Fiat 500 1.2 Pop Euro 6 (s/s) 3dr
£ 97.84
Monthly Payment (HP)
£ 5,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2017
Fuel Type: Petrol
Mileage: 48051
Transmission: Manual
Engine Size: 1242
Colour: White
FREE UK DELIVERY –
FINANCE AVAILABLE, CONTACT US NOW FOR A NO OBLIGATION QUOTE – CALL NOW TO ARRANGE A TEST DRIVE –
PART EXCHANGE WELCOME –
ONE YEAR WARRANTY MINIMUM, EXTENDED AVAILABLE, WARRANTY CAN BE REDEEMED AT VAT REGISETERED GARAGE –
NO ADMIN FEES –
ALL VEHICLES HPI CHECKED –
FULL USED CAR INSPECTION MECHANICAL APPRAISAL CARRIED OUT ON ALL VEHICLES BEFORE LEAVING OURSELVES –
YOU CAN REST ASSURED YOU’RE MAKING THE RIGHT DECISION WHEN PURCHASING YOUR NEW VEHICLE FROM US –
OVER 100 VEHICLES IN STOCK –
RIVERSIDE AUTOS LTD FAMILY RUN BUSINESS ESTABLISHED SINCE 2005 –
This 2017 Fiat 500 Pop boasts exceptionally low mileage for its age, having covered just 47,899 miles. This popular city car is powered by an efficient 1.2 litre petrol engine and meets the Euro 6 emission standards. Inside, you’ll find the convenience of front seats with a memory function, ensuring your preferred seating position is easily recalled.
The Fiat 500 Pop is designed to be economical to run, reflected in its low CO2 emissions and its placement in a low insurance group, making it an attractive choice for many drivers. These factors, combined with its modest mileage and practical features, highlight how this particular Fiat 500 offers a compelling package compared to other vehicles in its class.
| Trim | Pop |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 8 |
| Co2 Emission GPKM | 110 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 12.9 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.2 litres |
| Engine Capacity CC | 1242 cc |
| Fuel Capacity Litres | 35 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 865 |
| Boot Space Seats | 185 litres |
| Insurance Group | 07 |
| Insurance Security Code | U |
| Colour | White |
| Plate | 17 |
| Make | Fiat |
| Model | 500 |
| Derivative | 1.2 Pop Euro 6 (s/s) 3dr |
| Year Of Manufacture | 2017 |
| Exterior Finish | Solid |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 4 |
| Generation | Hatchback (2015 - 2024) |
| Engine Number | 1911943 |
| Wheelbase M M | 2300 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 8 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 99 mph |
| Engine Power BHP | 69 bhp |
| Engine Torque NM | 102 |
| Length MM | 3571 mm |
|---|---|
| Height MM | 1488 mm |
| Width MM | 1893 mm |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Doors | 3 |
12V Socket - Front |
14in Steel Wheels |
14in Wheel Covers |
7 Airbags |
ABS with EBD |
Automatic Door Locking |
Body Coloured Bumpers |
Chrome Plated Exterior Door Handles |
Door Mirrors - Electric |
Dualdrive Power Steering |
ESC - Electronic Stability Control |
Electric Front Windows |
Electrically Adjustable Door Mirrors |
Fix and Go Puncture Repair Kit |
Front Seats with Memory Function |
Fuel Cap with Tap |
GSI - Gear Shift Indicator |
Hazard Light Automatic Activation During Emergency Braking |
Heat Reflective Windows |
Heated Rear Window |
Height Adjustable Front Head Restraints |
ISOFIX Attachment Points for Child Safety Seat On Rear Seat |
Instrument Panel with Rev Counter |
LED Daytime Running Lights |
Radio with USB and AUX |
Rear Window Wiper-Washer |
Remote Central Locking |
Seats - Folding Rear Back |
Steering Wheel - Height Adjustment |
Steering Wheel Audio Controls |
TPMS - Tyre Pressure Monitoring System |
Trip Computer |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED