Mazda Mazda2 1.3 Sport Colour Edition Euro 5 5dr
£ 97.84
Monthly Payment (HP)
£ 5,000
cash Price
Key Facts
Model Year: 2014
Fuel Type: Petrol
Mileage: 62070
Transmission: Manual
Engine Size: 1349
Colour: Silver
This 2014 Mazda2 Sport Colour Edition is a great find with remarkably low mileage for its age, having covered just 62,070 miles. This particular Mazda2 is powered by an efficient 1.3 litre petrol engine and comes in the desirable Sport Colour Edition trim. Inside, you’ll find a host of useful features including climate control air conditioning for your comfort, an Alpine navigation system complete with a branded sound system for your journeys, and a Parrot Bluetooth system for handsfree calls and music streaming.
This Mazda2 offers excellent running costs, achieving an impressive fuel economy of 57 miles per gallon. Furthermore, its low CO2 emissions and placement in a low insurance group indicate that it is more economical to own and run compared to many other vehicles in its class.
| Trim | Sport Colour Edition |
|---|---|
| Body Type | Hatchback |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission Type | Manual |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Valves | 8 |
| Co2 Emission GPKM | 115 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 13.6 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 1.3 litres |
| Engine Capacity CC | 1349 cc |
| Fuel Capacity Litres | 42.8 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 1035 |
| Boot Space Seats | 250 litres |
| Insurance Group | 12 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | Silver |
| Plate | 14 |
| Make | Mazda |
| Model | Mazda2 |
| Derivative | 1.3 Sport Colour Edition Euro 5 5dr |
| Year Of Manufacture | 2014 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 3 |
| Generation | Hatchback (2007 - 2015) |
| Engine Number | ZJ B42073 |
| Wheelbase M M | 2490 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 6 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Distance Miles | 60000 |
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 106 mph |
| Zero To Sixty MPH Seconds | 12.9 mph |
| Engine Power BHP | 83 bhp |
| Engine Torque NM | 121 |
| Length MM | 3920 mm |
|---|---|
| Height MM | 1475 mm |
| Width MM | 1695 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
16in Alloy Wheels - Dark Grey |
ABS - Anti Lock Braking System |
Air Conditioning - Climate Control |
Airbags - Curtain Front |
Airbags - Driver |
Airbags - Front Passenger |
Alpine Navigation System |
Audio Panel - Dark Grey Gloss |
Auxillary Jack for Connecting MP3 Players |
Bumpers - Body Coloured |
Door Handles - Body Coloured |
Door Mirrors - Black |
Door Mirrors - Electrically Adjustable-Heated-Folding |
EBA - Emergency Brake Assist |
EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
Electric Windows - Rear |
Front Fog Lights |
Gear Knob - Leather |
Headlights - Halogen |
ISOFIX with Top Tether Anchor |
Inner Door Trim - Body Coloured |
Outer Air Vent Louvers - Body Coloured |
Parrot Bluetooth |
Pollen Filter |
Power Assisted Steering |
Privacy Glass |
Radio-CD |
Remote Central Locking |
Satellite Navigation - 46 European Country Maps |
Satellite Navigation - 50-50 Split Screen |
Seats - 60-40 Split Folding Rear |
Seats - Drivers Height Adjustment with Head Restraints - Height Adjustment |
Seats - Drivers Lift Mechanism |
Side Airbags |
Side Skirts |
Speakers x2 - Additional |
Speed Alarm |
Spoiler - Rear Jet Black |
Sports Styling Kit |
Steering Wheel - Height Adjustment |
Steering Wheel - Leather Wrapped with Red Stitching |
Steering Wheel - Mounted Remote Audio Controls |
Steering Wheel Spokes - Dark Grey Gloss |
Temporary Size Spare Wheel |
Thatcham Category 1 Alarm and Immobiliser |
Three Height Adjustable Rear Head Restraints |
Touch Screen - 6.1in |
Trip Computer |
Unique Badging |
Unique Floor Mats - Body Colour-Coded |
Unique Limited Edition Numbering - Body Colour Coded |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED