Vauxhall Corsa 1.4i Turbo ecoFLEX Limited Edition Euro 6 (s/s) 5dr
£ 99.65
Monthly Payment (HP)
£ 5,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2015
Fuel Type: Petrol
Mileage: 70155
Transmission: Manual
Engine Size: 1364
Colour: Brown
Discover this 2015 Vauxhall Corsa i Turbo Limited Edition, a car with exceptionally low mileage for its age, having covered just 70155 miles. This Euro 6 compliant model boasts a 1.4 litre petrol engine and has a clear vehicle history check, offering peace of mind. With only two previous owners, this Corsa has been well cared for. Inside, you’ll find practical features like front and rear grab handles, rear reading lights, and rear door pockets, enhancing comfort and convenience for all passengers.
Enjoy seamless music streaming and hands free calls thanks to the integrated Bluetooth connectivity. This Limited Edition Corsa also benefits from being in a low insurance group, making it an economical choice for many drivers. These combined factors, including its low mileage and limited ownership, demonstrate that this Vauxhall Corsa is a standout option compared to other similar vehicles on the market.
| Trim | Limited Edition |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 16 |
| Co2 Emission GPKM | 123 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 11 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.4 litres |
| Engine Capacity CC | 1364 cc |
| Fuel Capacity Litres | 45 litres |
| Boot Space Seats | 285 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1120 litres |
| Insurance Group | 11 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Brown |
| Plate | 15 |
| Make | Vauxhall |
| Model | Corsa |
| Derivative | 1.4i Turbo ecoFLEX Limited Edition Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2015 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 2 |
| Generation | Hatchback (2014 - 2019) |
| Engine Number | B14NEL -19GE5849LUJ |
| Wheelbase M M | 2510 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 6 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 115 mph |
| Engine Power BHP | 99 bhp |
| Engine Torque NM | 199 |
| Length MM | 4021 mm |
|---|---|
| Height MM | 1481 mm |
| Width MM | 1944 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Power Socket |
17in Alloy Wheels - Black Style 3 |
20 Watts Per Channel Output |
7in Central Colour Touch Screen |
ABS - Anti-Lock Braking System |
Adjustable Dashboard Illumination |
Adjustable Speed Limit Audible Warning |
Air Blend Heater with Four Speed Fan and Illuminated Controls |
Air Conditioning |
Air Recirculation System |
Airbags - Curtain |
Airbags - Front Side |
Airbags - Passenger |
Airbags - Passenger Deactivation |
Anti-Submarining Ramps in Seats |
Aux in Socket |
Black Carbon Flash Door Mirror Housings |
Black Carbon Flash Roof |
Black Foil on B-Pillar |
Black Front Grille Bar |
Bluetooth Connectivity |
Body-Colour Door Handles |
Body-Colour Front Lower Spoiler-Side Sills-Rear Lower Skirt |
Brake Lights - Adaptive |
CBC - Cornering Brake Control |
Child Proof Locks on Rear Doors |
Chrome Effect Gear Knob Trim |
Chrome Effect Handbrake Button |
Chrome Effect Interior Door Handles |
Chrome Surround on Front Fog Lights |
Chrome-Effect Exhaust Tailpipe Extension |
Chrome-Style Dual Ellipsoidal Halogen Headlights |
City Assist - Deleted Technical Pack if Specified |
Cruise Control |
DAB Digital Radio |
Dark Tinted Rear Windows |
Daytime Running Lights - LED |
Delay Courtesy Light Function |
Dipping Rear-View Mirror |
Display Screen - 7in Colour - High Resolution |
Door Mirrors - Electric - Heated |
Door and Boot Open Warning Light |
Door-to-Door Illumination |
Drag Torque Control |
Drinks Holder in Centre Console |
Driver and Passenger Seatbelt Force Limiters |
Drivers Airbag |
EBA - Emergency Brake Assist |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
ESP Plus - Electronic Stability Programme |
Electric Headlight Beam Levelling |
Electric Windows - Front with One Touch Facility |
Electronic Engine Deadlock Immobiliser |
Electronic Theft Protection For Audio Equipment |
Exterior Temperature Gauge |
Fog Lights - Front |
Folding Key |
Front Anti-Roll Bar |
Front Door Pockets |
Front Door Side-Impact Protection Beams |
Front Seatbelt Pretensioner System |
Fuel Gauge with Low Fuel Warning Light |
Gas Pressure Dampers |
Gearshift Indication Light |
Glovebox - Illuminated |
Glovebox with Lid |
Grab Handles - Front and Rear |
HSA - Hill Start Assist |
Handbrake On - Low Brake Fluid Level - Low Fuel Level Warning Lights |
Head Restraint - Height Adjustable Outer Rear Seat |
Heated Rear Window |
Heated Windscreen |
Height-Adjustable Front Seat Head Restraints |
High-Level LED Centre Rear Brake Light |
ISOFIX For Outer Rear Seats |
Illuminated Luggage Area |
Instrument Panel Light Dimmer |
IntelliLink - Touch Screen Infotainment System |
Intellilink |
Interior Courtesy Light Operated By Door Switches |
Intermittent Rear Window Wipers with Washer |
Internet-Internet Radio and Navigation Via Smartphone Screen Scraping |
Key Left in Ignition Audible Warning |
Laminated Windscreen |
Leather Gear Knob |
Lights On Audible Warning |
Load Restraint Lashing Eyes |
Locking Wheel Nuts |
Low Fuel Level Warning Light |
Luggage Compartment - Storage in Cargo Area |
Luggage Compartment Cover |
Map Reading Lights |
Multi-Function Trip Computer |
Multifunction Display |
Music Streaming via Bluetooth |
Music-Video Playback From USB or AUX-In |
One-Piece Folding Rear Seat |
Pedal Release System |
Pollen Filter |
RDS with Traffic Programme |
Radio - AM-FM with 36 Station Presets |
Radio Frequency Remote Central Locking |
Rake and Reach Adjustable Steering |
Reading Lights - Rear |
Rear Door Pockets |
Rear Parcel Shelf |
Reclining Front Seats |
Reinforced Passenger Safety Cell |
Remote Control Central Deadlocking |
Rev Counter |
Seatbelt Unfastened Audible Warning For All Seats |
Seats - Drivers Height Adjustment |
Service Interval Monitor |
Side Window Demist Vents and Four Adjustable Heating and Ventilation Outputs |
Speakers - x6 |
Speed Sensitive Power Assisted Steering |
Sports Pedals |
Sports-Style Front Seats |
Steering Wheel - Height-Reach Adjustable |
Steering Wheel - Leather |
Steering Wheel - Mounted Controls For Audio |
Straight Line Stability Control |
Sunvisors - Driver and Passenger with Vanity Mirrors |
Suspension - Lowered Sports |
TMC - Traffic Message Channel |
TPMS - Tyre Pressure Monitoring System |
Thatcham Approved Immobiliser |
Tinted Glass |
Traction Control |
Trip Odometer |
Two Interior Tailgate Handles |
Tyre Inflation Kit |
USB Connection with iPod Control |
VIN - Visible Vehicle Identification Number |
Welcome Lighting |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED