycard with Push Button Start-Stop Function |
Headlights - Halogen |
Headrests - Rear x3 |
Heating System with Pollen Filter |
ISOFIX Child Seat Fixing Points on Rear Outermost Seats |
MediaNav Multimedia System |
Parking Sensors - Rear |
Power Assisted Steering - Electric Variable |
RAID - Renault Anti Intruder Device - Automatic Door Locking |
Rear Door and Window Child Locking Function - Front Driver Door Control Panel for Rear Door |
Rear Fog Light |
Rear Seats - 60-40 Split and Fixed Base |
Rear Spoiler - Body Coloured |
Remote Central Locking with Thatcham Approved Immobiliser - Thatcham Cat 2 |
Seats - Drivers Height Adjustment |
Steering Wheel - Height and Reach Adjustable |
Steering Wheel - Synthetic Leather |
Trip Computer |
Tyre Inflation Kit |
Tyre Pressure Warning Light |
Variable Speed on Front Windscreen Wipers |
Windscreen Wipers - Rear |
Convenience Pack |
Cloth - Dark Carbon with Mesh Inserts and Grey Piping |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED