Jaguar XF 3.0d S V6 Portfolio Sportbrake Auto Euro 5 (s/s) 5dr
£ 9,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2015
Fuel Type: Diesel
Mileage: 108791
Transmission: Automatic
Engine Size: 2993
Colour: Silver
This 2015 Jaguar XF d S V6 Portfolio offers a refined driving experience with its powerful 3.0L diesel engine. As a Portfolio trim, this model comes equipped with a host of premium features designed to enhance comfort and enjoyment. These include a Meridian Surround Audio System with 825W output, Dolby Prologic II Surround Sound, and Xenon headlights for superior visibility. The Dual Zone Automatic Climate Control ensures a comfortable cabin temperature for all occupants, while the Automatic Headlight On function adds convenience.
The performance of this Jaguar XF is truly impressive, accelerating from 0 to 60mph in just 6.1 seconds. This swift acceleration, combined with the sophisticated features and the renowned Jaguar build quality, positions this XF d S V6 Portfolio as a superior choice for those seeking a blend of luxury, performance, and advanced technology in their next vehicle.
| Trim | Portfolio |
|---|---|
| Body Type | Estate |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Rear Wheel Drive |
| Valves | 24 |
| Co2 Emission GPKM | 163 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 6.6 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 3 litres |
| Engine Capacity CC | 2993 cc |
| Fuel Capacity Litres | 70.1 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1880 |
| Boot Space Seats | 510 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1635 litres |
| Insurance Group | 44 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Silver |
| Plate | 15 |
| Make | Jaguar |
| Model | XF |
| Derivative | 3.0d S V6 Portfolio Sportbrake Auto Euro 5 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2015 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 4 |
| Generation | Estate (2012 - 2016) |
| Engine Number | 0922857306DT |
| Wheelbase M M | 2909 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 6 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Cylinders | 6 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 155 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 6.1 mph |
| Engine Power BHP | 271 bhp |
| Engine Torque NM | 601 |
| Length MM | 4966 mm |
|---|---|
| Height MM | 1511 mm |
| Width MM | 2077 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket - Rear - Luggage Compartment |
20in Alloy Wheels - Hydra |
3.5mm Stereo Auxiliary Input Socket |
7in Colour Touch Screen Display |
ABS - Anti-locking Braking System |
ASL - Automatic Speed Limiter |
Acoustic Layer Windshield |
Adaptive Dynamics |
Airbags - Driver |
Airbags - Front Side |
Airbags - Passenger |
Airbags - Side Curtain |
Approach Illumination - Automatic via Remote |
Audio Equipment - Meridian Surround Audio System 825W-Radio-CD-MP3 |
Auto-Dimming Interior Rear View Mirror |
Automatic Headlight On |
Automatic Headlight Washers |
Auxiliary Heater |
Auxiliary Power Point in Rear |
Black Grille with Chrome Surround |
Bluetooth Audio Streaming |
Bluetooth Telephone Connectivity |
Brake Pad Wear Indicator |
Bright Finish Stainless Steel Pedals |
Bright Knurled Aluminium |
Cruise Control |
DAB Radio Receiver |
DLO - Daylight Opening - Black - Window Surrounds |
Deep Wheel Well Inner Under Boot Floor |
Dolby Prologic II Surround Sound |
Door Mirrors - Electric Adjustment Heated Power-Folding - Auto-Dimming with Memory Function |
Driver and Front Passenger Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors |
Driver and Passenger Electric Seat Height Adjustment |
Drivers Foot Rest |
Dual Zone Automatic Climate Control |
EBA - Emergency Brake Assist |
EBD - Electronic Brake-Force Distribution |
EPB - Electronic Parking Brake - Drive Away Release |
Electric Windows |
Electrical Tailgate Release |
Exhaust - Twin |
Front Centre Console with Storage Compartment and Twin Cupholders |
Front Courtesy Footwell Lights |
Front Media Interface |
Front Seats - Whiplash Reduction System |
Head Restraint - Rear Centre |
Headlights - Automatic Levelling |
Headlights - LED Signature Lights with Daytime Running |
Headlights - Xenon |
Heated Rear Window with Timer |
ISOFIX Anchor Points for Rear Child Seat |
Interior Mood Lighting - Phosphor Blue Halo Illumination |
Jaguar Smart Key System with Keyless Entry |
Jaguar Smart Key System with Keyless Start |
JaguarDrive Control with Dynamic Mode |
JaguarDrive Control with Sport and Winter Mode |
JaguarSense - Overhead Light Console |
LED Tail Lights |
Loadspace Cover Lifts with Tailgate |
Loadspace LED Lighting |
Loadspace Track System with Tie Downs |
One Piece Opening Tailgate |
Optimal Shift Indicator |
Pedestrian Contact Sensing and Deployable Bonnet |
Power Open-Close Tailgate |
Premium Carpet Mat Set - Front and Rear |
Premium Headlining - Dove Grey Suedecloth |
Privacy Glass |
Quick Rear Seat Fold from Inside Tailgate |
R Diffuser |
R Style Side Sills |
Rain Sensing Windscreen Wipers |
Rear Coat Hooks |
Rear Parking Aid with Touch Screen Visual Indicator |
Rear Spoiler - Body Coloured |
Red Brake Calipers |
Remote Control Boot Release |
Remote Control Central Locking with Dead Locking and Drive-Away Locking |
Remote Controls for Audio System |
Remote Power Amplifier |
Roof Rails - Flush |
S Badge |
Satellite Navigation |
Seats - Electric Driver/Passenger Adjustment 18x18 Way with Driver Memory |
Seats - Front - Back Map Pockets |
Seats - Front Heated and Cooled |
Seats - Lumbar Support - Driver-Passenger-4 Way Power |
Seats - Rear Centre Armrest |
Seats - Rear Folding - 60/40 split |
Security System |
Self-Levelling Rear Suspension |
Servotronic Steering |
Soft close tailgate latching |
Spare Wheel - 19in Alloy Space Saver Spare Wheel |
Speakers x11 including 1 Subwoofer |
Speakers x17 including 1 Subwoofer |
Steering Column - Electric Adjustment for Height and Reach with Entry and Exit Tilt-Away |
Steering Wheel - 3-Spoke-Leather-Shift Paddles |
TFT Message Centre |
Tailgate Privacy Glass |
Tailored Instrument Panel - Soft Grain Leather Stitched with Contrast Stitching |
Trac DSC - Dynamic Stability Control with 3 Setting Levels |
Traction Control |
Trailer Sway Mitigation |
Trip Computer |
Twin Cupholders in Rear Seat Centre Armrest |
Tyre Pressure Monitoring System |
Under Floor Stowage Compartment |
Veneer - Piano Black |
Window Surrounds - Gloss Black Finish |
Windscreen - Heated with Timer |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED