Mercedes-Benz GLE 3.0 GLE350d V6 AMG Night Edition (Premium Plus) Coupe G-Tronic+ 4MATIC Euro 6 (s/s) 5dr
£ 548.56
Monthly Payment (HP)
£ 25,500
cash Price
Key Facts
Model Year: 2019
Fuel Type: Diesel
Mileage: 98852
Transmission: Automatic
Engine Size: 2987
Colour: White
This 2019 Mercedes Benz GLE350d V6 AMG Night Edition (Premium Plus) has been cherished by just one owner from new. This impressive four wheel drive SUV boasts a powerful 3.0 litre diesel engine, meeting Euro 6 emissions standards. The AMG Night Edition trim enhances its striking appearance, complemented by the Night Package which includes privacy glass.
Experience exceptional comfort and convenience with the Premium Plus Package, featuring keyless entry, an opening panoramic sunroof, and a 360 degree camera system for effortless parking, alongside front and rear parking sensors. The LED Intelligent Light System ensures optimal visibility, while the Thermatic automatic climate control and heated front seats provide a pleasant cabin environment for all journeys. With a substantial boot space and the ability to tow up to 2900 kg, this GLE is as practical as it is refined. Its acceleration from 0-62mph in just 7.0 seconds demonstrates a performance that sets it apart from many similar vehicles.
| Trim | AMG Night Edition |
|---|---|
| Body Type | SUV |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission Type | Automatic |
| Drivetrain | Four Wheel Drive |
| Valves | 24 |
| Co2 Emission GPKM | 205 gpkm |
| Zero To One Hundred KMPH Seconds | 7 kmph |
| Badge Engine Size Litres | 3 litres |
| Engine Capacity CC | 2987 cc |
| Fuel Capacity Litres | 93 litres |
| Minimum Kerb Weight K G | 2225 |
| Boot Space Seats | 650 litres |
| Boot Space Seats Down Litres | 1720 litres |
| Insurance Group | 46 |
| Insurance Security Code | E |
| Colour | White |
| Plate | 69 |
| Make | Mercedes-Benz |
| Model | GLE |
| Derivative | 3.0 GLE350d V6 AMG Night Edition (Premium Plus) Coupe G-Tronic+ 4MATIC Euro 6 (s/s) 5dr |
| Year Of Manufacture | 2019 |
| Wheelbase Type | STD |
| Owners | 1 |
| Generation | SUV (2015 - 2019) |
| Engine Number | 64282642201144 |
| Wheelbase M M | 2915 |
| Manufacturer Warranty Corrosion Duration Years | 30 |
| Manufacturer Warranty Paintwork Duration Years | 3 |
| Manufacturer Warranty Standard Duration Years | 3 |
| Cylinders | 6 |
|---|---|
| Top Speed MPH | 140 mph |
| Engine Power BHP | 254 bhp |
| Engine Torque NM | 620 |
| Length MM | 4900 mm |
|---|---|
| Height MM | 1731 mm |
| Width MM | 2129 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
12V Socket in Front and Rear of Centre Console and in Load Compartment |
21in Alloy Wheels - AMG 5-Twin-Spoke Design - Bi-Colour |
3-Spoke AMG Sports Steering Wheel in Black Nappa Leather with Flattened Bottom Rim |
ABS - Anti-Lock Braking System with BAS - Brake Assist |
AMG Bodystyling - Front and Rear Bumpers |
AMG Floor Mats with AMG Lettering |
ATTENTION Assist |
Active Bonnet - Pedestrian Safety Measure |
Active Brake ASSIST |
Adaptive Brake Lights |
Airbags - Driver and Front Passenger |
Airbags - Drivers Kneebag |
Airbags - Front Sidebags |
Airbags - Windowbags |
Alarm System with Immobiliser and Interior Protection |
Ambient Lighting |
Automatic Child Seat Recognition Sensor |
Beltline Trim Strips in High-Gloss Black |
Bluetooth Interface for Hands-Free Telephony and Audio Streaming for Music Transmission |
Braking - Adaptive Brake Assist with HOLD Function and Hill Start Assist |
COMAND Online System with Media Interface and Touchpad |
Central Controller Dial to Operate Audio and Telephone Functions - When Connected |
Centre Armrest - Front with Storage |
Centre Armrest - Rear Folding |
Crosswind Assist |
Cup Holders - Front x2 and Rear x2 |
DAB Digital Radio Tuner |
DSR - Downhill Speed Regulation with Switch and Variable Speed Control |
Dashboard Upper Section in Artico Leather |
Door Sill Panels - Mercedes-Benz Lettering |
Double Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors |
Dynamic Select with a Choice of Driving Modes - Comfort-Sport-Slippery and Individual |
EASY-PACK Powered Tailgate |
ESP - Electronic Stability Programme with ASR - Acceleration Skid Control |
Electric Parking Brake |
Electric Windows - Front |
First Aid Kit and Warning Triangle |
Four-Wheel Electronic Traction System - 4ETS |
Front Seats - Sports Seats with AMG Bolsters in Nappa Leather and Lugano Leather |
Head Restraints - Manually Adjustable - Front and Rear |
Headlamps - LED Intelligent Light System |
Headlights - Adaptive High Beam Assist Plus |
Heated Front Seats |
Heated Windscreen Washer System |
ISOFIX Child Seat Attachment Points in the Rear - Two Outer Seats |
Instrument Cluster with Chequered Flag Design |
KEYLESS-GO Starting Function |
LED Tail Lights |
Luggage Compartment Cover |
Memory Package |
Mercedes Me Connect |
Mirror Package |
Night Package including Privacy Glass |
Outside Temperature Display - Rear Seat Belt Status Indicator |
PRE-SAFE Anticipatory Safety System with Reversible Belt Tensioners for Driver and Front Passenger Seats - Closing Function for Side Windows |
Parking Pilot and Reversing Camera |
Premium Plus Package |
Privacy Glass - Dark Glass from B-Pillar Backwards |
Rain-Sensing Wipers |
Reading Lights - Front and Rear |
Rear Screen Wash-Wiper |
Rear Seats - Split Folding 1-3 2-3 |
Remote Central Locking |
Remote Online Technical Preparation for the use of Mercedes Me Connect Services |
Running Boards - Illuminated with Rubber Studs |
Service Indicator ASSYST |
Smartphone Integration |
Spare Wheel - Collapsible-Steel |
Sports Direct Steering - Speed-Sensitive Power Steering |
Sports Pedals in Brushed Stainless Steel with Rubber Studs |
Steering Column - Electronically Adjustable with Memory for Height and Reach |
Steering Column Gear Selector - DIRECT SELECT Steering Wheel Gearshift Paddles - Cruise Control and Speed Limiter |
Thermatic - Automatic Climate Control |
Third Brake Light in LED Technology |
Tinted Glass All Round - Single-Layer Safety Glass |
Traffic Sign Assist |
Trim - Brushed Light Aluminium |
Tyre Pressure Monitoring System |
USB Ports in Centre Console x2 |
Underbody Protection with Chrome-Look Finish Front and Rear |
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.
like a test drive? Call 01449 615222
Alternatively, please fill out the enquiry form below.
Find Us
Stowmarket, Suffolk, IP14 2ED